İŞÇİ, MAHKUM VE MÜLTECİLERE TESTLER SAĞLIKLI YAPILIYOR MU?

21 05 2020
748 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pandemi döneminde en riskli gruplar arasında yer alan mevsimlik işçiler, mahkumlar ve mültecilere yapılan Kovid-19 testlerinin sağlıklı yapılamadığı yönündeki tartışmalara açıklık getirilmesi için TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

CHP Milletvekili Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği yazılı soru önergesinde adı geçen kesimlere yönelik yapılan Kovid-19  testlerinin sonuçlarının ayrıntılı bir şekilde açıklanmasını istedi. 

Gürer, yanıt beklediği sorular şöyle: 

  • Mevsimlik işçilerin Kovid-19 testleri yapılmakta mıdır? Test yapılan mevsimlik işçilerin illerine göre sayısal dağılımı nasıldır? Kovid-19 testi pozitif çıkan işçi var mıdır, varsa sayısı kaçtır?
  • Cezaevinde bulunan mahkûm ve çalışanlar içinde Kovid-19 testi pozitif çıkan kişi sayısı kaçtır? Mahkûm ve çalışanlar içinde Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybeden var mıdır?
  • Ülkemizde Suriyeli mülteciler ve ikamet eden diğer yabancı uyruklu vatandaşlar içinde Kovid-19 testi pozitif çıkan kişi sayısı kaçtır? Suriyeli mülteciler ve diğer yabancı uyruklu vatandaşlar içinde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı kaçtır?
  • Kovid-19 teşhisi konulan ve Kovid-19 sonucu vefat edenlerin eğitim, yaş ve cinsiyetlerine göre sayısal dağılımı nasıldır?

ÇANKAYA, SAATTE 60 TON ASFALT ÜRETİYOR

Çankaya Belediyesi Yakupabdal Mahallesi’nde yer alan asfalt üretim tesisi ile kendi asfaltını kendi işçisiyle üretmenin gururunu yaşıyor. Saatte 60 ton asfalt üretme özelliğine sahip olan Yakupabdal Asfalt Plenti aynı zamanda Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna uygun olarak faaliyet gösteriyor.

30 dönüm arazi üzerinde kurulu bulunan tesisten ihtiyacını karşılayan Çankaya Belediyesi, kendi işçisiyle ürettiği asfaltı ilçede yer alan 123 mahalle ile 5 bin 114 sokak ve caddede kullanıyor. Asfalt Plentinde üretilen asfalt; asfalt kaplama araçları, asfalt tamir araçları ve acil asfalt araçları ile tam kaplama, renkli desenli asfalt kaldırım, yama ve onarım çalışmalarında kullanılıyor.


AŞI, TİCARİ ÜRÜN DEĞİLDİR

'Aşı insanlık malıdır’ başlıklı yazınız vesilesiyle aşılar hakkındaki genel kanaatimi özetledim.

BİR: Aşılar halk sağlığının ‘en önemli’ koruyucu uygulamalarından biridir.

İKİ: Aşılar, bunları sadece kazanç sağlamak için üreten ‘şirketlerin’ ve onlarla iş birliği içinde olan bazı ‘vakıfların’ inisiyatif ve insaflarına bırakılmaması gereken, bazıları ‘stratejik’ öneme sahip ürünlerdir. Bunlar sermayeye teslim edilerek tatlı kârlar için yatırım aracına dönüştürülemez.

ÜÇ: Bazı ortak hususiyetleri olsa bile hiçbir aşı diğeri ile kıyaslanamaz, tümü aynı kategoride değerlendirilemez. Her birinin ayrı endikasyonu vardır, bazıları toplumun tamamına, bazıları özel risk gruplarına, bazıları özel durumlarda uygulanır. Tek bir şirketin bile 41+14 aşısı olduğunu, bunların hepsini herkese yaptırmak isteyebileceklerini unutmayalım.

DÖRT: Aşıların üretimi hükümetin denetimindeki ‘resmi’ bir kuruluş (Hıfzıssıhha gibi) tarafından yapılmalı ve herkes için ücretsiz olmalıdır. İnsanlar, aşıların ticari ürün olmadığından emin olmalıdır.

BEŞ: Hangi aşıların ‘stratejik önemi’ olduğu ve aşıların endikasyonları, her bir aşı için ayrı ayrı ‘bağımsız bilim kurulları tarafından’ belirlenmelidir.

Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

Whatsapp
google_160x600