GÜRER SORDU, VARANK YANITLADI

02 01 2021
343 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, projelere Kalkına Ajansları aracılığıyla verilen desteklerle ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yazılı soru önergesi yöneltti. 

Gürer önergesinde, “Kalkınma ajanslarının faaliyete geçtiği tarihten itibaren yapılan proje sayısı kaçtır? Projelere destek yerilen miktar ne kadardır? Aynı kişi veya kurumlar yıllar itibarıyla birden fazla destek almış mıdır? Birden fazla destek alan kişi ve kurumlar hangileridir? Kalkınma ajansları tarafından en çok destek verilen bölgeler hangileridir? Kalkınma ajanslarının maddi destek verdiği projeler içinde yarım kalan proje olmuş mudur? Yarım kalan veya tamamlanmayan projeler için önceden ödenen destekler tahsil edilmiş midir? Bu şekilde destek alan ve aldığı destek geri tahsil edilen proje sayısı kaçtır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi. 

CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Varank, faaliyete geçtikleri tarihten itibaren kalkınma ajansları tarafından toplam 22 bin 71 projeye 2020 yılı fiyatlarıyla 9,5 milyar TL tutarında destek sağlandığını belirterek, yararlanıcıların eş finansmanıyla toplam 16 milyar TL’lik yatırım hacmi oluşturulduğunu ifade etti. 


KOLEKTİF SUÇUN BEDELİ AĞIR OLUR

Ne diyelim... Yaşanabilecek bir İstanbul için yapılabilecek tek şey kaldı elimizde! Anlatalım.

Geçmişte İstanbul’a kar yağmıyor diye şikâyet ediyorduk. Kardan vazgeçtik, artık yağmur bile yağmıyor.

Ne yazık ki görülmemiş, büyük bir kuraklık yaşıyoruz. Gerekli tedbirleri hızla alamazsak korkarım ki yakın bir gelecekte çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.

26 Ocak 2012’de yine sizin köşenizde İstanbul’un sorunlarını ayrıntılarıyla açıklamıştım.

İstanbul’u aşırı beton yığınları ve yoğun insan kalabalıklarıyla büyük bir ısı adasına dönüştürdük.

Ne yazık ki yağmur bulutları İstanbul’a giremiyor artık. Bunu herkesin görmesi lazım.

İstanbul’un bozulan ekosistemini bir nebze de olsa düzeltebilmemiz için yapabilecek tek şey kaldı elimizde.

Su havzalarında bugüne kadar boş kalabilmiş topraklarda yeni ormanlar kurmak.

Zaman hızla ve acımasızca aleyhimize akıyor.

Yarın bu şansımız da olmayabilir ve çok daha büyük sorunlar karşısında tamamen çaresiz de kalabiliriz.

Faruk ÇEBİ


DÜNYANIN EN SAYGI DUYULAN MESLEĞİ DOKTORLUK OLDU

2018 yılını kapsayan araştırmaya göre, dünyanın en değerleri meslekleri belli olurken, doktorluğun ilk sıraya yerleştiği kaydedildi. İkinci sırada ise avukatlar yer alırken, üçüncü sırada mühendislerin olduğu görüldü.

2018 yılından bu güne meslekler ile alakalı basına 481 bin 20 haber yansıdığı tespit edildi. Yine aynı tarihler arasında doktorların basında konuşulma adedi ise 216 bin 836 oldu. Genel başlıkta sağlık çalışanları ise 2 milyon 867 bin haberde yer aldı. Türkiye’de statüsü yüzde 60’a yakın olan öğretmenlerin 283 bin 665 haberle yer aldığı kaydedildi.

Ajans Press’in, Varkey Foundation verilerinden elde ettiği bilgilere göre, dünyanın en değerli meslek grupları belli oldu. Böylelikle 2018 yılını kapsayan araştırmaya göre, doktorluğun ilk sıraya yerleştiği kaydedildi. İkinci sırada ise avukatlar yer alırken, üçüncü sıraya mühendislerin, dördüncü sıraya okul müdürünün, beşinci sıraya ise polislerin yerleştiği görüldü. İlk 10 içerisinde yer alan diğer meslek grupları ise sırasıyla, hemşire, muhasebeci, yerel yöneticiler, yönetim danışmanları ve ortaokul öğretmenleri olarak sıralandı. Araştırmada öğretmenler ayrıca ele alınırken, öğretmen mesleğine yüzde 100 oranla en fazla Çin’de değer verildiği görüldü. Türkiye’de ise bu oran yüzde 58 seviyesinde yer aldı.

 

 

 

Whatsapp
google_160x600