İNCİLİ ÇAVUŞ..

13 07 2020
298 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, gazetemizin “Kıyısından-Köşesinden” isimli köşede bir yazı yayınlandı ve ben bu yazıyı okuyunca gülmekten kendimi alamadım.. 

Yazının özeti şu: “ANTALYA’nın Kemer ilçesi Kiriş Koyu’ndaki beyaz plajıyla ünlü ve Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait olduğu söylenen Maxx Royal Kemer Resort Oteli, Meclis gündemine taşındı. Beyaz plaj kumuna ilişkin sorular soran gazeteci Murat Kemaneci hakkında Kemer Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunan otel işletmesinin, kumun Salda Gölü’nden getirilmediğini kanıtlamak isterken, mermer tozu olduğunu beyan etmesi üzerine CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer üç bakana (İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm) birden önerge verdi. Aynı zamanda otelin sahibi de olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a makamının söz konusu soruşturmada etkisi olup olmayacağını soran CHP’li Özer, “Plajda mermer tozu kullanılması insan ve çevre sağlığının hiçe sayılması demektir. Savcılığa, plajda mermer tozu kullanıldığı ifade edildiğine göre yetkililerin derhal harekete geçmesi gerekir, bakanları göreve davet ediyoruz” dedi..

Bu yazıyı okuyunca; aklıma o meşhur incili çavuş fıkrası geldi ve gülmeye başladım!.. Bilirsiniz İncili Çavuş (asıl adı mustafadır) sarayda kabul gören biridir. Bir gün padişah incili çavuş’u yanına çağırır ve: “İncili Çavuş: Bana öyle bir şey söyle ki; özürün kabahatinden büyük olsun!” Bunu duyan İncili: ”Peki padişahım!” Diyerek huzurdan ayrılır..

Aradan bir müddet geçmiştir ve İncili Çavuş Padişah ile yan yana saray merdivenlerinden inerken, bir ara sağ elini Padişahın kalçası üzerine koyar!. Bunu fark eden padişah: “Bire zındık! Sen ne yaparsın böyle!” Deyince: İncili Çavuş: “Affedersiniz Padişahım.. Ben sizi kerimeniz zannettim!” deyince: Padişah küplere biner ve : “ Tez vurun bu adamın kellesini!” diye emir verir… Panikleyen İncili: “Padişahım, yapmayın-etmeyin!. Bunu yapmamı siz istediniz!” diye yalvarınca, padişah “durun!” der.” Söyle bakalım. Ben senden ne istemişim!?” İncili: “Padişahım, siz bana bana öyle bir şey söyle ki;  özürün kabahatinden büyük olsun!”  dememiş miydiniz..İşte ben bunu yaptım! Benim özürüm kabahatimden büyük padişahım!” deyince; padişah İncili Çavuş’u affeder..

Şimdi yukarıda adı geçen otel işletmecisin savunma yaparken veya iddia ederken, “Suvla Gölünden getirmiyoruz! Müşterilerimizi mermer tozu üzerinde yatırıyoruz” ifadesi tam bir İncili Çavuş hikâyesi. Güzel kardeşim; senin özürün kabahatinden daha büyük..

Ancak; merak edilen bir husus var: Bakalım bu haberi yapan gazeteci tutuklanacak mı!?

Not: Değerli okurlarım bu yazımdan sonra 10 bölümden oluşan ve SAROS KÖRFEZİ’ni anlatan bir yazı dizisine başlayacağım. İlgilenenlere duyurulur.. Sevgilerimle..  

Whatsapp
google_160x600