HERKESİN MERAK ETTİĞİ SORU! YASAKLAR NE ZAMAN BİTECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile sokağa çıkma kısıtlaması bu hafta sonu da uygulanacak.
21 01 2021
264 kez okundu

Türkiye'de kış aylarının gelmesi ile birlikte korona vaka sayılarında ciddi artış yaşandı. Bu durum ise yasaklar ve kısıtlamaları beraberinde getirdi. Hafta içi belirli saatler aralığında uygulanan yasak, hafta sonu ise 56 saat boyunca uygulandı. Bu durum vaka sayılarında ciddi düşüşün de sebebi oldu. Yaşanan bu düşüşle birlikte kısıtlama ve yasakların ne zaman kaldırılacağı merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Vatandaşın da merakla beklediği kafeler, restoranlar ve lokantalar ne zaman açılacak? Sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamaları kaldırılacak mı? Sorusunu yeniden akıllara getirdi.

YASAKLAR SEKİZİNCİ KEZ UYGULANACAK!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, artan Koronavirüs vakalarının görüşüldüğü Kabine Toplantısının ardından alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bu kapsamda, sadece hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi de uygulanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu Cuma 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulayacak. Sekizinci kez uygulanacak olan 56 saatlik kısıtlamada Çorlulu vatandaşların tedbirlere uyması bekleniyor.

İŞTE ADIM ADIM NORMALLEŞME PLANI

Koronavirüs salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışılıyor. Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-Pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek. Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor. Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor. Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüzyüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında. Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Normalleşme takvimine gidilen süreçte koronavirüs günlük vaka ve ölüm sayılarında beklenmedik bir patlama yaşanmazsa ve söz konusu kararlar alınırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anılan tarihlere yakın bir dönemde Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklaması bekleniyor.


Tutku AKBAŞ

 

 

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600