ROTARY KULUBÜNÜN KONUĞU ALİ ÇAKIR OLDU

Çorlu Rotary Kulübü, düzenlediği etkinlik ile Trakya tanıtımında önemli rol Slow Food Trakya Lideri, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır’ı konuk etti.
03 02 2020
2063 kez okundu

Çorlu Rotary Kulübü, Hilton Garden Inn Hotel de üyeleri ile birlikte düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Etkinliğe Trakya tanıtımında önemli rol oynayan Kırklareli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Slow Food Trakya Lideri, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır konuk oldu. Rotary Kulübü Çorlu Başkanı Nuray Öztürk’ün program sunumunu yaptığı etkinlikte Çakır, yaptığı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler vererek burada olmaktan dolayı son derce memnun olduğunu ifade etti.

GAZETEMİZE ÖZEL AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Toplantının sonunda Gazetemiz DEVRİM’e özel açıklamalarda bulunan Çakır, “12 Eylül 2005–17 Mayıs 2006 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa/ İstanbul’da Gazi İlköğretim ve Cumhuriyet İlköğretim Okullarında Sınıf Öğretmeni V. olarak görev yaptım. 2006 yılında Namık Kemal Üniversitesi Uygulama Oteli’nde, Otel Müdürü aynı yıl Namık Kemal Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü’ne, İşletme Müdürü olarak atandım. Her iki görevi de 2008 yılına kadar başarıyla sürdürdüm. 2006-2007 öğretim yılında Namık Kemal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda derslere girdim. 2007 yılında Namık Kemal Üniversitesi Marmara Ereğlisi Meslek Yüksekokulu’na Öğretim Görevlisi olarak atandım. 2009 yılında Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu’na Öğretim Görevlisi olarak atamam yapıldı. 2009-2010 yılları arasında Pınarhisar Meslek Yüksekokulu’nda Müdür Yardımcılığı görevinde bulundum. 2013 yılında Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı olarak görevlendirildim. Yiyecek-içecek alanında mutfak uygulamaları dersleri ile turizm alanında meslek derslerine girmekteyim” dedi.

BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATTI

Trakya kültürel mirası üzerine araştırmalar yapıp yayınlanan kitaplarından bahseden Çakır, “Kırklareli Mutfağı, Kırklareli Manileri, Kızanlara Kırklareli Bilmeceleri, Kırklareli Beyaz Peyniri, Trakya Mutfak Kültürü ve Yemekleri, Slow Food Trakya Vize, Sultanlar Yolu Kırklareli, Buna Ne Kattın Canım? Cittaslow Vize’dir kitaplarım mevcut. Bunun yanı sıra bölüm yazarı olarak Kırklareli/Pavli Panayırından Kakava Şenliklerine Yaşamı Kutlarken, Rakı Gastronomisi, Trakya Bölgesi Turizm Coğrafyası ve Faaliyetleri, Sürdürülebilir Rekabet Avantajı Elde Etmede Turizm Sektörü: Sektörel Stratejiler ve Uygulamalar, Slow Food, Bilinçli Mutfak, Marmara Bölgesi Mutfak Kültürü ve Yemekleri, Yöresel Mutfaklar, Türkiye’de Kış Hazırlıkları ve Saklama Yöntemleri, Yöresel Mutfaklar’dır” diye konuştu.

TRAKYA’DA İLK YEREL TOHUM TAKAS DÜZENLEYİCİSİ

Çakır, aynı zamanda Slow Food Trakya Convivium kurucusu ve lideri olup, Trakya’da ilk yerel tohum takas etkinliğinin düzenleyicisidir. Atalık yerel tohumların çoğaltılması ve yaygınlaşması için çalışmalar yürütmektedir. Çakır, Kırklareli Kent Konseyi yürütme kurulunda iki dönem görev yapmış, 2019 yılından bu yana Kent Konseyi Başkanlığını yürütmekte. 2015-2016-2017 yıllarında Kırklareli Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri’nin düzenleme kurulunda yer alan Çakır, Kırklareli Valiliği, Kırklareli Üniversitesi ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen “Istrancalar ve Çevresinde Ekoturizm Çalıştayı’nın” koordinatörlüğü, Uluslararası 2. Trakya Bölgesi Kalkınma Girişimcilik Sempozyumu Düzenleme Kurulunda görev almıştır. Kırklareli Beyaz Peynirinin Coğrafi İşaret alma sürecinde ve markalaşma çalışmalarında yer alan Çakır, Uzun yıllar Hititolog Aygül Süel ve Arkeolog Mustafa Süel tarafından yönetilen Ortaköy/Çorum’daki Şapinuwa Hitit kazısında görev almıştır. Yemek ve mutfak kültürü üzerine fotoğraf sanatı alanında çalışmaları olan Çakır’ın kişisel sergileri ise “Üzüm Bağından Sofraya Hardaliyenin Yolculuğu Fotoğraf Sergisi”, “Trakya Mutfak Fotoğrafları Sergisi” ve “Kırklareli Mutfak Kültürü Fotoğraf Sergisi”.

ULUSLAR ARASI YARIŞMALARDA JÜRİ ÜYELİĞİ YAPTI

Çakır, Trakya bölgesinde mutfak kültürünün ilk defa kapsamlı şekilde ele alındığı “Trakya Gastronomi Festivali”nin organizasyonunu yapmıştır. Çakır bölgede yemek kültürünün, gastronomi turizminin öneminin anlaşılmasına ve ivme kazanarak gelişmesine öncülük etmiştir. The Word Association Chefs’ Societies (WACS) Dünya Şefler Birliği tarafından verilen eğitimlere katılmış, WACS onaylı jüri üyesi olmuştur. Uluslararası ve ulusal yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır.

Tutku AKBAŞ

 

Whatsapp
google_160x600