Gebelikte yüksek tansiyon tehlikesi

Çorlu Özel Reyap Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Levent DUMAN hamilelikte yüksek tansiyon hakkında bilgiler verdi.
13 10 2015
2423 kez okundu

Yaygın hastalıklardan biri yüksek tansiyondur. Takip ve tedavi edildiği takdirde fazla soruna yol açmayan yüksek tansiyon, anne adaylarında hamilelik esnasında ortaya çıkabilir. Bir kadının hamile kalmadan önceki tansiyon yüksekliği ile hamilelikle beraber ortaya çıkan tansiyon yüksekliği durumu birbirinden farklıdır ve dolayısı ile tansiyonun seyri, oluşumu ve tedavisi de farklıdır. Hamilelikte yüksek tansiyon tehlikelidir. Yüksek tansiyon hamilelikten önce de olabileceği gibi hamileliğe bağlı olarak da ortaya çıkabilir ve kötüleşebilir. Hamilelik bittikten sonra da kaybolabilir.

4 ÇEŞİDE AYRILIYOR
Tüm hamileliklerin yaklaşık yüzde 7- 10'unu etkileyen yüksek tansiyon şu şekilde görülebilir;
1- Preeklampsi (Hamilelik döneminde görülen, nedeni bilinmeyen tansiyon yükselmesi)
2- Kronik hipertansiyon
3- Kronik hipertansiyona eklenen preeklampsi
4- Geçici hipertansiyon

35 YAŞ ÜSTÜNDE GÖRÜLÜR
Yüksek tansiyonun en sık rastlanan şekli preeklampsi’dir, genellikle genç, daha önce doğum yapmamış kadınlarda veya 35 yaşın üstündeki hamilelerde görülür.
Kimler risk altında?

· Önceki gebeliklerinde preeklempsi-eklempsi geçirenler

· Ailesinde hipertansiyon görünenler

· Hamilelikleri boyunca çalışmak zorunda olup, dinlenme fırsatı bulamayan anne adayları 

· Şeker hastalığı olanlar

· Böbrek hastalığı olanlar

· Çok genç ve ileri yaşta hamileler

· Fetusa ait problemi olanlar

· Çoğul gebeliği olanlar

· Düşük sosyoekonomik durum içinde olanlar

Yüksek tansiyonun anne ve bebeğe etkileri
Annede 
Yüksek tansiyon annede kasılmalara, beyin kanamasına ve körlüğe neden olabilir. Böbreklerdeki hasara bağlı olarak böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir. Karaciğer ile onu çevreleyen zar arasında kanama meydana gelebilir, bu tablo karaciğerde yırtılmaya yol açabilir. Kalp yükündeki ani artışlar kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. Akciğer ödemi tabloya eşlik edebilir.
Bebekte 
Bebekte ise en sık karşılaşılan sorun gelişme geriliğidir. Şiddetli preeklempsisi olan kadınlardan doğan bebeklerin yaklaşık %55’inde gelişme geriliği saptanır. Yine bu tür annelerde erken doğum daha sık görülür. Bebeğin eşinin zamansız ayrılması neticesinde bebek ölümleri nadir değildir. 
Tanısı nasıl konulur?
Gebelikte hipertansiyon, 6 saat içinde yapılan iki ayrı ölçümde, kan basıncının yani tansiyon ölçümünün 14/9 yani 140/90 mmHg üzerinde veya büyük tansiyonun 3 birim yani 30 mmHg’dan, küçük tansiyonun 1 birim yani 10 mmHg’dan yüksek ölçülmesi “Gebelik Hipertansiyonu” olarak kabul edilir. Ancak küçük tansiyon 11 yada 110 mmHg’dan yüksek ise tanı için 6 saat beklenmesi gerekmez. 

Hipertansiyon görülür mü?
Ortalama 10 gebelikte 1 ya da 2 gebede görülmesi gibi bir oran söz konusudur. Gebelikte Hipertansiyon, anne ve bebek hastalıkları ve ölüm nedenlerinin en önemli nedenlerinden olduğu için çok önemli. 
Gebelik takibindeki önemi nedir?
“Uzun süreli Hipertansiyon”, gebelik öncesinde mevcuttur veya gebeliğin 20. haftasından yani 5.ayından önce teşhis edilmiştir. Gebelik esnasında ve doğum sonrası dönemde de devam eder. Kan basıncı devamlı >140/90 mm Hg’dır. Uzun süreli hipertansiyonu olduğu bilinmiyen, bu nedenle gebeliğin başlangıcından itibaren düzenli olarak tansiyonu kontrol edilmeyen kişilerde, gebeliğin 3-6 aylık döneminde kan basıncı yüksek bulunursa bu durumun ilk defa oluştuğu izlenimini verebilir. 
Gebelikte Yüksek Tansiyon Tedavisi

Tedavi için ilk planda hastanın durumunun ve hastalığın derecesinin değerlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla tam bir sistematik muayene, idrar tahlili, kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri yapılması gerekir. Hafif ve orta derecede preeklemsi vakaları takip ile uygun hamilelik yaşına kadar getirilebilir. Eğer hamilelik yaşı müsait ise doğum düşünülmelidir. Şiddetli vakalarda amaç kasılmaların önlenmesidir. Bu amaçla hasta hastaneye yatırılır ve değişik tedavi protokollerinden hastaya en uygun olanı başlar.

Tansiyonun aniden düşmesi de olumsuz etkiler yaratabileceğinden antihipertansif tedavi pek tercih edilmez. Bu hastalarda sıvı ya da tuz kısıtlaması gereksizdir. Hastalığı önlemek açısından risk altındaki gebelerde düşük doz aspirin tedavisi giderek popülerite kazanmaktadır. Eğer hamilelik öncesinden beri var olan bir kronik hipertansiyon mevcut ise, bu durumda yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar kullanılabilir.

Çorlu Özel Reyap Hastanesi
Op.Dr.Levent DUMAN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Etiketler:
Levent DUMAN
Whatsapp
google_160x600