Polikistik Over Sendromu ‘Anne Olma’ Hayalinizi yıkmasın

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Dağcı, ergenlik döneminde kızların korkulu rüyası haline dönüşen, kilo alma, tüylenme ve adet görememe gibi şikayetlerle ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu’nun, kısırlığa yol açabileceği konusunda bilgi verdi.
10 02 2016
12135 kez okundu

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Dağcı, ‘Polikistik Over Sendromu’ hakkında şu bilgileri verdi: Doktor doktor gezdiren, yıllarca ilaç kullandıran sonunda yine başa dönülen ve artık kabullenilmek zorunda kalınılan sağlık sorunu: Polikistik Over Sendromu hastalık mı, rahatsızlık mı, yoksa normal bir durum mu?

POLİKİSTİK OVER’E NE SEBEP OLUR?
 ‘İnternet alemi ne diyecek?’, ‘Hangi ilaç firmalarının önerileri dinlenecek?’, ‘Kim doğru söylüyor?’, ‘Hangi doktor iyi ilaç vermiş?, ‘Kim hangi doktora gitmiş?’, ‘Hangi testler yapılmış?’, ‘Çocuğum olmayacak mı?’, ‘Ne zaman geçecek?’, ‘Kist için ameliyat gerekecek mi?’, ‘Kanser mi olacağım?’, ‘Şeker hastası mı olacağım?’ ... bir sürü soru ... 13-14 yaşından beri tedavi görüyor, birsürü ilaç doğum kontrol ilacı aldın, kilo aldın, tüylenme oldu, adet görmüyorsun, ilaçsız,  ara verdin tekrar başladın, testler testler, ama yine başa döndün, değişen bir şey olmadı; neden?
 

Neyi yanlış yaptık?
‘Polikistik Over’ ile ‘Polikistik Over Sendromu’ karıştırılmaması gereken bir durumdur. USG’de görülen görüntü polikistik over görüntüsüdür. Her görüntü klinik anlam taşımaz sizi de hasta yapmaz. Yani bu görüntü her zaman anlam taşımaz. Tedavi gerektirmez.
Bizim konuşmamız gereken ‘polikistik over sendromu’ yani asıl konumuz.

DOKTOR SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ
Polikistik over USG de overin (yumurtalık) içinde gelişimini tamamlayamayan çok sayıda 1 cm’nin altında kist görülmesidir. Polikistik over sendromu ise bu görüntünün yanında hastanın şikayetlerinin olmasıdır.
Hasta;
 * Kilo alma
* Tüylenme
* Kısırlık   
* Adet görememe  gibi sebeplerle doktora başvurur. Bu durumu ne kadar karmaşık ya da anlaşılabilir kılmak doktora kalmış bir durumdur.

ASIL PROBLEME ODAKLANMALI
Öncelikle durumun hastaya iyi anlatılması gerekir. Başlangıçtaki tedaviyi hastayı doktora getiren sebebe göre basit, uygulanabilir, hasta tarafından anlaşılabilir, uzun süreli yan etkisi en az olandan başlanmalıdır. USG de polikistik over görülme sıklığı %20 kadar olsa da polikistik over sendromlu hasta %5 kadardır. Yani herkese aynı tedaviyi uygulamamalı, hastanın esas problemine odaklanılmalıdır.

DOĞRU ANLAMAK GEREKİYOR
Hastanın yumurtalık hormonları, böbreküstü bezi ve diğer hormonal durumu iyi değerlendi- rilmelidir.
Hastanın ilerdeki risklerini anlatıp olayı daha karmaşık hale sokmamak gerekir. Tüylenme sebepleri ve çözümleri, adet düzensizliği, kilo problemleri, kısırlık problemleri sabırla çözülmelidir. Doğru tedavi için olayı doğru anlatmak ve doğru anlamak gereklidir.  
Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Dağcı / Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
DEVRİM

Whatsapp
google_160x600