KURTARDIKLARIMIZ VE BİZ (GÜNEY KORE)

Geçtiğimiz günlerde televizyonda Japonya ile birlikte 2002 Dünya Kupası futbol karşılaşmalarını organize eden Güney Kore’nin tanıtım programını izledim. Kişi başına düşen milli gelirin 12 bin dolar olduğu ve ticaret fazlası bulunan Güney Kore’den aktarılan görüntüler göz kamaştırıcıydı!.. Korunan kültür değerleri ile birlikte kalkınmanın en güzel örneğini izledim.
21 09 2017
1199 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Programda 1950 yıllarında Sovyetlerin istilasına uğrayan ve ellerinde sadece bir tek şehir kalan Güney Kore’yi kurtarmak için gönderdiğimiz tugaydan ve özellikle Mehmetçiklerimizin, Kunuri cephesinde gösterdikleri başarıdan da söz edilerek, görüntüler verildi.
Evet, Güney Kore’nin kurtarılmasında Türkiye’nin önemli rolü olmuştu ve Koreliler bizim sayemizde özgürlükle tanışmış ve bu günlere ulaşmıştı.
Açlık sınırında yaşayan Bektaşi bir gün; iyi giyimli ve rahat yaşadıkları her hallerinden belli bir grup ile karşılaşır. Merak bu ya Bektaşi sorar:
-  “Bu durumunuzu neye borçlusunuz?” Guruptan şöyle bir yanıt alır:
-  “ Bizler Ahmet Ağa’nın kullarıyız!”  
Bu cevaba oldukça şaşıran Bektaşi; ellerini havaya açıp, Allah’a şöyle seslenir:
- “Ey Tanrım, bir Ahmet Ağa’nın kullarına bak, bir de kendi kuluna bak!”
Doğrusu, Güney Kore’den gelen görüntüler beni fazlasıyla etkiledi ve bu nedenle ben de Allah’a ellerimi açıp şunu sordum:
- “Allah’ım, bir kurtardıklarımızın haline bak, bir de bizim halimize bak!”
Yoksa; Milli Mücadele’yi yaparken, eksik kalan bir şeyler mi oldu?!
 Hilmi Dinçer  08.03.2002  
Efendim, yukarıdaki tarihten de anlaşılacağı üzere bu yazımı ülkemizin en zorlu ekonomik bunalımını yaşadığımız 2002 yılında yazmışım. Şimdi; sizlerden ricam, bu yazımı yaşadığımız on beş yıl sürecine yayarak ve güncelleyerek bir daha okumanız.
Peki; 15 yıldır bizi yöneten AKP iktidarının bizi getirdiği nokta ne? Kişi başı milli gelir 8.500 dolar civarında!
Düşünüyorum da; bir anekdota göre; 1960 yıllarda ağaç kabukları yemek zorunda kalan Güney Kore veya en azından OİCD ülkeleri baz alınmıyor da ülkemizdeki kalkınma hızı, Mozambik baz alınarak, kalkınma rakamları buna göre mi bize yansıtılıyor!? İktidara şunu ifade etmek isterim: Evet, Ahmet Ağa’nın kullarının durumu bu gün için de iyi! Ama Allah’ın kullarının durumu bir felâket!            
Ve bu çok iyi bilene ki bu durum her an yeni olaylara gebe bir durumdur!.. Bazen; evdeki hesaplar, çarşıya uymaz!

 

 

Whatsapp
google_160x600