Her 5 saniyede 1 kişi ölüyor

Eylül ayının her ikinci cumartesi günü kutlanan Dünya İlkyardım Günü’nde Türk Kızılayı Çorlu Şube Başkanı Selime Dodurka, şube binasında bir basın açıklaması düzenledi.
15 09 2014
1734 kez okundu

Ülkelerin kendi koşullarına uygun olarak hazırlanan, ortak ilkyardım mesajlarını içeren Dünya İlkyardım Günü’nün her yıl başka bir temayla kutlandığını belirten Başkan Dodurka bu yıl “Afet ve Acil Durumlarda İlkyardım” temasıyla kutlanacağının belirlendiğini ifade etti. Kızılay Şube Başkanlıkları bünyesinde faaliyette bulunan İlkyardım Eğitim Merkezi’nde de ilkyardım kurslarının verildiğini ifade eden Başkan Dodurka sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizde ve dünya ülkelerinde trafik kazaları, afet ve acil durumlar nedeniyle her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına göre küresel düzeyde ölümlerin % 90’ı yaralanmalardan dolayı meydana gelmektedir. Dünyada her 5 saniyede 1 kişi yaralanma sonucu yaşamanı yitirmekte ve her gün 2.000’den fazla aile önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybetmektedir.”

100 BİNDEN FAZLA EĞİTİM VERİLDİ 

Her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan Dünya İlkyardım Günü kutlamasının bu yıl 13 Eylül’de gerçekleştiğini belirten Dodurka sözlerine verilen eğitimler hakkında bilgi vermekle devam etti. Dodurka: “Türk Kızılayı 2000 yılından günümüze kadar toplumun gerek iş güvenliği gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 100.000 den fazla kişiye ilkyardım eğitimi vermiştir. Ülkemizde afet ve acil durumlar karşısında meydana gelen can ve mal kaybının azaltılması, ulusal mevzuatların iyileştirilmesi tüm kurum ve kuruluşların bu konuda çalışmalarını yapması, her aileden en az bir kişinin ilkyardım eğitimi alması ve belki de en önemlisi ilkyardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması ile mümkün olabilecektir” dedi.

DEVRİM

 

Whatsapp
google_160x600