ÖĞRENCİLERE MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ ANLATILDI

2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı kapsamı içerisinde Malkara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün planlamasıyla yapılan 7.nci, 8.inci ve 9.uncu sınıf öğrencileri ile velilerine yönelik ‘Meslek ve Teknik Eğitim Okulları Tanıtımı’ ve ‘Meslek Seçimi’ toplantıları 10 – 14 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
15 02 2020
554 kez okundu

Malkara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Hüsniye Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonlarında düzenlenen tanıtım programlarına öğrencilerin ve velilerin göstermiş olduğu ilgi ve yoğun katılım memnuniyet verici olmuştur.
Meslek seçiminin her geçen gün daha da önem kazandığı günümüz koşullarında yapılan bu tarz çalışmaların sonuçlara olumlu yönde yansıması kaçınılmaz görünmektedir.
Toplantılarda söz alan velilerin, bu tarzdaki çalışmaların sayılarının ve içerik zenginliğinin daha da arttırılmasının seçim yaparken daha bilinçli hareket ettiklerini dile getirmeleri de ayrıca dikkat çekti.
MESLEK SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
Yaşamın bir karar verme ve verdiğimiz kararları uygulama süreci olduğu düşünülürse bu süreç içerisinde verilen kararların bazıları hayati önem taşımaktadır.
Eş seçimi ve meslek seçimim kararı bu hayati kararlarımız arasında en önemlileridir. Seçtiğiniz bir eşle evlilik kararı verebilir ve evlilik sürecinde sorunlar yaşarsanız ayrılık kararı alabilirsiniz. Ayrılık sonucunda yeni bir eşle veya yalnız yaşamayı seçerek yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Peki ya yanlış bir meslek seçimi? Maalesef çoğu zaman yanlış meslek seçiminden geri dönüş evlilikteki kadar kolay olmamaktadır. Çünkü meslek her şeyden önce insana kazanç sağlayan bir faaliyettir.
Kişi mesleğini bıraktığı anda kendisini geçindirecek parayı kazanma kaygısı içinde kalabilir. İnsanların yaptıkları işlerin kişiye bir kimlik kazandırdığı düşünüldüğünde mesleği bırakmak bir boşluk ve toplumsal statüde karmaşıklara yol açabilir.
Meslek insanın yaşamının pek çok yönünü etkilemektedir. Yaptığımız iş bizim nasıl bir hayat süreceğimizin, genel alışkanlıklarımızın, iletişim kuracağımız insan grubunun, evleneceğimiz insanın belirleyicisi konumundadır. Bu nedenle uzmanlar çoğunlukla meslek seçmek yaşam biçimini seçmektir, demektedirler. Yani bir mesleğim seçtiğimiz zaman aslında bütün bunları da seçmiş olmaktasınız.
Meslek seçimi ile ilgili verilecek kararlar eskiye oranla günümüzde daha karmaşıktır. Çünkü eskiye oranla meslekler çeşitlenmiş hemen hemen her meslek kendi içinde bölünmelere ayrılarak yeni meslekler ortaya çıkmaya başlamıştır. Meslek seçimi kararı verecek olan kişilerin hakkında bilgi edinmesi gereken meslek sayısı daha sınırlıydı. Oysa günümüzde meslekler ve mesleklerin gerektirdiği nitelikler daha farklı ve karmaşıktır. Bu nedenle Meslek Seçimi kararı verecek bireyleri daha zorlu bir süreç beklemektedir.


Önder TABAK 

Whatsapp
google_160x600