KAÇAK İÇKİ KONUSU İYİCE ‘BAŞIBOZUK’ HALE GELMİŞ

18 10 2020
194 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Kaçak alkolden (metil alkol) beklenmedik ölümlerin artması kamuoyunun fazlaca dikkatini çekmeye başladı.

Hele içki fiyatlarının aşırı derecede artmış olması, tüketicileri daha ucuz yollardan alkol bulmaya zorluyor. Özellikle de Bulgaristan’dan ‘Mastika’, Yunanistan’dan da ‘Uzo’ isimli içkiler geliyor. Alkolü meyveden yapılan bu içkilerin yurda girişinin son zamanlarda sıkı denetimle azaldığı belirtiliyor.

Bağ bozumu sürecine girildiği şu günlerde kaçak içkinin, üzüm üretimi ile ilgisi var mı? Ancak şarap üretimi ile ilgili üzüm... Şarap yapmak da bağı olan ve resmi kayda girenler için yasal bir hak.

Rakı üretiminde etil alkolün pancar ve tahıldan mal edildiğini söyleyen ilgili çevreler, “Bu ilişkiyi kurmak pek uygun olmuyor. Etil alkol ile üzüm hasadının pek ilgisi yok. Üzümden yasal hak olarak şarap üretiliyor” diyorlar. Burada esas sorun, market raflarındaki alkollü ürünlerin fiyatlarının alınan ÖTV nedeniyle aşırı derecede yüksek olması ve tüketicilerin alkollü içecekleri daha ucuza temin edebilmek için kaçak alkol imal edenlerin tuzağına düşmeleridir. Devletin ‘yüksek vergi’ toplarken, insanların sağlığını da düşünmesi gerekmiyor mu?

Bu arada rakı üreticileri arasında rekabete karşın ortaya çıkan ‘karmaşa’ konusunda bakanlığın üreticilerle bir araya gelerek ortak bir ‘çözüm’ bulması gerekiyor.

Yoksa önümüzdeki günlerde kaçak içkiden ölenlerin sayısı kat ve kat artabilir.


EMEKLİ AYLIĞI GÖZE Mİ BATIYOR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un sözleri emeklilerin içine doğrusu kurt düşürdü. Bakan Selçuk, açıklamasında 13.1 milyon emekliye ağustosta 30.5, son iki yılda 674.5 lira aylık ödemesi yaptıklarını bildirdi. SGK’nın sürekli açık verdiği, önümüzdeki yıllarda emekliye aylık ödenemeyeceğinin konuşulduğu bu günlerde böylesi bir açıklama doğal olarak emekliyi kaygılandırdı.

Çalışma yaşamında prim ödeme, çalışma süresi ve yaş şartını doldurarak emekliliği hak eden dar gelirli milyonlarca insanın aylığının sürekli dillendirilmesi bu kitleyi oldukça rahatsız ediyor. Sahi, emekli aylığı niye birilerinin gözüne batıyor? 13.1 milyon emeklinin yarısına yakını bin 500 lira aylıkla bir ay geçinmeye çalışıyor. Bu tutar da salgından ötürü martta belirlendi. Taban aylıkları bin 500 liranın altında olan emekli yaklaşık iki yıl artışlardan yararlanamayacak. İki durumu unutmayalım:

  • SGK açıklarının nedeni hiçbir zaman emekliye ödenen aylıklar değil.
  • Batı’da bir çalışan iki emekliyi karşılarken, biz de bir çalışan dört emekliyi karşılar durumda.

BİLİYOR MUSUNUZ?

Dil Derneği ‘Emin Özdemir 2020 Ödülü’nün; Vecdi Seviğ, Faruk Bildirici, Tülin Daloğlu, Korkmaz Alemdar ve aile adına Prof. Dr. Özlem Özdemir Kumbasar’dan oluşan seçici kurulun oy birliğiyle Yaşar Aksoy’un ‘Hasan Tahsin, Yürekler Selanik ve İşgal İzmir’inden Hatıralar’ (Kırmızı Kedi, 2019) kitabına sunmayı kararlaştırdığını...

Whatsapp
google_160x600