MEVLANA..

21 12 2020
155 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, Hazreti Mevlana'nın vefatının 747'nci yılı dolayısıyla düzenlenen Şeb-i Arus törenleri bu yıl Kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında seyircisiz olarak gerçekleştirildi.

Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana ölüm gününü “Hakk'a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır. Şeb-i Arus, Hz. Mevlana'nın vuslata erişmesinin 747. yıl dönümünde Konya başta olmak üzere birçok yerde düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Bu günlerde Mevlana'nın sözleri de merakla araştırılıyor.

Ölümün aslen bir cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçması anlamına geldiğini düşünen Hz. Mevlana, Şeb-i Arus’a ‘Düğün Gecesi’ anlamını yüklemiştir. Mevlana Celaleddin Rumi, 17 Aralık 1273 tarihinde öldü. Şeb-i Arus kelimesi bizzat Mevlana’nın şiirinde geçer: Bizim ölümümüz, ebedî bir düğündür.

ŞEB-İ ARUS NE DEMEK?

Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır.” Ölüm, Müslümanlık öncesi Türklerde de aynı şekilde ifade edilir.

SEMA TÖRENİ NEDİR? Toplu veya tek başına yapılan Sema aynı amaç içindir. Toplu halde yapılan Sema’ya, “Sema Töreni” denir. Sema’nın düzenli olması için konulan kurallar bir törene, Farsça’sı “Mukabele”ye dönüşmesini sağlamıştır. Bu Sema töreni Mevleviler tarafından yapıldığı için “Mevlevi Mukabelesi” denir.

Şimdi burada bir duralım: Semazendeler tören esnasında sağ ellerinin avuç içlerini yukarı kaldırırken, sol ellerinin avuç içlerini aşağıya doğru çevirirler ki; bu, “Yaratandan alınan, yaratılana verilir!” anlamına gelmektedir.

Peki; Mevlana deyince, mangalda kül bırakmayan, AKP iktidarının ellerinin ikisi de yukarı doğru açık olmalı ki; halktan aldığını, halka vermek yerine; maskeli beşlere veriyor!

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!?

Efendim, yarın sizlerle Mevlana’nın özlü sözlerini paylaşmak ve özellikle AKP’li kardeşlerimin bu sözleri okumalarını istiyorum…

 

Whatsapp
google_160x600