SAĞLIKTA ATAMA MECLİS GÜNDEMİNDE

14 10 2020
544 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
CHP Milletvekili Ayhan Barut, salgınla iş yükü artan sağlık ordusunun daha da güçlendirilmesi, iş ve aş bekleyen sağlık meslek gruplarına çözüm üretilmesi için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı göreve çağırdı. Sağlıkta dört gözle beklenen atamaları Meclis gündemine taşıyan Barut, "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eylül ayında 1-2 hafta içinde açıklayacağını söylediği atama kılavuzunu unuttu mu?" diye sordu.

14 AYDIR ATAMA BEKLİYORLAR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "2018 yılı KPSS puanı ile 14 aydır yaklaşık 500 bin genç sağlıkçımız atama bekliyor. Sağlık Bakanı, Eylül ayında '1-2 hafta içinde açıklayacağız' dediği personel alım kılavuzunu hala açıklamadı. Bu durum tüm umutlarını bu atamaya bağlayan genç sağlıkçılarımızı derinden etkilemektedir" diye konuştu.

İHTİYAÇ BÜYÜKTÜR
Salgınla mücadelenin en ön safında yer alan sağlık emekçilerinin sorunlarına ve taleplerine değinen Ayhan Barut, "Salgın döneminde hayatlarını ortaya koyarak fedakarca çalışan, büyük bir iş yükü altında ezilen sağlık emekçilerimizin durumu da ortadadır. Salgın sebebiyle birçok sağlık emekçisi kendi alanı dışında çalışmakta, hemşiresinden teknikerine, doktorundan ebesine bütün sağlık meslek gruplarında büyük bir personel açığı olduğu bilinmektedir. Çalışan, yorulan sağlıkçılara yeni sağlıkçıların desteği şart. Virüs artıyor. Sağlıkçıya büyük ihtiyaç vardır. Bu gerçeğe duyarsız kalınamaz" dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması talebiyle Meclis'e sunduğu önergede şu sorulara yanıt arandı:
1- Eylül ayında '1-2 hafta süre içerisinde açıklayacağız' dediğiniz personel alım kılavuzunu ne zaman açıklayacaksınız?
2- Tüm dünyada söz konusu olan büyük salgında hem kahraman sağlık emekçilerimizin yükünü hafifletmek için hem de tüm umutlarını bu atamaya bağlayan 2 milyon aileye karşı sorumluluklarınızı yerine getirecek misiniz?
3- Sahada bu kadar çok ihtiyaç varken personel alımının bekletilme sebebi nedir?

////////

AİLE HEKİMLERİ SAĞLIK NEFERLERİ NEDEN GÖRMEZDEN GELİNİYOR?

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, Aile Hekimlerinin Pandemi sürecinde büyük fedakarlık gösterdiklerini, görev tanımlarında bulunmayan iş yüklerini dahi üstlendiklerini ancak esnek çalışma uygulamasına tabi olmadıkları için tükenmişlik yaşadıklarını belirtti.

AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen, “Yaşadığımız pandemi döneminde esnek çalışma uygulamasını tüm kurumlarda uygulanırken sağlık merkezlerinde ve özellikle aile sağlığı merkezlerinde bu uygulama yapılmamıştır. Bu durumda çalışanlar üzerinde artan polikliniklerle birlikte virüs yükü artmış ve birçok aile sağlığı merkezi çalışanları Covid-19 hastalığına yakalanmış kimisi de işin yürütümü esnasında yakalandığı bu hastalıktan hayatını kaybetmiştir” dedi.

Esnek çalışma modelinin uygulanmasını bırakın günlük çalışma süresi birçok yerde 8 saatin üstünde, kimi yerlerde ise 16 saati bulmuşken, aile sağlığı merkezlerinde çalışırken görevleri olmayan iş yükleri pandemi bahane edilerek aile hekimlerinin sırtına yüklenmiş bu da yetmezmiş gibi ayrıca sahada ve hastanelerde görevlendirmeler yapılmıştır diyen Dr. Özlem Sezen tepki gösterdi. “Belediyelerin ve adli makamların uhdesinde olan defin ve adli tabiplik işlemleri aile hekimlerinin 5258 sayılı Yasa’da sayılan asli görevleri olmadığı halde bu görevler de aile hekimlerine verilmiştir. Bu da yetmezmiş gibi vatandaşlarımızdan Covid-19 veya başka bir sebeple ölen farkı gözetmeksizin ölü muayeneleri de aile hekimlerince yapılmıştır.”

Sezen sitem dolu sözlerine şöyle devam etti: “Tüm yüklenen görevlerin yanında aile hekimlerince herhangi bir ek ödeme talebinde bulunulmamışken Sağlık Bakanımız bizzat kendisi, aile hekimlerinin emeğini görmezden gelemeyeceğini beyan ederek ek ödeme taahhüdünde bulunmuştur ancak bu taahhüdünün de arkasında duramamıştır. Aile hekimlerine bu güne kadar hiçbir ek ödeme yapılmamış aksine moral ve motivasyonları bozacak şekilde işlemler tesis edilmiş, cezalar verilmiş, görevlerinden el çektirilmiş, sürekli denetimler ve itibar suikastları yapılmıştır. Pandemide Performans muafiyeti uygulanmamış hatta pandemi nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşın talebi dahi olmayan izlemler neden yapılmadı diye de kimi yerlerde keyfi uygulamalarla aile sağlığı çalışanlarına cezalar verilmiş neticede de ücretleri kesilmiştir.”

 

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600