KADİR ALBAYRAK YANLIŞINIZ VAR!

Kurulduğunda “TESKİ’nin önüne 435 milyonluk borç konmuş” diyen Başkan Kadir Albayrak’a, Mahkemeye verdiği Devrim Gazetesi olarak yanlış söylediğini ve borcun 81 milyon TL olduğunu hatırlatıyor ve rakamları kontrol etmesini tavsiye ediyoruz.
14 03 2020
2558 kez okundu

Geçtiğimiz hafta Süleymanpaşa’da gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında AK Parti’nin TESKİ’deki usulsüzlük iddialarıyla ilgili olarak verdiği soru önergesine hazırlıklı gelen TESKİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, verdiği cevapta TESKİ’nin borcuyla ilgili rakamların yanlışlığı dikkat çekerken Devrim Gazetesi’ni de mahkemeye verdiğini söyledi.  

GERÇEK RAKAMLARI KAMUOYUNUN TAKDİRİNE SUNUYORUZ

Büyükşehir Meclis Toplantısındaki yanlış rakamların yerine şimdi Devrim Gazetesi olarak her zaman gerçekleri söylemeye devam edeceğimizi belirtip, TESKİ’nin borcunu ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin borcu ile ilgili gerçek rakamları kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

YANLIŞINIZ VAR! TESKİ 435 MİLYON DEĞİL 81 MİLYON BORÇLA KURULDU

“Büyükşehir olmuşuz, daha yeni gelmişiz. Daha Yönetim Kurulu atanmadan, TESKİ’nin önüne 435 milyonluk borç konmuş. TESKİ daha oturmamuş, daha Genel Müdür atanmamıştı. Ben atamaya çalışıyorum. İl banktan alınan, ilçe belediyelerinin borçları” diyen Başkan Kadir Albayrak’a Devrim Gazetesi olarak gerçek rakamları dile getiriyoruz. TESKİ’nin önüne konan yani ilçe belediyelerinden ve il banktan devreden borçların Başkan Albayrak’ın söylediği gibi 435 milyon değil de 81 milyon olduğunu bildirir, bu borçları yeniden bir gözden geçirmenizi dileriz.

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 437 MİLYON TL BORÇLA KURULDU

TESKİ’nin borcunu yanlış telaffuz eden Başkan Kadir Albayrak’a TESKİ’nin 80 milyon borçla kurulup kurulmadığını kontrol etmesi gerekiyor. 6360 sayılı Büyükşehir kanunu ile Büyükşehir olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin “Devir Tasfiye Komisyonu Raporuna” göre Özel İdare, Belde Belediyeleri ve ilçe belediyelerinin toplam 437 milyon borcu ile kurulduğunu vurgulamakta asli gazetecilik görevimiz.

BORÇTA DA BİR YANLIŞLIK OLMASIN!

“940 milyon değil 887 milyon borç var” diyen Başkan Kadir Albayrak’a borcun ne kadar doğru olduğunu tekrar gözden geçirmesini istiyor ve gerçek borcun 2020 yılı başı itibariyle 908 milyon TL ve son çekilen 40 milyon TL’lik krediyi de eklediğimizde borcun 948 milyon TL olacağını yaklaşık bedelle kamuoyuna duyurduk. Borç ödemesi yapıp TESKİ’nin borcu 887 milyona indiyse, ki inmediğini düşünüyoruz ve tekrar gözden geçirmenizi bekliyoruz.

JICA KREDİSİ TESKİ’Yİ BORÇ BATAKLIĞINA SÜRÜKLÜYOR

5 milyar Japon Yeni (JICA) kredisinin 4 milyar 600 bin Japon Yeni kısmını kullanan TESKİ’nin kur farklarından dolayı sürekli borç batağına sürüklenmesi, yaklaşık 135 milyon TL tutarında kullanılan kredinin kur farkından dolayı neredeyse 2 katına çıkması, 135 milyon TL’lik borcun 40 milyon ödenmesine rağmen 270 milyona çıkması dikkat çekiyor. JICA kredi tutarının kur farkından dolayı iki katına çıkması TESKİ’yi sürekli olarak borç bataklığına sürüklüyor.

Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600