EVDE KALANLAR MEŞHUR BOZA İÇEBİLECEK

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle Türkiye genelinde yapılan evinde kal çağrılarına bir yanıt ve destek de Tekirdağ’ın Ergene ilçesinden geldi.
28 03 2020
1084 kez okundu

Türkiye’de bozasıyla meşhur Tekirdağ’ın Ergene ilçesinin Velimeşe Mahallesi’nde, Velimeşe bozası üretimi yapan Mehmet Bozdağ, “Evde kal Türkiye Velimeşe bozasını ayağınıza kadar getirelim, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirelim, hasta olmayın” dedi.
Velimeşe Mahallesindeki imalathanesinde Velimeşe bozası üretimi yapan ve aynı mahalledeki iki ayrı mağazadan satışını yapan Mehmet Bozdağ, Türkiye’ye yapılan evde kal çağrısına destek verdi. Bozdağ online satış sitesi üzerinden verilen siparişlerde Velimeşe bozasını kargo aracılığı ile Türkiye’nin her yerine gönderdiklerini ve evde kalanlar için de bozanın nasıl yapılacağıyla ilgili ip uçları verdi.
‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR’
Mehmet Bozdağ; “Dünyanın geçtiği bu zorlu süreçte biz Velimeşe bozasını dükkanlara gelmeyin, evden dışarı çıkmayın bir telefon kadar size yakınız. Telefonla ve internet üzerinden online olarak Türkiye’nin her köşesine bir tık ötenizde evinize kadar ürünümüzü teslim ediyoruz. Bilindiği üzere bozanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği yönünde de zaten uzmanların bu konuda çağrısı oluyor. O yüzden evde kalın bozanızı ayağınıza kadar getirelim” dedi.EVDE KALIN ÇAĞRISI
Bozdağ; “Bundan önce böyle bir hizmetimiz vardı fakat bu koronavirüsü nedeniyle biz insanlara artık evden çıkmayın, bu hizmeti daha da fazla duyurarak onlara getirmek için daha çok dile getirmeye başladık. Online üzerinden boza satışımız mevcuttu, yakın bölgelere telefon üzerinden sosyal medya üzerinden mesaj atarak yakın bölgede insanların ayağına servis yapıyorduk. Biz bu süre zarfında devletimizin vermiş olduğu imkanlar doğrultusunda bağışıklık sistemini güçlendiren bozamızı üretmeye, halkımızla buluşturmaya devam edeceğiz. Evinizde kalın, bozanızı için biz sizin kapınıza kadar getirelim” diye konuştu.
EVDE KALANLARA BOZA TARİFİNİ VERDİ
Mehmet Bozdağ; “Boza, darı irmiği ve mısır unundan yapılıyor. Daha sonra ilaveten su ve şeker katılıyor. Genelde evde boza yapan ev hanımları bulgur ve buğday unu kullanıyorlar. O şekilde bozayı yapmaya devam ediyorlar. Bağışıklık sistemini en çok geliştiren özellik bozada darı irmiği ile yerli mısır unu olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden evde boza yapacaklara önerim mısır unundan boza yapmaları ve bulabilirlerse darı irmiğinden de boza yapabilirler. Bozanın vazgeçilmezleri yanında leblebisi, fındık tercih ediliyor son zamanlarda, tarçın ile tüketilen Türk içeceklerimizden bir tanesi boza. Evde kal Türkiye, meşhur Velimeşe bozamızı leblebi ve tarçın ile birlikte içmenin keyfini çıkarın” dedi.
Boza almaya gelen müşterilerden Eray Yüksel; “Bozayı ailecek seviyoruz, son günlerdeki virüs nedeniyle bağışıklığımızı korumak için evimizde kalıyoruz ve bozamızı içiyoruz. Hastalıktan uzak durmak için evde kal Türkiye” diye konuştu.

Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600