Ellerinizi kadının üzerinden çekin

23 07 2020
609 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

GAZETECİ Ayhan Ongun yazıyor:

Avrupa Konseyinin ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ İstanbul’da imzalandığı için uluslararası alanda ‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak biliniyor.

Bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülke olan Türkiye, ilk yıllarda sözleşmenin uygulanmasına yönelik olumlu adımlar atsa da, kimi yasal mevzuat değişiklikleri yapsa da son günlerde bu sözleşmeden rahatsız olan kimi kesimlerin baskısıyla sözleşmeyi iptal etme eğiliminde.

Sözleşme, uluslararası hukukta kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve pozitif ayrımcılık konularında kadınların lehinde kimi yaptırımlar öngörüyor.

Batıya özenen ama doğudan kopamayan arabesk bir toplum olarak ülkemizde, kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar, baskı, şiddet ve cinayetlerin her geçen gün daha da arttığını hepimiz biliyoruz.

Üstelik de son bir yılda öldürülen 474 kadının 134’ü eşleri, 25’i eski eşleri, 51’i sevgilileri tarafından öldürülmüş. 

////////// 

‘Askeri hastaneler bir ihtiyaçtır’
GATA’LAR AÇILMALI 

CHP’li Dr. Fikret Şahin kapatılan askeri hastanelerin ihtiyaç olduğunu ve tekrar hizmete açılması gerektiğini savundu. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) Cumhuriyet öncesi, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde hizmete girdiğini ve I. Dünya Savaşı yıllarında Çanakkale’den getirilen ağır hastaların bakımı için tahsis edildiğini hatırlatan Şahin şunları söyledi:

“Savaş dönemlerinde Gülhane doktorları cephelere dağılarak aktif olarak savaşa katılmışlardır. Cumhuriyet’in kurulmasının ardından ise Gülhane, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak, genel askeri tababetin uygulandığı ve tıp biliminin geliştirilmesi için çalışan tıp akademisi olarak tanımlanmıştır. GATA, 35 hastanesi, 600 sağlık merkezi ve sefer görev hastaneleri ile hizmet etmekteyken, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bu hastaneler ve sağlık birimleri kapatılmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi askeri hastaneler ve askeri hekimlik bir ihtiyaç ve zorunluluktur. Hele bir de bizim gibi zor bir coğrafyada yer alan ve terörle mücadele eden bir ülkede ordumuzun mutlaka askeri hastanelere ihtiyacı vardır. 600 binden fazla askeri olup askeri hastanesi olmayan başka bir ülke var mıdır?” 

//////// 

WTTC: Covid 19 kuralları tutarlı ve her ülkeye eşit olmalı 

AVRUPA Birliği (AB)’nin koronavirüs nedeniyle seyahatler için getirdiği kuralların tutarlı ve her ülkeye eşit olarak uygulanması isteniyor.

Kısa adı WTTC olan Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, AB’nin koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle getirdiği kuralları değerlendiren bir açıklama yaptı.

Açıklamada, seyahat kısıtlamalarının kolaylaşmaya başlamasıyla birlikte AB’nin bir dizi seyahat kuralları içeren kararlar aldığı belirtilerek kararlarda iyileşmeyi geciktiren yönler de olduğu belirtiliyor.

WTTC CEO’su Gloria Guevara, Schengen bölgesinde Covid-19 ile ilgili olarak getirilen sınır kısıtlamaları ve kurallarının ülkelere göre farklı biçimlerde olduğunu belirterek, “Gereksiz ve tutarsız sınır kısıtlamaları turizmde canlanmayı yavaşlatıyor. Turizmin yenilenmesi ve küresel ekonomik toparlanmada katalizörü rolü oynaması için tutarlı politikalara ihtiyaç var” dedi.

Ülkelerdeki koronavirüs salgınına yönelik önlemlerdeki karışıklığa şu örnekler veriliyor:

Her ülkede kurallar farklı, uygulamalar her ülkede farklı.

Örneğin maske takma zorunluluğu Fransa ve Almanya gibi bazı ülkelerde toplu taşımalarda zorunlu. 

Malta'da tüm halka açık yerlerde maske zorunlu. Polonya'da insanlar fiziksel mesafeye saygı duyabilirlerse maske takmayabilirler.

WTTC bu alandaki karışıklığı ortadan kaldırmak için özenle tasarlanmış Güvenli Seyahat protokollerini kullanarak hükümetler ve destinasyonlarla işbirliği içinde çalışmak istiyor.

WTTC açıklamasında AB’in koronavirüs salgını ile ilgili politikalarını uyumlu hale getirmesi için hükümetlerin yalnız can kaybı sayısına bakmakla yetinmemesi daha kapsamlı değerlendirme yapması istendi.

Whatsapp
google_160x600