HER MAHALLE BİR HİKAYE: HATİP

‘Her Mahalle Bir Hikaye’ köşemizin bu haftaki konuğu Hatip Mahallesi ve Muhtarı Cemal Akın oldu.
10 02 2020
327 kez okundu

DEVRİM Gazetesi ve DEVRİM Web TV olarak her hafta ‘Her Mahalle Bir Hikaye’ ile mahallelerin ve muhtarların konuğu oluyoruz. İlk olarak Reşadiye Mahallesi, ardından Cemaliye Mahallesi, Zafer Mahallesi, Hıdırağa Mahallesi, Önerler Mahallesi, Kemalettin Mahallesi, Şeyhsinan Mahallesi, Alipaşa Mahallesi, Muhittin Mahallesi, Türkgücü Mahallesi, Rumeli Mahallesi, Çobançeşme Mahallesi, Havuzlar Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Silahtarağa Mahallesi, Hürriyet Mahallesi ve bu haftaki konuğumuz Hatip Mahallesi ve Cemal Akın, mahallenin isteklerinden taleplerine ve beklentilerine kadar pek çok şeye samimiyetle yanıt verdi.

Her Mahalle Bir Hikaye programımızda bu hafta da Hatip Mahallesi’ndeyiz. Hatip Mahallesi’nin çok kıymetli muhtarı Cemal Akın ile bir röportaj gerçekleştireceğiz. Sevgili muhtarım öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Cemal Akın, 1957 yılında doğdum. Bulgaristan göçmeniyim. Evliyim, 2 tane oğlum, 4 tane torunum var. 26 yıl İlçe Tarım Müdürlüğü’nde veteriner olarak çalıştım. 6 senedir de emekliyim. Bu dönemde muhtar seçildim.

Sevgili muhtarım mahallenizin tarihinden ve nüfusundan bahseder misiniz?

1991 yılında Bulgaristan’dan göç ederek Hatip Mahallesi’ne yerleştik. 30 senedir bu mahallede yaşıyorum. Eski bir mahalle. Şu anda nüfusu 4 bin 300.

Mahallenizde seçildiğiniz Mart ayından bu güne neler değişti?

Biz muhtarlık olarak daha fazla Belediye ile çalışıyoruz. Belediye sağ olsun çok şeyler yaptı mahallemize. Bütün sokaklarımız asfaltlandı, parklarımız yapıldı. Lisemiz geçen sene açıldı. Kreşimiz var, 4 tane oyun parkımız var. İlerleyen zamanlarda belediyemizle beraber daha büyük faaliyetler için çalışmalarımız devam ediyor.

Mahalle halkı size en çok hangi şikayetlerle geliyor?

Vatandaşların büyük bölümü bize şikayetlerle başvuruyorlar. Şikayetlerin de büyük bölümü; asfaltlama, yolların yapılması, parkların yapılması üzerine oluyor. Bunları da belediyemize iletiyoruz. Belediyemiz de yolları, parkları asfaltlama ve düzenleme çalışmalarını yapıyor. Okulumuz da açıldı, o da yeni bir okul.

30 YILDIR MAHALLEMLE HEP İÇ İÇEYİZ

Sevgili muhtarım siz mahalle halkıyla bir aile gibi misiniz?

Evet, biz hatip Mahallesi olarak bir aileyiz. 30 yıldır zaten burada yaşıyorum. Düğünlerine ve cenazelerine katılıyorum. Sürekli beraberiz onlarla.

Gerek Büyükşehir Belediyesi, gerek Çorlu Belediyesi mahallenize gereken önemi gösteriyor mu?

Büyükşehir ve Çorlu Belediyesi her zaman yanımızda. Çorlu Belediyesi her ay toplantılar düzenliyor. Bizde toplantılara katılıyoruz. Mahallemize ne yapılacaksa toplantılarda dile getiriyoruz ve onlar da bize yardımcı oluyorlar. Yollarımızı, parklarımızı yapıyorlar. Büyükşehir’e de dilekçe ile bildiriyoruz. Onlar da sağ olsunlar devamlı bizim yanımızda. Dilekçelerimizi yazdığımız gibi gelip işimizi görüyorlar. Çorlu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü parklarımızı düzenliyor. Büyükşehir ve Çorlu Belediyesi’ne bu faaliyetlerden dolayı teşekkür ederim.  Mahallemizin her zaman yanında oldukları için ayrı ayrı teşekkür ederim.

YAPMAK İSTEDİĞİMİZ BİR SÜRÜ PROJEMİZ VAR

Sayın muhtarım bundan sonrası için yeni projeleriniz mevcut mu?

Mahallemizle ilgili ilerleyen dönemlerde projelerimiz var. İlk ve ortaokul yapılması, sağlık ocağının yapılması, pazar yerinin kurulması, belediye ek hizmet binasının yapılması ve durakların yapılması gibi projelerimiz var. Bunları da belediyeye ilettik. İlerleyen dönemlerde onların da projelerinin olmasını düşünüyoruz.

Sevgili muhtarım güzel sohbetiniz için teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Hatip Mahallesi muhtarlığı olarak size teşekkür ediyorum. 8 tane azam var. Onlar da çok çalışıyor ve bana çok yardımcı oluyor. Onlara da teşekkür ediyorum.

Haber: Tutku AKBAŞ
Fotoğraflar: Ahmet Can AYDIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Whatsapp
google_160x600