Göz tansiyonu körlüğe neden olabiliyor

Çorlu Özel Reyap Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Turgay Çeliktutan göz tansiyonu( glokom) nedir, teşhisi ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.
27 10 2015
4488 kez okundu

Göz tansiyonu hiçbir belirti vermeden sessiz ve sinsi bir şekilde gelişen bir hastalıktır. Düzenli göz muayenesi sırasında yapılan ölçümler ile tespit edilebilmektedir. Zamanında teşhis edilip kontrol altına alınmadığı durumlarda körlüğe kadar varabilen görme kayıplarına yol açabilir. Glokomun başlıca nedeni göz içindeki basıncın yüksekliğidir. Görme sinirinin dolaşımının bozulduğu, doku zafiyeti veya yapısal bozuklukların görüldüğü durumlarda görme siniri basınca daha duyarlı hale gelebilir ve basınç yükselmeksizin de hasar gelişebilir. Göz içinde salgılanan ve gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısının boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir. Yükselen göz içi basıncı da göz siniri hücrelerine zarar verir.
Glokom riskini artıran faktörler

 • Ailede glokom öyküsünün olması (genetik yatkınlık)
 • 35 yaşın üzerinde olunması
 • Şeker hastalığı
 • Şiddetli kansızlık veya şoklar
 • Yüksek-düşük sistemik kan basıncı (vücut tansiyonu)
 • Yüksek Miyopi
 • Yüksek Hipermetropi
 • Migren
 • Uzun süreli kortizon tedavisi
 • Göz yaralanmaları
 • Irksal faktörler

Bu özelliklere sahip kişilerde glokom hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek olduğu için bu kişilerin görme sinirindeki hasarın erken tespiti amacıyla düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları uygun olur.
Tanısı nasıl konur?
Glokom hastalığının erken teşhisi, teknolojik imkânlar sayesinde günümüzde kolaylıkla yapılmaktadır. En etkili teşhis, normal yıllık göz muayeneleri sırasında göz içi basıncının ölçülmesi ile olmaktadır. Diğer teşhis yöntemleri arasında; göz dibi muayenesi, bilgisayarlı görme alanı, NFA ve HRT yer almaktadır. Bu hastalığın sinsi seyreden ve yavaş ilerleyen bir hastalık olduğunu belirtmiştik. Erken dönemde herhangi bir belirti vermediğinden teşhisi zordur. Kronik bir hastalıktır ve tamamen görme kaybına yol açar. Bu yüzden mutlaka hasta, hastalığının önemini bilmelidir. Çünkü birçok kişi herhangi bir sorun olmadığını düşünerek tedaviye devam etmez ve bunun sonucunda da gözünü kaybeder. 
Nasıl tedavi edilir?
Nasıl ki yüksek tansiyonun tedavisi yok ve tansiyon sürekli kontrol altında tutulmak zorunda ise göz tansiyonunun tedavisi de bu şekildedir. Yani hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Hastalığın teşhis edildiği andaki göz içi basıncı değeri ve görme sinirindeki hasar derecesine göre düzenlenir. Tedavinin esas amacı göz içi basıncını normal değerlerde tutarken, görme siniri ve dolayısıyla görme derecesini korumaktır.
GÖZ DAMLASI KULLANILIR
Göz tansiyonu olan birinde uygulanan tedavi şekillerinden birisi göz damlalarının kullanılmasıdır. Göz damlası kullanıldıktan sonra göz bir süre kapalı tutularak ilacın etkisi arttırılır. Mutlaka doktorun önerdiği dozda ve şekilde kullanılmalıdır. Gözde eğer batma ya da yanma meydana geliyorsa korkulacak bir durum yoktur. Kısa süreli bir durumdur. Eğer göz damlaları göz tansiyonu için yeterli değilse hap şeklinde ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların oluşturduğu yan etkiler mutlaka doktora bildirilmelidir.
CERAHİ TEDAVİ GEREKEBİLİR
Eğer ilaçlar da yeterli bir tedavi sağlayamıyorsa cerrahi tedavisi ve lazer tedavisi uygulanır. Operasyon öncesi görme korunmaya çalışılır.

Op. Dr.Turgay Çeliktutan
Çorlu Özel Reyap Hastanesi
Göz Hastalıkları Uzmanı

Etiketler:
Kronik
Glokom
Whatsapp
google_160x600