HAKİKATLERİ KONUŞMAKTAN KORKMUYORUZ!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak’ın Gazetemiz DEVRİM’in Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şerife Yıldız, Eski Muhabirimiz Levent Silistre ve DEVRİM WEB TV sunucumuz Aysel Güneş ile ilgili bulunduğu suç duyurusu nedeniyle canlı yayın programı düzenlendi.
12 01 2021
388 kez okundu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ’nin Gazetemiz DEVRİM’de yapılan yayınlar ile ilgili bulunduğu suç duyurusu nedeniyle Çorlu İlçe Jandarma Komutanlığında ifade veren Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şerife Yıldız, Eski Muhabirimiz Levent Silistre ve Devrim Web TV sunucumuz Aysel Güneş, ifadelerin ardından Devrim Web TV’de Çorlu CEP TV ve corluda.com haber sitesi imtiyaz sahibi Ercan Kılıçlı ve Haber 282 imtiyaz sahibi Metin Engin de konuk olduğu canlı yayın düzenlendi.

SUSMAYACAĞIZ VE KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Verdikleri ifade ile ilgili açıklamada bulunan Levent Silistre, “Hakkımızda verilmiş bir suç duyurusu var ve bununla ilgili ifademizi verdik. Yapacağımız basın açıklamasını da Çorlu İlçe Jandarma Komutanlığı önünde yapacaktık fakat pandemi nedeni ile ve İlçe Jandarma Komutanlığını da zor durumda bırakmamak adına bu açıklamamızı stüdyoya taşıdık. Bizi yalnız bırakmayan arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ederim. Ne yazık ki 10 Ocak tarihinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz hakkımızda suç duyurusunda bulundu, biz de ifademizi verdik. Susmayacağız ve konuşmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıl Mart ayında Tekirdağ kamuoyunu yakından ilgilendiren TESKİ’deki usulsüzlük iddiaları nedeni ile bir hafta boyunca ısrarla yayın yaptık ve kiraladığı araçları daha önceki fiyatın daha yüksek bir fiyattan kiraladığı için biz de haber yaptık. Kamunun zarara uğratılmaması adına bu haberleri yaptık ve bu haberler nedeni ile bize suç duyurusunda bulunarak terbiye etmeye çalıştı Kadir Albayrak. Biz yaptığımız haberin sonuna kadar arkasındayız. Bizim yaptığımız haberin ardından kiraladıkları araçları da geri verdiler. Bundan sonraki süreçte neler olacak göreceğiz. Kadir Albayrak bu konuda 8 aydır açıklama yapmadı. Bazı programlarda da ‘Bana sormadılar’ diye açıklama yaptı. Biz hep programlarımızda kapımızın açık olduğunu sonuna kadar söyledik ama ne yazık ki bu konularda cevap vermedi.” dedi.

RAKİP OLABİLİRİZ AMA DİZ DİZEYİZ VE BERABERİZ

Gazetemiz DEVRİM’e destek amaçlı programa konuk olarak katılan Çorlu CEP TV ve corluda.com haber sitesi imtiyaz sahibi Ercan Kılıçlı da görüşlerini belirtti. Kılıçlı, “Ben bütün DEVRİM Ailesine geçmiş olsun diliyorum. Benim de yaklaşık dokuz tane davam var. Habercilik ile hakaret karıştırılıyor. Bir haberi istemedikleri için hemen hakaretmiş gibi algılıyorlar. Sizin basın daire biriminiz, avukatlık birimi her haberi başkana ‘Dava açalım, kazanırız’ diye söylerse o da açar. Bu davalarda kazanan hep avukatlar oldu, kaybeden de başkan oldu. Onların tamamı haber. Haber değilse neden o ihaleyi iptal ettiniz? Ben bunu merak ediyorum. Kadir Albayrak’ın basınla buluşması neredeyse bir yılı geçti ve biz de bu durumdan şikayetçiyiz. Biz Büyükşehir Belediye Başkanına hakaret etmedik, eden gazeteciler de var ama biz onlardan değiliz. 20 yıl başkanlık yapan Ünal Baysan bir gazeteciyi mahkemeye vermedi. Bu tamamen idarecilikle ilgili. Basın dairesine yeni bir atama yapıldı. Feride hanım yıllarını vermiş bir kişi. İnşallah basın dairesini iyi idare edecek. Profesyonel biri danışmanlık yapmış olsaydı işler bu duruma gelmezdi. Burada savcıya, jandarmaya ve bize yazık. Burada kazanan avukatlar oluyor. Sayın Kadir Albayrak’ın şahsı ile ilgili sıkıntımız yok. O koltukta babam olsa yine aynı şeyleri konuşurum. Keşke burada Büyükşehir Belediyesinin Çorlu’ya yaptığı güzellikleri konuşmuş olsak. 24 tane daire başkanı var ama bunlara değil, bütün soruları Kadir Albayrak’a soracaksınız. En büyük sıkıntılardan biri ‘Her şeyi ben bilirim, bana soracaksınız!’ Burada bence herkesin ders çıkartması lazım. Bundan sonra tekrarlanmaması adına. Aynı hatalar yapılmaz umarım. Bir yıldır basın mensupları ile toplantı yapılmıyor, sorulara cevap verilmiyorsa gerçekten sıkıntı var demektir. En büyük sıkıntı bugün başkanların yanındaki şakşakçılar. Ne olursa olsun biz Çorlu’da rakip olabiliriz ama diz dizeyiz ve beraberiz. Böyle bir durumda kim olursa yan yanayız. Gelen ve gelemeyen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah dönüm noktası olur ve gazeteciler ile daha güzel diyaloğa girerler. Önemli olan üzüm yemek ve bağcıyı dövmek değil. Yapılacak çok iş var. Kimse tüyü bitmiş yetimin hakkını yemesin.” diye konuştu.

BİZİM SUÇUMUZ HABER YAPMAK MI?

Gazetemiz DEVRİM’e destek amaçlı programa konuk olarak katılan Haber 282 imtiyaz sahibi Metin Engin, “CHP kendi Genel Başkanına ihanet içerisinde. Basına farklı konuşuluyor. Benim Çorlu Belediyesinde 12 davam var. Siz daha şanslısınız. Yargı kullanılarak bize ayar verilmeye çalışılıyor. Bazı meslektaşlarımız gibi saçma sapan söylemlerde bulunur, hakaret edersin tamam ama biz onu tasvip etmiyoruz. Bizim suçumuz haber yapmak mı? Ben bugün AK Partili milletvekilleri ve ilçe başkanlarını da orada görmek isterdim. Biz şehri düşünerek mücadele ediyoruz. Biz bütün partilerin yanımızda dik durmasını istiyoruz. Eğer duramıyorlarsa aynı çorbadan kaşıkla içiyorlar! Bana açılan 85 bin TL’lik maddi tazminat davası var. Sadece 8 TL’ye alınan aşureyi 2,5 TL’ye düşürdük diye. Davayı açan da Çorlu Belediyesi çalışanlarından biri. Kadir Albayrak ve ekibi başkaları tarafından yanlış yönlendiriliyor. Yaptığımız haberlerle kamu menfaatini düşünüyoruz. Kendimizi düşünsek Albayrak ile Sarıkurt ile neden ters düşelim? Biz artık bu şehirde bir şeylerin değişmesini istiyoruz. Bu sistemin sıkıntısı ve düzelmesi lazım. Biz gazeteciler olarak mücadeleye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRK ADALETİ BUNUNLA İLGİLİ EN DOĞRU KARARI VERECEK!

Yaptıklarının tamamen gazetecilik görevi olduğunu dile getiren Levent Silistre, “Bu haberler ve belgeler bana geldiğinde Albayrak’ı aradım ve bununla ilgili bir şey söylemeyeceğini, müfettişleri arayacağını söyledi. Biz görevimizi yerine getirmiş miyiz? Albayrak çıkıyor diyor ki ‘Bana hiçbir şey sormadılar’ diyor. Ya arkadaş doğruyu söyle, doğruyu! 3 ay önce yaptıkları Asri Mezarlık önündeki çalışmalar dün akşam yağan yağmurla yine aynı oldu. Ben Kadir Albayrak’tan yaşanan yağışla ilgili TESKİ Genel Müdürü ve çalışanları ile ilgili inceleme yapmasını beklerdim. Jandarmaya bugün gittik ve onlar da bu durumdan dolayı üzüntü duyduklarını dile getirdi. Kadir Albayrak bize suç duyurusunda bulunmuş, emin olsun ki devletin birçok makamları tarafından onunla ilgili inceleme var. Bu araç kiralaması ile ilgili TESKİ’de ciddi bir soruşturma var. Araç ihalesi ile ilgili devletin mekanizmaları işliyor. Kimsenin yanına kar kalmıyor. Sen ihaleyi yapmışsın sonra da ‘yanlış vermişim’ diyerek geri çek. Oldu valla ya! Sen basın özgürlüğünden bahsedeceksin sonra verin bunları mahkemeye çok konuşuyorlar diyeceksin! Ben vatandaş adına sormuşum. TESKİ’deki ihale bedelleri neden bu kadar diye! Biz gazetecilik görevimizi de mi yapmayalım? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemleri ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak’ın tutumu hiç tutmuyor. Geçtiğimiz yıl yaptığımız haberler ile kamuoyunun zarara uğramaması adına mücadele ettik ve halkın gözünde de bunun karşılığını gördük. TESKİ hepimizin kurumu ve burada yapılacak en ufak yanlış su faturalarına yansıyor. Biz gazetecilik görevimizi yerine getirdik ve bu haberler nedeni ile ifadelerimizi verdik. Bizim verilmeyecek hesabımız yok. Türk adaleti bununla ilgili en doğru kararı verecek. Bundan önce olduğu gibi haklının yanında, yanlışın karşısında olmaya devam edeceğiz. Ümit ediyorum bu olaylarla bir daha karşılaşmayız.” dedi.

BİZLER DOĞRULARI KONUŞMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Son olarak açıklamalarda bulunan DEVRİM WEB TV sunucumuz Aysel Güneş ise “30 yıldır kimseye hakaret etmedik ve mesleğimiz şu an sorgulanılıyor. Biz görevimizi yaptık ve ifadelerimizi verdik. Bu durum Kadir Albayrak açısından çok ciddi bir handikap. Genel Merkez tarafından ters tepecek bir durum. Kadir Albayrak hangi partinin başkanı? Ben eminim ki şu an Albayrak huzursuz. Bizi bugün konuşturan Albayrak. İkinci mevzu ise göreve geldiğini bugüne kadar basınla ilişkilerinden memnun mu? Tekirdağ basını ile kaç kere bir araya geldi? Vicdanını sorgulaması taraftarıyım. Meslek hayatım boyunca birçok dava gördüm ama en komiği de bu. Bizler doğruları konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.


Tutku AKBAŞ

 

Whatsapp
google_160x600