Gürer: TRT, hangi dış yapımlar için ne kadar ödedi?

21 01 2021
221 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TRT’nin iç ve dış yapımlar için ödediği miktarın açıklanması için verdiği yazılı soru önergesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan üstü kapalı yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TRT’nin program temini için kurum dışı yapımlar temin ettiğini belirtti ancak hangi yapımlara ne kadar ücret ödendiğini açıklamadı. 

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise TRT’nin vatandaşın vergileriyle ve elektrik faturalarına yansıyan yüzde 2 oranındaki kurum için kesildiğine dikkat çekerek, “TRT  ülkemizin en köklü, devlet ve yurttaş desteği ile var olan bir kuruluşudur. Yapısal olarak da kurum olanakları en güçlü yayın kuruluşudur. Kurum dışı dış satım alması zorunlu kılan neden ve bu yapımların ne olduğunu yurttaşında bilme hakkı vardır. TRT Kaynakları nerelerde kullanılmaktadır. Vatandaş kendi vergileriyle yapılan bu harcamaların, nereye ne kadar ödendiğini bilme hakkına sahiptir” dedi. 

Gürer, “TRT’nin dış yapımlar adı altında kimlere ne kadar para ödendiği vatandaştan gizlenmemelidir” ifadelerini kullandı. 

/////

PRİM BORCU VARSA HİZMET YOK

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunu ödeyemeyen milyonlarca kişi yılbaşından bu yana sağlık hizmetinden yoksun. 30 Ağustos 2020’den sonra eylül, ekim, kasım ve aralık aylarına ilişkin GSS primini yatıramayan, 60 günden fazla birikmiş borcu olan 4 milyon yurttaş yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanmadığından ötürü 1 Ocak’tan bu yana kamu ve özel sağlık kuruluşlarından hizmet alamıyor.

2012 yılında ‘sağlıkta devrim’ sloganı ile yaşama geçirilen GSS uygulamasının, aradan geçen 9 yıllık süreçte iddia edildiği gibi vatandaşa kolaylık değil, zorluk ve yoksunluk getirdiği açıkça görüldü. İşi gücü olmayan, evine ekmek götürmekte zorlanan insanlar 107.23 liralık primi nasıl ödesin? Sağlıkta temel ilke, herkese ücretsiz ve ulaşılabilir hizmet olmalı.          

Şükrü KARAMAN

///////

İKİNCİ EL KONUTLARA İLGİ BÜYÜK

2020 yılında Türkiye genelinde 1 milyon 499 bin 316 konut satış sonucu el değiştirirken, bu rakamın 1 milyon 29 bin 576’sı ikinci el konut satışları oldu. 

2020 yılında konutlar ile alakalı basına 64 bin 641 haber yansıdığı tespit edildi. Konut satışlarındaki hareketliliğin basın haberlerine yansıdığı tespit edilirken özellikle yerelde ön planda olduğu görüldü.

SON ZAMANLARIN EN YÜKSEK KONUT SATIŞI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde edilen bilgilere göre, konut satış istatistikleri belli oldu. Böylelikle geçtiğimiz yıl  Türkiye genelinde 1 milyon 499 bin 316 konut, satış sonucu el değiştirdi. Bu konutlarında 1 milyon 29 bin 576’sı ikinci el konut satışları olurken, 469 bin 740’ı ilk defa satılan konutlar olarak kayda geçti. Ülke genelinde ikinci el konuta talep artarken, ilk el olan konutlara talebin düştüğü görüldü. Konut satışlarında ilk sırayı yine İstanbul alırken, 265 bin 98 konut satıldığı gözlendi. Yıllara göre baktığımızda ise 2013 yılından bugüne en fazla konut satışı 2020 yılında oldu. 2020 yılında önce en fazla konut satışı ise 1 milyon 409 bin 314 ile 2017 yılına ait olduğu kaydedildi.

 

 

Whatsapp
google_160x600