Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özel Reyap Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Necati Kaplan kliniklerinde bel ve boyun fıtıklarını ozon tekniği kullanarak nasıl tedavi ettiklerini anlattı.
19 10 2015
6686 kez okundu

Op. Dr. Necati Kaplan ‘‘Bel-Boyun fıtıklarında hem mekanik baskıyı azaltmak hem de inflamasyonu düzeltmek için ozon tedavisi ileri teknoloji uygulama sonuçlarını elde etmemizi sağlayan önemli bir tedavi aracıdır. Çoğu vakalarda ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile sonuç alınabilirse de bazen düzelme zaman alabilir. Cerrahi nadiren gerekir. Ozon tedavisi ise hızlı sonuç veriyor. Bugün özellikle İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Hindistan, Çin ve Japonya da yaygın olarak bel fıtıklarının tedavisinde kullanılan yan etkileri yok denecek kadar az, narkoz gerektirmeyen, neştersiz yani ameliyatsız bir çözüm aracıdır. 65-90 arası başarı oranına sahiptir. Biz de uygulamalarımızda aynı sonuçları elde etmekteyiz’’ dedi.
Ozon Tedavisi Nedir?
Ozon’un 1840’da Christian Friedrich Schönbein tarafından keşfedilmesinden sonra dünyanın farklı yerlerinde tıbbi kullanımının arttığı bir gerçektir. Ozon üç oksijen atomundan oluşmuş olup (O3) stabil olmayan bir moleküldür. Vücuda verildiğinde peroksidlere dönüşür. Peroksidler güçlü oksidan moleküller olduğundan bu oksidanlara karşı vücut tüm antioksidan sistemlerini devreye sokar. Böylece vücutta damar tıkanıklığı, dolaşım bozukluğu, romatizmal hastalık veya sinir basısı gibi durumların olduğu bölgelerde oluşan oksidan moleküller yok edilir.

Ozon bel fıtığına nasıl etki eder? 
Omurlarımız arasındaki amortisör görevi gören disk dediğimiz oluşumlar herhangi bir nedenden dolayı hasarlanırlarsa FITIK dediğimiz hadise oluşur. Diskin içersinde Jöle kıvamında olan bu kısım sinir dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Bu taşma hadisesinde bozulan diskin şişmesi ve su tutması söz konusudur. Belde ya da hem belde hem de bacağa yayılan ağrılar oluşur. OZON disk içersine verildiğinde bu bizim proteoglikan dediğimiz yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Serbest oksijen radikallerinin oluşumunu engellenir. Disk mekanik olarak büzüşür ve mumyalaşır yani artık şişerek ağrıya neden olamaz.
Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Ozon tedavisinin bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde kullanımı eski olmakla beraber bu konudaki bilimsel çalışmalar göreceli yenidir. Özellikle son yıllardaki araştırmalar ozon enjeksiyonlarının bel ve boyun fıtığının tedavisinde güvenilir ve etkin bir yöntem olduğunu göstermiştir. Bu çalışmalarda iki tip ozon uygulamasının etkinliği gösterilmiştir.

TECRÜBELİ HEKİM ŞART
Ozon boynun her iki yanındaki kaslara fıtığın olduğu disk seviyesinden iğne ile uygulanır. Özel bir anestezi prosedürüne gerek yoktur. Bu uygulama en az haftada bir en sık gün aşırı olmak üzere 5-10 seans uygulanır. Ağır vakalarda daha fazla uygulama yapılabilir.  Boyun ozon uygulaması bel bölgesi ile kıyaslandığında bazı teknik zorluklar içerir.  Boyun bel bölgesi ile kıyaslandığında göreceli küçüktür ve sinirler cilde daha yakındır. Bu nedenle boyna ozon uygulaması bu konuda tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır.
ÇOK ÇABUK ETKİ EDER
İntradiskal dediğimiz bel veya boyun fıtığının olduğu bölgeye, uzun özel iğnelerle skopi veya bilgisayarlı tomografi (BT) eşliğinde yapılan uygulamalardır (1, 2, 3). Diğer yöntem ise fıtık seviyesinde bel veya boyun yan kaslarına iki taraflı olarak enjektörlerle uygulanan yöntemdir (4). Bu yöntemde hasta ozon enjeksiyonu sonrası 3-5 dakika ile 1-2 saat içinde geçen hafif bir yanma hissedebilir. Bu fıtık ağrısının arttığı lehine yorumlanmamalıdır. Ayrıca ozon enjeksiyonunun önemli özelliği çok çabuk etki etmesidir. Enjeksiyon yapıldıktan dakikalar sonra ağrının azaldığını hissedebilir. Bu erken iyilik hali genelde hastanın tedaviden çok yarar göreceği anlamına gelmemektedir. Devam eden enjeksiyonlarla beraber hastanın ağrısı giderek azalır ve genellikle 5 ile 10 seans arasında şifa ile sonuçlanabilir. İntradiskal ozon enjeksiyonu diğer bir ismiyle ozon nükleolizis bel ve boyun fıtıklarında özellikle dejenere disk hastalığında uygulanan bir yöntemdir. Ameliyathane ortamında veya girişimsel uygulamaların yapılabildiği alanlarda, steril şartlarda, görüntüleme cihazları (skopi veya BT) eşliğinde uygulanır.

ANESTEZİ YAPILMAZ
Klinik olarak bel veya boyun fıtığı tanısı konulan ve magnetik rezonans görüntülemelerinde (MRG) bel veya boyun fıtığı saptanmış hastalara uygulanır. Hastalara genel anestezi yapılmaz. Lokal anestezi veya sedo-anestezi altında, görüntü eşliğinde, fıtığın olduğu diskin içine girilir ve buraya ozon enjeksiyonu yapılır. İşlem yaklaşık olarak 10-15 dk sürer. İşlem sonrası hasta servise gönderilerek yatağına alınır ve 1-2 saat süreyle sırt üstü uzanması istenir. Genel durum değerlendirmesi yapılır ve aynı gün veya ertesi sabah taburcu edilir. Hastanın klinik olarak ağrıları azalır veya kaybolur. Fıtık içine yapılan ozon enjeksiyonu ile fıtıkta küçülme süreci başlar ve radyolojik olarak ortalama altı aya kadar sürer. Fıtık küçüldükçe sinir üzerine olan bası ortadan kalkacağı için hastada mevcut olan şikayetler azalarak geçer. İşlem bir kez yapılır ancak nadir de olsa ikinci enjeksiyona ihtiyaç duyulabilir. İki hafta, iki ay ve altı aylık kontroller yapılır. Altıncı ayda kontrol MRG çekilir ve fıtıktaki küçülme radyolojik olarak gösterilebilir. Yöntemin yaklaşık olarak %60-70 oranında başarı şansı vardır.  Bel veya boyun fıtığının gerçek tedavisinin iyileştikten sonra bir daha tekrarının olmasını önlemeye yönelik aktivitelerin (egzersiz, kilo verme, vb.) yapılması gerektiği her zaman akılda tutulmalıdır.
Hangi Hastalar İçin Uygundur?
Ozon tedavisi teknik olarak bütün boyun fıtığı hastalarında uygulanabilir. Bununla beraber  kronik olmayan yani üzerinden çok zaman geçmemiş, omuza-kola vuran ağrısı ve uyuşması olan hastalarda çok daha hızlı ve başarılı sonuçlar verir.
Ozon Enjeksiyonu Ağrılı mıdır?
Ozon enjeksiyonu sırasında ince iğne uçları kullanıldığından iğnenin kendisi pek ağrı yapmaz. Bununla beraber hasta uygulanan ozona ait yanma ve ağrı hissedebilir. Kişisel yanıt değiştiği için bunu ağrı derecesini önceden tahmin etmek olası değildir. Bununla beraber enjeksiyon sonu  ağrısı bir kaç dakika içinde çabucak geçer. Uzun süredir bel ve boyun fıtıklarında ozon uygulayan bir hekim olarak ağrı nedeniyle tedaviyi bırakan hastam olmadığını söyleyebilirim.
Etkisi Ne Zaman Başlar?
Ozon tedavisinin en önemli özelliği fıtık ağrısını daha ilk enjeksiyondan hemen sonra  çok hızlı bir şekilde azaltmasıdır. Ağrı azalması bazen 5-6. seanslardan sonraya kadar sarkabilir. Tekrarlayan uygulamalarla hastanın şikayetleri hızlı bir şekilde azalarak geçer. Ozon tedavisi, yan etkisinin yok denecek kadar az olması ve son derece hızlı etki göstermesi nedeniyle özellikle tecrübeli ellerde boyun fıtığı tedavisinde konservatif tedavilere  güçlü bir alternatif olmuştur.
Ozon Hangi Yollarla Verilebilir?
Ozon vücuda akciğer hariç hemen her yolla verilebilmektedir (kan yolu, enjeksiyon, rektal) ve vücuda verilen saf ozon değildir. Çünkü saf ozon oldukça toksiktir. Vücuda verilen ise içinde çok az (20 mcg/ml) ozon bulunan oksijendir. Bu derece düşük ozon konsantrasyonu bile istenen tedavi etkisini yaratmaya yetmektedir. Her ne kadar ozon cilt gençleştirilmesinden selülite, kolesterol yüksekliğinden zayıflamaya kadar birçok alanda kullanılsa da bu tedavilerin çoğu ampirik olup bilimsel destekleri zayıftır. Ozonun bel ve boyun fıtıklarında, damar tıkanıklarında veya romatizmal eklem hastalıklarında etkinliği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bel ve boyun fıtıklarında tedavi olarak; ilaç ve fizik tedavisi, minimal invazif yöntemler (intradiskal ozon enjeksiyonu, epidural steroid ve faset eklem enjeksiyonu, medial dal bloğu, vs.) ve ameliyat (mikroskobik/ endoskopik) planlanabilir. Özellikle ilaç tedavisine, fizik tedaviye yanıt vermeyen ve ilk planda ameliyat düşünülmeyen bel ve boyun fıtığı hastalarına intradiskal (fıtığın içine) veya intramüsküler (kas içi) ozon enjeksiyonu yapılabilir.
Op. Dr. Necati KAPLAN
Çorlu Özel Reyap Hastanesi
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Whatsapp
google_160x600