´´İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLMİYORUZ´´

Malkara ilçesinde gerçekleştirilen, “İstanbul Sözleşmesinden Çekilmiyoruz” eyleminde kadınlar Atatürk Anıtı alanında basın açıklaması yaptı.
06 08 2020
584 kez okundu
Türk Kadınlar Birliği (TKB) Malkara Şubesinin çağrısıyla bir araya gelen onlarca kadın Atatürk Anıtı önünde toplandı. Eyleme Malkara Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özer, CHP İlçe Başkanı Hülya Ertan, İYİ Parti İlçe Başkanı Şencan Pakalpakçıl, TKB Yönetim Kurulu ile Malkaralı kadınlar katıldı.
TKB Malkara Şube Başkanı Belma Özsoy tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Dostlar; Önce hepiniz hoş geldiniz. İstanbul Sözleşmesi imzalandıktan sonra Malkara Türk Kadınlar Birliği olarak, Lüleburgaz ilçesinde bütün şube başkanlarıyla üç günlük bir çalıştay yaptık. Dönünce -basın mensuplarımız çok iyi hatırlar- hem kendileri ile hem de kadınlarımız ile toplantı yapıp İstanbul sözleşmesi hakkında bilgi alışverişinde bulunduk.

BAĞLAYICILIĞA SAHİP İLK ULUSLARARASI SÖZLEŞME

İstanbul Sözleşmesi kadınları her tür şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddeti ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak amacını taşıyor. İstanbul’da imzalandığı için ‘İstanbul Sözleşmesi’ adını taşıyor. Aslında Avrupa Konseyi sözleşmesidir. 1 Ağustos 2014 tarihinde 11 ülkede yürürlüğe girdi.
Şimdi İstanbul Sözleşmesinden çekileceğimize dair tepkiler sürüyor. Neden çekiliyoruz? Kadına şiddet bitti mi Türkiye’de? Hayır. Fazlalaştı, hem de çok fazlalaştı. Bu sözleşme kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşmedir. Sözleşmenin en önemli özelliği; biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin ve bunlarla mücadeleye ilişkin standartlar öngören ve Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan sözleşmedir.
Cinsel tacizin, zorla evlendirilmenin, tecavüzün, ev içi şiddetin ağır cezai ve hukuki yaptırımları olmadığı sürece ülkemizde şiddet ötesi kadın cinayetleri çok artmış durumda.

OYUNLARA MÜSAADE ETMEYELİM

İstanbul sözleşmesi şiddet mağdurlarına eşit koruma sağlanmasını önermekte, mağdurlar arasında her türlü ayrımcılığı yasaklamaktadır. Yeter ki kadın – erkek bakışlarını bırakıp insana insanca bakmasını bilelim.  Biz aslında karıncayı bile incitmeyen, her türlü canlıya şiddetten çekinen bir millettik. Ne oldu bize? Neden cinsiyetçi bakışlar gün geçtikçe artıyor?
Unutmayalım ki; Mevlana, “Cahildir kadından üstün olduğunu sananlar” der. Şemsi Tebrizi de; Kadın bilmeyene ‘nefs’ bilene ‘nefestir’” demiştir.
Sözlerimi şöyle tamamlıyorum. Bir olalım, birlik olalım üzerimize oyunlar oynanmasına müsaade etmeyelim. Dünyamızın havasını herkesin eşit koklamaya hakkı vardır.”

Önder TABAK

Whatsapp
google_160x600