ÖZTRAK VE YÜCEER PARTİ MECLİSİNE GİRDİ

CHP 37. Olağan Kurultayı dün gece geç saatlere kadar uzayan Parti Meclisi oylamasının da yapılmasıyla sonuçladı.
27 07 2020
864 kez okundu

Cumartesi sabahı başlayan CHP 37. Olağan Kurultayı, Pazar gecesi Parti Meclisi, Bilim, Kültür ve Sanat Platformu ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimlerinin tamamlanmasıyla sona erdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak en çok oyu alarak 52 kişilik PM’ye birinci sıradan girmeyi başardı. Yeterli oyu alamayan mevcut genel başkan yardımcıları Ünal Çeviköz, Yıldırım Kaya ve Tuncay Özkan yönetime veda eden isimler oldu. Bir diğer Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de 52 kişilik listeye 41. sıradan girmeyi başardı.
SOSYAL MEDYADAN TEŞEKKÜR ETTİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, seçimlerde en çok oyu alması sebebi ile delegelere sosyal medyadan teşekkür etti. Öztrak, “Partimizin 37. Olağan Kurultayında gösterdikleri yüksek güven ve teveccüh için fedakar parti örgütümüze, çok kıymetli kurultay delegelerimize ve tüm Cumhuriyet Halk Partisi ailesine şükranlarımı sunuyorum. Muhalefetteki son kurultayımızın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.
PM’NİN YETKİLERİ
PARTİ Meclisi (PM), milletvekili ve belediye başkanı adaylarını belirlemede yetki sahibi. Ancak 2018 yılında yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı adayını belirlemede son sözü söyleme yetkisi PM’ye verilmedi. Buna karşın PM, Cumhurbaşkanı adayı belirlenirken seçmen yoklaması, önseçim, aday yoklaması ya da merkez yoklaması yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına karar vermede yetkili.
Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600