HAYVANLAR SİYASET ÜSTÜ BİR KONU

AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, DEVRİM Web TV’de Semanur Saygın Ozay’ın canlı yayın konuğu oldu.
13 02 2021
1464 kez okundu


AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, DEVRİM Web TV’de Semanur Saygın Ozay’ın canlı yayın konuğu  olarak yeni yasa hakkında özel açıklamalarda bulundu. Yel, hazırladıkları 36 maddelik Hayvan Hakları Kanun Teklifi ile artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ gibi korunacağını, hayvan hakları önlemlerini almayan belediye başkanlarının yargılanacağını, evdeki ve sokaktaki hayvanlara çip takılacağını ve hayvanları sokağa bırakan sahiplerine de ceza kesileceğini söyledi. Yel, “Hayvanların korunması ve kollanmasına ilişkin ülkemizde çok önemli gelişmeler olmakta. Hayvanlarımız gelecekte rahat edebileceği bir çalışmamız var. Bu konunun yasalaşabilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da talimatlarını verdi. Çok şükür arkadaşlarımız bizi Hayvan Hakları Komisyonuna seçti. Biz de bu konuda mücadelemizi sürdüreceğiz. Ben buradan komisyona katılan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu görevler kimseye zorla verilmedi ve gönüllü olarak bu komisyona dahil oldular. O toplantılarda hep söyledik. Hayvanların partisi, siyaseti olmaz. Çünkü onlar siyaset üstü bir konu. Hem dinimiz de hem de Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de olan merhamet duygusu biz de oldukça var. İnsanlarımız özünde saf ve bu konularda oldukça merhametli bir şekilde bu konulara yaklaşıyor. Çalışmalarımızda bizler, ülkemizdeki sorunların neler olabileceği konusunda saha gezileri yaptık. Sadece sokak hayvanları değil, yabani hayvanlar ile ilgili de çalışmalarımızı muhatapları ile birlikte yaptık. Bunun yanı sıra akademisyenlerimiz ve kurumlarımızı dinledik. Konunun içinde olan pet shop, avcılar gibi konularla ilgili birçok vatandaşımız ile bir araya geldik ve sorunları masaya yatırdık. Sonuç olarak 36 maddelik 200 sayfalık bir rapor yayınladık. Bu raporun kabul görülmesi bizi de mutlu etti. Ortak bir akıl kullanarak bu sorunları ortaya çıkardık. Yaklaşık 13 ay önce meclisimize bu raporu sunduk ve tüm parti temsilcilerinin katılımı ile oy birliği ile kabul edildi ve biz de yasa teklifini hazırlamaya başladık. Bu konuda haklı olarak çok sayıda vatandaşımız kanun çıkmasını istedi. Geçen yıl felaketlerle başladık ve bu konuda çalışma yapamadık. Şimdi ise çalışmalarımızı bitirmek noktasındayız. Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanımıza bu konuyu sunacağız. Bir aylık bir süre içerisinde sonucunu alacağız.”dedi.

10 YILA KADAR HAPİS CEZASI VAR

Hayvanlara karşı işlenen suçlarda caydırıcı cezaların uygulanacağı yeni kanun tekliflerinin olduğunu belirten Yel, “Hayvanlara karşı gerçekleşecek olan şiddetlerde caydırıcı cezalar verilecek. Daha önce Kabahatler Kanunu çerçevesinde para cezaları veriliyordu. Artık hapis cezasına dönen cezalar uygulanacak. Nesli tükenmekte olan bir hayvana karşı işlenen suçlarda 10 yıla kadar hapis cezası var. Bugünkünden olduğunda daha caydırıcı cezalar var. Artık hayvanlara karşı şiddete hem para cezası hem de hapis gibi cezalar uygulanacak. Belediye kanununa göre 14. Maddesinde zorunlu işleri var. Belediyeler faaliyetlerinde bulunmasalar da ceza almıyorlar. Artık Belediye Başkanları sorumluluklarını yerine getirmek zorunda. Belediye Başkanlıkları kısırlaştırmaları yapmadığı takdirde 4483 sayılı kamu görevlilerinin yargılanmasına yönelik İçişleri Bakanlığı soruşturma başlatacak ve suçlu bulunduklarında ceza alacaklar. Yeni kanunda artık Belediyeler hayvanlar ile ilgili çalışmalarını yapmak zorunda. Genelde ödenek olmadığı konusunda sıkıntılarını anlatan başkanlarımız var. Büyükşehir belediyeleri binde 3’ünü, ilçe belediyeleri de binde 5’ini kaynak olarak ayırarak bu konuda kullanacak. Hayvan severlerimiz rahat olsun. Devrim niteliğinde uygulamalar gelecek.”diye konuştu.

SOKAKTAKİ VE SAHİPLİ HAYVANLARA ÇİP TAKILACAK!

Hayvan severlerin yanı sıra toplumda bir de hayvanlardan korkan bir kesimin olduğunu söyleyen Yel, “Hem sokak köpeklerine hem de sahipli köpeklere çip takacağız. Çip sistemi ile sahipli hayvanları alıp sokağa bıraktığınızda biz size 3 bin TL ceza keseceğiz. Hayvan sahipleri bu çiplere her yerde ulaşabilir. Bu çipler Tarım ve Orman Bakanlıklarında, belediyelerde ve pet shoplarda olacak. Bu çipleri takmayanlar da ceza alacak. Bu yapılan işler hem hayvanlar hem de insanlar için. Aynı zamanda sokakta hayvanların dolaşmasından rahatsız olan bir kitle var. Biz bu kısırlaştırmayı yaptığımızda böyle bir sorun olmayacak. Toplumda hayvan severlerin yanı sıra korkanlar da var. Dolayısıyla her iki kesimi de mutlu edecek çözüm önerisi bu.”ifadelerine yer verdi.

Tutku AKBAŞ

 

Whatsapp
google_160x600