Hamilelikte Ödeme Dikkat

Gebelikte en çok şikayet edilen ödem oluşumunun nedenleri neler, önlemek için neler yapılabilir? Çorlu Özel Reyap Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar MERT konu ile ilgili bilgiler verdi.
15 10 2015
2070 kez okundu

Hamilelik dönemlerinde oldukça sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi ayak ve el bölgelerinde görülen ödem oluşumudur. Bu dönemde anne adayları el ve ayaklarında şişme yaşayabilirler. Hamilelik sırasında ödem oluşmasının temel nedenleri; kan basıncının artması ve bu basınçlı kanın yüksek hacimlerde akarak el, ayak ve bacak bölgelerine basınç yapması şeklinde sıralanabilir. Bu tür durumlar annenin el, ayak ve bacak bölgelerinde şişkinlikler oluşmasına sebep olacaktır. Uzun süreli ayakta kalmak, sıcak havalarda yürümek ve ayakkabı içerisinde ayağın uzun süre kalması gibi durumlar ödem oluşumunu tetikleyici unsurlardandır.

Ödem ne kadar ciddidir?
Aslında ödem hemen hemen tüm hamileliklerde görülebilir, özellikle üçüncü aydan sonra hamilelik haftası ilerledikçe artar. Genellikle el ve ayaklarda şişlikler, ayakkabıların ayağı sıkması, yüzüklerin dar gelmesi, çorap ve dar giysilerin vücutta izler bırakması ile kendini gösterir. Tansiyon yüksek olmadıkça ve gebenin sistemik hastalıkları olmadığı sürece masumdur ve bol protein tüketmek, tuzda kısıtlama yaparak rahatlanabilir. Ancak el ve ayaklardaki ödemle birlikte yüz göz kapaklarında da şişlikler oluyorsa, beraberinde kulak çınlamaları, gözde sinek uçuşmaları ve ense ağrıları oluyorsa bu ödeme tansiyon eşlik ediyor demektir. Böyle durumda tansiyon süratle ölçülmeli ve yüksek seyrediyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

HEKİM DESTEĞİ ALINMALI
Bu durum hamileliğe bağlı hipertansiyonla seyreden, bebeğin ve annenin hayatını tehlikeye atabilecek kadar ağırlaşabilen preeklampsi hastalığının bulgusu olabilir. Preeklampsi çok erken haftalarda nadiren görülse de özellikle 24. haftadan sonra, sıklıkla 28.haftadan sonra görülebilir. Tüm hamilelerde 24-28. haftadan sonra el ayak şişmelerine, göz yüz şişmeleri ekleniyor ve kulak çınlaması gözde sinek uçuşmaları, ense ağrıları oluyorsa mutlaka hekim desteği alınmalıdır.
Ödemi gidermek için öneriler
Ayaklarınızı havaya kaldırın: Gün içinde fırsat bulduğunuzda ayağınızı bir sandalye ya da benzeri nesnenin üzerine koyarak bir süre havaya kaldırın. Bunu her fırsatta yapmaya çalışın. Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Eğer çalışıyorsanız akşamları evde mümkün olduğunca uzun oturun. Ayaklarınızı sarkıtarak oturmayın
Uzanın: Mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın ve sol yana dönüp uzanın.
Sıvı alın: Sanılanın aksine şişlik durumunda su içmek şişliği arttırmaz tam tersine azaltır. Önemli olan suyu kıstlamak değil onu hareket ettirmektir. Günde en az 8-10 bardak su için
Yürüyüş yapın: Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapan kadınlarda şişliklerde dahil olmak üzere hamilelikte sık görülen sorunlar daha hafif seyreder. Yürüyüş bacak toplardamarlarınızın daha etkili görev yapmasını sağlarken doku aralığında biriken sıvının dağılmasını kolaylaştırır.
Rahat giyinin: Aşırı sıkan her türlü kıyafetten uzak durun. Lastikleri sıkı çorap ve beli sıkı pantolon giymeyin. Rahat ve topuksuz ayakkabı giyin. Eğer şişlikler çok rahatsız ediyor ve beraberinde ağrıya da neden oluyorsa veözellikle varisleriniz de varsa varis çorabı giymeniz yarar sağlayabilir. Bu amaçla hamileler için özel üretilmiş çorapları tercih edin.
Yediklerinize dikkat edin: 
Tuz kısıtlaması ilk planda şişlikleri azaltabilir ancak uzun dönemde bir işe yaramayabilir. Uygun miktarda tuz alın. Yemeklere ekstradan tuz eklemeyin bununla birlikte tuzsuz gıdalara da yönelmeyin.
Kontrollerinizi ihmal etmeyin: Şişlikler çoğu zaman zararsız olmasına rağmen preeklempsinin ilk belirtisi de olabilirler. Eğer şişlik aniden gelişir ise veya çok aşırı ise, sadece ayaklarda değil yüzde ve elde de oluyor ise altta yatan ciddi bir durum olabilir.
Op.Dr.Bahar MERT
Çorlu Özel Reyap Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

Whatsapp
google_160x600