SAĞLIK ÇALIŞANINA NEDEN PARA YOK?

13 01 2021
153 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, sağlık çalışanlarının tavandan ödeneceği belirtilen ek ödemelerinin bir türlü ödenmediğini belirterek, “Pandemi döneminde hayatları pahasına şifa dağıtmak için mücadele eden sağlık çalışanlarımız 2020 yılının Kasım-Aralık ek ödemelerini daha alamadı. Aylarca tavandan ödeme yalanının arkasına sığınanlar bu kez de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onayını bekliyor. Özetle yandaşa para bulan iktidar, konu kahraman sağlık çalışanları olunca para bulamıyor. Her zaman olduğu gibi yandaşa para çok sağlık çalışanlarına para yok” diye konuştu.

Arık şöyle konuştu:

“Pandemi süreci bir kez daha göstermiştir ki sağlık çalışanları, bedeli hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek kadar önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedir. İnsanların anne-babasına dahi yaklaşmaya korktuğu bir dönemde sağlık çalışanları, hayatlarını hiçe sayarak hiç tanımadıkları insanların hayatını kurtarmak için mücadele ediyor. Aylarca tavandan ödeme yalanının arkasına sığınanlar bu kez de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onayını bekliyor. Özetle yandaşa para bulan iktidar, konu kahraman sağlık çalışanları olunca para bulamıyor. Her zaman olduğu gibi yandaşa para çok sağlık çalışanlarına yok.” 


Pandemiyle birlikte hububat ve bakliyat

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün insan sağlığı ve yaşamıyla doğrudan ilişkili olduğunu ve pandemi süreciyle birlikte bunun öneminin daha iyi anlaşıldığını ifade eden Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, “2020 yılı ihracatında elde edilen başarının sebeplerinden birisi de sektörümüz insan hayatının vazgeçilmezi, temel gıda ürünlerini arz etmektedir. Bu sebeple, sektörümüzün stratejik önemi bulunmaktadır.” dedi. Bu özelliği sebebiyle sektör ürünlerin pandemi sürecinde ihracatın artmasında ihracatçıların kısa sürede derslerine çalışarak şartlara uyum sağlama kabiliyetini göstermesinin de önemine değinen Başkan Altunkaya, “İhracat artışındaki en önemli sebeplerden biri ise şüphesiz ki ihracatçılarımızın şartlara uyum sağlamada gösterdiği kabiliyettir. Zorluklar, Türk ihracatçısını yıldırmamakta, daha ziyade yeni girişimlerde bulunmaya teşvik etmektedir. Kısacası bizim sektörümüzün başarısının altında yatan temel nedenler sektörün stratejik önemi ve sektör ihracatçısının maharetidir” diye konuştu.


GAZETELERİN RAPORU KÖTÜ

CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer’in 2020 yılı Basın Özgürlüğü Raporu’nda, gazetecilerin salgın döneminde dahi yüzlerce dava ve soruşturma kapsamında mahkemelerde haberlerini savunmak zorunda kaldığı vurgulandı. 2020 raporuna, iktidarın RTÜK ve Basın İlan Kurumu eliyle TV ve gazetelere yönelik uyguladığı ağır yaptırımlar damgasını vurdu.

Çakırözer’in raporuna göre, Türkiye’de 68 gazeteci yeni yıla cezaevinde girerken, 2020’de gazeteciler en az 479 kez hâkim karşısına çıktı; 78 gazeteci gözaltına alındı, 25’i tutuklandı. 2 TV kanalı 5’er gün karartılırken, bir başka TV kanalı ise 26 günlük yayın hayatına iktidarın siyasi baskıları sonucu veda etmek zorunda bırakıldı. 5 gazeteye de 2020 içinde toplam 333 gün ilan kesme cezası verildi. Siyasi iktidar, yayınlarından rahatsız olduğu basın kuruluşlarına karşı ‘vergi silahını’ da kullandı. Çakırözer, “Gazeteciler 2020 yılında haber peşinde koşmak yerine mahkemelerde hem de pandemi koşullarında haberlerini savunmak zorunda bırakıldı. Türkiye’de iktidarın istemediği birçok habere erişim engeli konulması devam etti.

2020’de TBMM’de kabul edilen sosyal medya düzenlemesiyle artık basın kuruluşları ‘istenmeyen içerikleri kaldırma’ taleplerini yerine getirmek zorunda bırakıldı. Yasanın ekim ayında yürürlüğe girmesiyle özellikle siyasetçilerin kendileriyle ilgili yolsuzluk, taciz, tecavüz, torpil iddialarını konu alan haberlere yönelik ‘içerik kaldırma’ taleplerinde artış yaşandı. Türkiye, Freedom House’un raporunda ‘internet özgürlüğü olmayan ülkeler’ arasında yer aldı” dedi.

 

Whatsapp
google_160x600