MUSTAFA ŞENTOP ŞARKÖY’DE

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde ziyaretlerde bulundu.
10 02 2020
264 kez okundu

TBMM Başkanı Şentop, Şarköy halkı ile buluştu. Şentop’un katıldığı Muhtarlar Derneğinin açılış törenine AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ile Şarköy Kaymakamı Kemal Yıldız, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, AK Parti Şarköy İlçe Başkanı Engin Sadunoğlu, muhtarlar ve Şarköylü vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Şentop, Türkiye’nin şu anda dünyanın en büyük 17 ekonomisi arasında olduğunu belirterek, “2023’te en büyük hedefimiz dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında girmektir. Bununla da ilgili çalışmalar ve gayretler devam ediyor. Türkiye’yi bugüne kadar güçlü kılan husus içeride ne kadar büyük tartışmalar olsa da dışarıya karşı birlik ve beraberliğini koruyabilmesidir. Muhtarlar Derneğimiz hayırlı olsun” şeklinde konuşarak açılışı gerçekleştirdi.

DEPREMLE İLGİLİ SORU

Şentop, bir muhabirin depremle ilgili sorusunu şöyle cevapladı: “Depremle ilgili içinde bulunduğumuz bu bölge, Mürefte başta olmak üzere fay hattı üzerinde. Son 2012’de yaşanan büyük bir deprem var. Ondan sonra zaman zaman bizi ikaz ediyor, kendini hissettiriyor. Depremle ilgili önceden tespit konusunda dünyada netice elde edilemedi. Çalışmalar var, önceden haber alma noktasında ama dolayısıyla bunu engelleyecek bir imkan yok. Yapacağımız şey depreme dayanıklı, hazırlıklı binalar yapmak. İnşaatlarımızı o hesapla yapmak, malum bununla ilgili 1999 depreminden sonra birçok değişiklikler yapıldı. Mevcut binalarla ilgili de incelemeler yapıldı. Deprem sonrası oluşan zararları en aza indirmek için hazırlıklar var. AFAD öncülüğünde yürütülen çalışmalar var. Tabi depremin ne zaman olacağı belli değil. Önemli olan deprem olduktan sonra en kısa zamanda sonuç alabilecek şekilde çalışmaları yürütebilmek. Bunları Elazığ, Malatya depreminde gördük. En kısa zamanda oraya Türkiye’nin her tarafından arama kurtarma çalışmaları ile ilgili görevli birimlerimiz ulaştılar. Dolayısıyla bu bölgede herkese yetecek ekipler ve araçlar bulundurmak mümkün değil. Dünyanın hiç bir yerinde de böyle bir şey olmaz. Ama olay gerçekleştikten sonra en kısa zamanda bunları planlamak lazım. O konuda sanıyorum AFAD’ın 5 sene kadar önce Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın AFAD Başkanı olduğu zamanda yapılmış olan bir eylem planı var. Orada afetin ardından en kısa sürede afet bölgesine ulaşılabilecek bir planlama yapıldı.”

‘DOKTORLAR KÜÇÜK ŞEHİRLERDE KALMAK İSTEMİYOR’

TBMM Başkanı Şentop, Şarköy ve Malkara Devlet Hastaneleri’nde yaşanan doktor eksikliği ile ilgili soruya da şu cevabı verdi: “Doktor konusu ile ilgili genel bir çalışma yapıyor Sağlık Bakanlığı. Türkiye’nin her yerinde gayet güzel hastaneler yapıldı. Gerek cihaz olarak gerek altyapı imkanları olarak, bina imkanları olarak, tabi burada atanan doktorları tutabilmemiz gerekiyor. Bunu tutabilmenin yolu da hasta sirkülasyonu ve döner sermaye gelirlerinde bir artış doktorlara düşen payla ilgili bir durum. Bu konuda bir sıkıntımız var, o da şudur. Buralarda küçük yerlerde döner sermaye geliri az olduğu için doktorlar buralarda fazla kalmak istemiyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın bununla ilgili bazı çalışmaları var. Türkiye genelinde doktorları tutacak şekilde onlara imkan sunacak bir çalışma yapılıyor. Sadece Şarköy’ün değil birçok ilçemizin bu şekilde sorunları var. Büyük yerlerde büyük hastanelerde döner sermaye gelirleri yüksek olduğu için doktorları daha fazla ve daha kolay tutma imkanı var. Buna ilişkin belli branşlarda eksiklikler var. Doktor geliyor ama kalıcı olmuyor. Bunu kalıcı hale getirmek için bir çalışma yapmak lazım. Sistemle ilgili bir düzenleme düzeltme yapmak lazım.”

BELEDİYEYİ ZİYARET ETTİLER

Şentop ve beraberindekiler daha sonra Şarköy Belediyesi’ni de ziyaret etti. Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, ziyaret nedeniyle Şentop ve beraberindekilere teşekkür etti.

Hüseyin TAYYAR

 

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600