RIZA ILIMAN’IN KİTABI: ‘BİR DÖNEM, BİR TANIK, BİR İNSAN’ (3)

22 05 2020
688 kez okundu
aydinliddo@gmail.com

Çorum olaylarının görüldüğü davada Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No’lu Askeri Mahkemesi 1983-115 evrak, 83-40 esas ve 1983-339 sayılı karar gerekçesinden çarpıcı birkaç sonuç ve anlatım:

“Mahallenin oba başkanı Eyüp GÜL, ÜYD Çorum başkanı Seydi ESENYEL’i evinin önünde karşıladı. ‘Başkan’ dedi. ‘Alevilere ait 30’u ev ve iş yerini tahrip ettirdim. Bir yandan da devam ediyoruz ve sekiz tane rehinemiz var.’(…).

Rehineler Çorum’un dışında, 1-2 km uzakta Hıdırlık bölgesinde bir tarlaya götürüldüler. Köylülerin başında 20 dolayında maskeli kaldı. Öbür maskelilerden 10-15’i rehineleri köylülerden 200 m uzaklığa, ekinlerin içine götürdüler. Oradan silah sesleri geldi. Rehineler öldürülmüştü(…). Ölüm mangası Çorum’a geri döndüğünde ÜYD başkanı kendilerine Türk milliyetçiliği adına yapılan eylemler için minnettar olduğunu ‘söyledi’! Katliam mahkeme tutanaklarında böyle yer aldı.”

Olayın kimler tarafından nasıl yapıldığı mahkeme kararları ile örnektir. Çorum olaylarında bölgeden sorumlu 15. Piyade Tugayı Komutanı olan Emekli Tuğg. Şahabettin ESENGÜN Nokta Dergisine 8 Haziran 1986 da bir söyleşi vermiştir. Kendisine yöneltilen soruları, şöyle yanıtlıyor:

“ESENGÜN; Çorum olayları bir mezhep kavgası değildi. Böyle bir imaj verilmeye çalışılmıştır. Mezhep ayrılığı, aşırı sağ ve aşırı solun çatışması bir kışkırtma olarak kullanılmıştır. (…)

General ESENGÜN’ün Erzincan Sıkıyönetim Mahkemesinde tanıklık yapma isteği mahkemece reddedilmiştir. İşte adil olan adalet!..’’

Soruların devamında;

“Nokta: Bu iki milletvekilinin size açıktan bir tehditleri söz konusu oldu mu?

ESENGÜN;

“Bir asker kişi olarak, bir generale tehditleri zaten sökmezdi de, ama ‘senin cezanı biz veririz.’’ gibi bir davranış içindeydiler. Bunun karşısında benden gerekli uyarıyı aldılar. Zamanın Valisi Yüksel ÇAVUŞOĞLU’nun makamında, son olaylar sırasında kendilerine Çorum’da bulunmamalarının daha hayırlı olacağını, güvenlik kuvvetlerinin ve güvenlikten sorumlu bana bağlı birliklerin burada görevli olduğunu ve asker oldukça onların beklediği manzaranın ortaya çıkmayacağını kendilerine söyledim. (…) Alaettin Camii’ni bombalama haberi bu sıralarda geldi. Alaeddin Camii’nin de yakıldığını söylüyorlar, kuvvetler nerede? Var mı böyle bir durum? Dediğimde, orada görevli subayın ‘’kesinlikle böyle bir durum yoktur, camii güvenlik altındadır.”

Nokta: Emniyet kuvvetlerinin tutumunu nasıl tanımlayabilirsiniz?

ESENGÜN;

“Şu anda emniyet kuvvetlerinden memnun olduğumu söyleyemem. Tabii, o olaylar bu görevlilerin gerçek tutumunu daha ziyade ortaya çıkardı. Öyle hadiseler oldu ki, polis teşkilatı görev duygusu içinde davranmış olsaydı, böyle bir sonuç ortaya çıkmış olmazdı.”

Görülüyor ki General ESENGÜN’ün görüşleri olayı açıkça ortaya koymaktadır.

-DEVAM EDECEK-

Whatsapp
google_160x600