KADİR ALBAYRAK’A, CENAZELERDE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜMEYE BAŞLADI

Çorlu’da cenazelerin %90’ının kaldırıldığı Garaj Camiinde, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın talimatı ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürü Osman Nuri Bedir’in yeni uygulaması büyük tepki çekmeye başladı.
27 01 2021
3906 kez okundu

Çorlu’da uzun yıllardır cenaze namazları şehir içi trafik yoğunluğunu en aza indirmek ve camilerdeki karmaşıklığı ortadan kaldırmak adına Garaj Camiinde kılınmaya başlanmıştı.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKİYOR

Çorlu’da Garaj Camiinde kılınan cenaze namazlarında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın talimatı ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürü Osman Nuri Bedir yeni bir uygulama başlattı. Cenaze namazlarında 2 aydır uygulanan bu karar gün geçtikçe vatandaşlar tarafından büyük tepki çekmeye başladı.

VEFATLARLA İLGİLİ BİLGİ VERİLMİYOR

Alınan yeni karar göre cenaze namazlarında yıllardır uygulanan usul ve kaideler bir kenara atılarak vefat edenlerin ad ve soyadları, yaşları ve nereye defnedileceğini artık yazılmıyor. Musalla taşları üzerinde bulunan bilgilendirme tabelalarına artık vefat edenlerle ilgili hiçbir bilgi yer almaması cenaze namazlarında karışıklıklara neden olmaya başladı. Ayrıca gün içinde 3-4 cenazenin kaldırıldığı Garaj Camiinde cenazelere katılan vatandaşlara görevli imam tarafından da bilgilendirme yapılmaması tepki çekmeye başladı. 

YENİ UYGULAMA ACI KATIYOR

Cenaze namazlarına gelen vatandaşlar vefat edenlerle ilgili bilgilendirme yapılmaması sonucu görevli imama tepki gösterirken, “Herkes bir gün o musalla taşına gelecek. Yıllardır kılınan cenaze namazlarında görevli imamlar vefat edenlere uzun uzun dua ederken şimdi ise ne bilgilendirme yapılıyor nede dua. İnsanların acılarına birde bu şekilde yapılan yeni uygulama acı katıyor. Tekrar eskisi gibi bilgilendirme yapılmasını istiyoruz.”   
Göksel GÜRSOY

 

Whatsapp
google_160x600