SAĞLIK KÖTÜYE GİDİYOR, OBEZİTE ARTIYOR

29 06 2020
812 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ülkemizde sağlığın kötüye gittiğini, her geçen yıl obezite oranının arttığını vurgulayarak, “Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerine gereken önem verilmediği için obezite son 11 yılda yüzde 38,9 oranında arttı” dedi.
İlgezdi, hazırladığı Obezite Raporu ile koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine vurgu yaptı.
CHP’li İlgezdi, “Türkiye’de koruyucu sağlık hizmetlerine gereken önemin verilmemesi obezite artış oranları ile görünür kılınmaktadır” diyerek 15 yaş ve üstü obezite oranının 2008 yılına göre 2019 yılında yüzde 38,9 oranında artarak yüzde 21,1’e yükseldiğini ortaya koydu.
Obezite artarken normal kilolu bireylerin ise 2008'de yüzde 48,2 iken bu oranın yüzde 16,8 azalarak, 2019 yılında yüzde 40,1'e gerileni kaydeden İlgezdi, “Obezite oranı ciddi şekilde artarken, tüm yaş gruplarında ortalama kilolar yıllar itibari ile artmaya devam ediyor. 2008 yılında ortalama kilo 70,8 iken bu rakam 2019 yılında 73,5'e çıkmıştır” diye konuştu.
“Sağlıkta reform diyerek sağlığın ticari bir metaya dönmesini amaçlayanlar korucuyu sağlık önemlerini alınmadığı için obezite 11 yılda yüzde 38,9 oranında arttı, dedi. Hacettepe’nin araştırmasında “Obezite 5 yaş sonrası beslenme alışkanlıkları nedeniyle yüzde 21,1’e ulaşmıştır. Bu da toplum sağlığı merkezlerine gereken önemin gösterilmemesi, obezite eğitimlerinin verilmemesi, beslenme ve diyet uzmanlarının yeteri kadar istihdam edilmemesi nedeniyledir” dedi. Ve beslenme dersi konulmasını istedi.


DÜNYANIN EN PAHALI ÜLKESİ İSVİÇRE OLDU
2020 yılı dünyanın en pahalı ülkelere araştırmasına göre, 122,4 geçim maliyeti endeksi ile en pahalı ülke İsviçre olarak kayıtlara geçti. Dünyanın en pahalı ilk 20 ülkesi sıralamasında büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinin oluşturduğu görülürken, Türkiye’nin 102’nci sırada yer aldığı saptandı.
Medya takip kurumu Ajans Press, hayat pahalılığı ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl pahalılık ile alakalı basına bin 981 haber yansıdığı tespit edildi. Türkiye’de genelde pahalılık konusunda ulaşım ve kira gibi ücretler tartışılırken, Kovid-19 süreciyle birlikte birçok sektörde yaşanan ekonomik krizin gündemde olduğu görüldü.
TÜRKİYE 102’NCİ SIRADA
Ajans Press’in, CEOWORLD verilerinden elde ettiği bilgilere göre, dünyanın en pahalı ülkesi İsviçre oldu. İlk 20 ülke içerisindeki büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinin oluşturduğu görülürken, ilk 5’te yer alan ülkeler sırasıyla; Norveç, İzlanda, Japonya ve Danimarka oldu. Türkiye ise bu listenin 102’nci sırasında yer aldığı görülürken, geçim maliyeti endeksinin 34,7 olduğu kaydedildi. Türkiye’nin bir altında yer alan ülke ise Bolivya olarak saptandı. Listede 132 ülke yer alırken, son sıraya ise Pakistan’ın yerleştiği belirlendi. Araştırma oluşturulurken, konaklama, giyim, taksi ücretleri, kamu hizmeti, internet, market alışverişi, ulaşım ve dışarıda yemek yeme gibi çeşitli maliyetler üzerine kurulduğu gözlendi.

Whatsapp
google_160x600