ENGELLERE TAKILMAYAN TAKIM BOCCİA!

DEVRİM Web TV Gündem Özel Program sunucusu Semanur Saygın Özay, engelli sporcuların yaptığı Boccia sporu ile ilgili özel bir program gerçekleştirdi.
11 01 2021
337 kez okundu

Çorlu’da engelli sporcuların yaptığı Boccia sporu ile ilgili DEVRİM Web TV Gündem Özel Program sunucusu Semanur Saygın Özay, Sporcu Fabrikası’nda canlı yayın gerçekleştirdi. Düzenlenen programa katılan antrenör Gamze Çelikkıran, sporcular Bilgin Can, Utku Bağbakar, Ramazan Köseoğlu ve Yalçın Şenay, yaptıkları spor hakkında bilgiler verdi. Spor hakkında bilgiler veren antrenör Gamze Çelikkıran, Bocce paralimpik bir branş ama olimpiyatlarda yer almaz. 1984 yılında New York’ta başlamış bir spor. Türkiye’de 2012 yılında Engelliler Federasyonu ile aktif hale gelmiş bir spor oldu.  Bu spor takım halinde oynanıyor. Biz şu an branşa yeni başladığımız için ne kadar sporcu olursa bizim için o kadar iyi. Biz antrenmanlarda çok güzel eğlenerek hep birlikte zaman geçiriyoruz. Şu an 10 kişi sporcu olarak grubumuzda yer alıyor. Türkiye’de yılda bir ya da iki kez müsabakalar düzenleniyor. Pandemi süresinin bir an önce geçmesini bekliyoruz ve Boccia’yı aktif bir şekilde yapmayı hedefliyoruz. Şu an şimdiden rakiplerimiz hazır olsun. Gümbür gümbür geliyoruz. İnşallah Türkiye şampiyonalarında boy göstereceğiz.”dedi.

AĞIR ENGELLİLERİN RAHATLIKLA OYNAYABİLECEĞİ BİR SPOR

Boccia Milli sporcusu olan Bilgin Can ise yaptığı açıklamada “Ben 2015 yılının öncesinde başladım bu spora. Polonyo’da düzenlenen Dünya Boccia Şampiyonasında ülkemizi temsil ettim. Kent konseyinin destekleri ve Çorlu Belediyesi Spor Kulübü destekleri ile Çorlu’da da Boccia sporu kurulmuş oldu. Bu sporda ne yazık ki kullanılan malzemeler pahalı olduğu için sağ olsun Belediye Başkanımız Ahmet Sarıkurt’un insiyatifleri ile ekipmanlarımızı da tamamladık. Gamze hocamız da ÇBSK’da gönüllü antrenörlük yapmakta. Antrenmanlarımız  çok keyifli geçiyor. Pandemi bittikten sonra çalışmalarımıza tekrardan başlayacağız. Bende bu arada Kent Konseyi olmak üzere Ahmet Sarıkurt Başkanımıza, emeği geçen herkese ve tanıtımda sizlere de çok teşekkür ediyorum. Boccia sporunun iki özelliği var. Profesyonel engelli sporcularımız çok. Bir de ağır engellilerin rahatlıkla oynayabileceği bir spor.”diye konuştu.

EĞLENEREK OYNUYORUZ

Programda yer alan sporculardan Utku Bağbakar,  “Gerçekten eğlenerek oynuyoruz. Çok keyifli bir spor bizim için. İnşallah başarılı sonuçlar alacağız takım olarak.”dedi. Ramazan Köseoğlu, “Sürekli buraya geliyoruz ve güzel bir şekilde oynayıp, eğleniyoruz. İnşallah iyi sonuçlar alarak daha iyi yerlere geleceğiz.”dedi. Yalçın Şenay, “iddialıyız ve güzel sonuçlar alacağız.”ifadelerini kullandı.

BİLRİKTE OYNADILAR

Oyun hakkında verilen bilgilerin ardından sporcular Bilgin Can, Utku Bağbakar, Ramazan Köseoğlu ve Yalçın Şenay program moderatörü Semanur Saygın Özay ile birlikte boccia oynadı.
Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600