HUKUK TANIMAZ BELEDİYE

Ergene’de 40 özel toplu taşıma otobüsü TETUS sistemine dahil ettirmek için toplam 8 milyon lira borçlandıran UKOME, Çorlu Devlet Hastanesi güzergahını iptal etti. Bunun üzerine özel toplu taşıma otobüslerinin kooperatifi kararın iptali için Tekirdağ 2. İdare Mahkemesine giderek dava açtı. Davayı kazanan minibüsçü esnafının çalışmasına izin vermeyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararını yok sayıyor. Mahkeme kararından sonra 30 günlük yasal sürecin dolmasını bekleyen minibüsçüler de Pazartesi günü çalışmaya başlayacaklarını belirttiler.
07 10 2020
2727 kez okundu

S.S.21 Nolu Anıl Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Erdinç Güvenç; “Minibüsçüler olarak bizler Çorlu Devlet Hastanesine çalışmakta iken Çorlu Belediyesi 2011 yılında aldığı karar ile bizleri otogara yönlendirdi. Bizler mağdur olduğumuzu dile getirdik.” dedi.
8 MİLYONLUK BİR BORCA GİRDİK
Güvenç; “Tekirdağ’ın Büyükşehir Belediyesi olması ile birlikte Tekirdağ genelinde TETUS sistemine geçileceği, elektronik bilet uygulaması olacağı, araçların değişeceği, engelli rampası konulacağı söylendi. Biz istenilen her şeyi araçlarımıza uyguladık. İlk geçen kooperatiflerden de birisiyiz. Yaklaşık 40 araç değişti. Ortalama 200 bin TL’den toplam 8 milyon liralık bir borca girdik.” şeklinde konuştu.
SEÇİMDEN ÖNCE GÜZERGÂH ONAYLANDI
Güvenç; “Daha sonra 31 Mart 2019 seçimlerinden 1 ay önce Çorlu Devlet Hastanesi güzergahımız onaylandı. Fakat bize tebliği edilmedi. Seçim oldu ve kadrolar aynı şekilde kaldı. 2019 yılının Haziran ayına kadar bekledik ve sonra biz çalışmaya başladık. Biz kararın tebliği edilmesini istedik fakat edilmedi. Bizler çalışmaya başladıktan 3-4 gün sonra bu kararı bize tebliği etmek zorunda kaldılar. 
AHMET SARIKURT BASKI YAPTI
Fakat tebliği edilen kararda şöyle bir sıkıntı vardı. Toplu taşımaya aykırı bir karardı bu. Ergene’den vatandaşı aldığımızda otogardan sonra indirebiliyorduk. Ama otogardan sonra hastaneye kadar yolcu alamıyorduk. Dönüş istikametinde de hastaneden yolcu alabiliyoruz, fakat otogara kadar yolcu indiremiyoruz. Otogardan sonra yolcu indirmeye başlıyoruz. Buradaki anlam şu, Ergene araçları Çorlu’nun yolcusunu taşımasın. Bunun istenmesinin sebebi Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un baskınlarından dolayı bizim kararımız bu şekilde verildi.” ifadelerini kullandı.
KARAR BASKIYLA İPTAL EDİLDİ
Güvenç; “Toplu taşımacılığa aykırı bir karar. Biz diyoruz ki otogara kadar yolcu indirmeyeceğiz, vatandaşta tamam diyor ve biniyor. Fakat 3 durak sonra ineceğini söylüyor. Biz indiremeyeceğimizi söylediğimizde sözlü tartışmalar meydana geliyor. Bu gibi olaylardan zabıta ekipleri birkaç görüntü elde ediyor. Buna istinaden Ahmet Sarıkurt, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a baskı yaparak, ‘Bunlar düzgün çalışmıyorlar. Kurallara uymuyorlar’ diye tekrar bir baskı yaparak bize tebliği ettikleri kararı 5 gün sonra iptal ediyorlar. Toplamda 5 araca tutanak tutulduğundan dolayı.
MAHKEME MİNİBÜSÇÜLERİ HAKLI BULDU
Daha sonra biz bu durumu Tekirdağ 2. İdare Mahkemesine giderek dava açtık. Daha sonra mahkeme bizi haklı buldu ve kararımızı aldık. Ve Mahkemenin verdiği karar şu şekilde; ‘Uyuşmazlık konusu olay değerlendirildiğinde idare tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) 15 Şubat 2019 tarihli kararı ile davacı kooperatifin güzergahının Çorlu Otogarından Çorlu Devlet Hastanesine kadar uzatılması yününde alınan kararın davacı kooperatif araçlarının hat üzerine indi bindi şeklinde çalıştıkları, ücret tarifesine uymadıkları, ringlerini tamamlamayıp Çorlu Otogar ile Çorlu Devlet Hastanesi arasında kısa mesafe çalıştıklarının zabıta ekipleri tarafından tespit edilmesinden dolayı iptal edildiği anlaşılmakla UKOME kararına uygun davranmayan araçların sürücülerine veya maliklerine bu gibi eylemlere karşılık mevzuatta öngörülen idari yaptırımlar uygulanması gerekirken, bu yaptırımlar yerine doğrudan bölge halkını ve güzergah ihlali yapmayan diğer araç sahiplerini etkileyecek şekilde güzergaha ilişkin herhangi bir araştırma, teknik inceleme yapılmaksızın tesis edilen dava konusu işlemde kamu yararı ve hukuka uyarlık bulunmamaktadır’. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline karar verildi” dedi. 
MAHKEME KARARI GÖRMEZDEN GELİNİYOR
Aldıkları mahkeme kararını 9 Eylül 2020’de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezine bildirdiklerini belirten Güvenç; “30 günlük bir yasal süreç var. Bu yasal süreç 10 Ekim 2020 tarihinde bitiyor. Ve biz bu güzergahta çalışmaya başlayacağımızı UKOME’ye yazı yazarak bildirdik. UKOME’deki yetkililer bize tekrar gündeme alınacağını ve çıkacak karara istinaden güzergah belirleyeceklerini söylediler. Biz de kendilerine dedik ki,‘Siz mahkeme kararı istediniz biz de size mahkeme kararını verdik. Fakat bize hala bu güzergahı vermek istemiyorsunuz. Bunun tek sebebi de yine her zaman olduğu gibi Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt. UKOME’ye baskı yaptığından dolayı mahkeme kararı olmasına rağmen vermek istemiyorlar. Bize şu ana kadar hiçbir şekilde bilgilendirme yapılmadı. Bizim mahkeme kararımızı görmezden geliyor. Bunun tek sebebi Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt.” açıklamasında bulundu. 
KONTAK KAPATACAĞIZ
minibüsçülerin mağdur olduğuna değinen Başkan Güvenç; “Burada başka bir sıkıntıda Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt bizleri çevre yolundan göndermek istiyor.  Biz kendilerine eğer oradan gidip gelirsek ne gibi sıkıntı yaşayacağımızı da söyledik. Biz Pazartesi günü yolcu taşımaya başlayacağız. Biz mahkeme kararına istinaden çalıştığımızda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) onamazsa farklı bir güzergâhtan farklı bir şekilde mağdur edici bir karar alırsa kontak kapatacağız. Mevcut borçlarımızı ödeyemediğimizden dolayı mağdur olduk. Mağduriyetimizi uzatmamak adına biz araçlarımızı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin önüne götürerek bırakacağız. Düne kadar adalet adalet diyen CHP burada adaletsizliğe adım atarsa onların takdiri.” diyerek esnafın sıkıntılarını dile getirdi.

Göksel GÜRSOY

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600