DÜRÜSTLÜK ÇİÇEĞİ…

19 09 2020
143 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, bundan önceki iki yazımda da tohumlardan söz etmiştim. Bu gün gene tohumdan hareketle bir hikâyeyi paylaşmak istiyorum sizlerle: 

Bir Çin prensi tahta çıkacaktı ama yasalara göre, daha önce evlenmesi gerekiyordu.

Uygun bir aday bulmak için bölgedeki genç kızları huzuruna çağırdı.

Saraydaki hizmetçilerden birinin kızı prensi çok seviyordu. O da prensin huzuruna çıkmak istedi. Annesinin uyarılarını dinlemedi, çünkü sevdiği adamı bir kere bile görmek onu mutlu edecekti.

Beklenen gece geldi. Genç ve güzel kızlar en güzel giysilerini giymişler, süslenmişler, kendilerini beğendirmek için her çareye başvurmuşlardı. Prens kızlara birer tohum verdi. Bunu saksılarına dikmelerini, altı ay sonra gelmelerini söyledi.

En güzel çiçeği yetiştiren kızı kendine eş olarak seçecekti. Herkes tohumu alıp heyecanla evlerine geri döndü.

Genç kız da kendisine verilen tohumu alıp saksıya ekti. O kadar bakmasına, özenmesine karşılık toprakta tek bir filiz bile görünmedi. Her şeyi denedi, uzmanlara danıştı ama bir fayda göremedi. Altı ay dolmuştu ama saksı hâlâ bomboştu.

Hizmetçinin kızı, sunacağı bir çiçek olmadığı halde gene de belirtilen gün ve saatte boş saksıyla saraya gitti. Oysa diğer kızlar güzel çiçekli saksılarla gelmişlerdi…

Sonunda beklenen an geldi. Prens salona girdi, kızların arasında dolaştı, saksıları birer birer inceledi ve hizmetçinin kızını kendine eş olarak seçtiğini duyurdu. 

Herkes şaşırmıştı. Diğer kızlar bu karara tepki gösterdiler, itiraz ettiler. Boş saksıyla gelen kız nasıl eş olarak seçilirdi?

Prens durumu şöyle açıkladı:

“Bu genç hanım en değerli çiçeği yetiştirip bana sundu.

O çiçeğin adı dürüstlük çiçeğidir.

Çünkü sizlere dağıttığım tohumların hepsi kaynatılmıştı ve çiçek açmaları olanaksızdı.”

Efendim, on sekiz yıldır bu halk AKP’ye çiçekler sundu. Ancak; AKP iktidarı yandaş medyanın ve yandaş mütahhitlerin sahte çiçekleri nedeniyle; gerçek çiçeği yani; halkımızın sosyal bir paylaşım, demokratik parlamenter bir rejim istediğini ve de; mevcut yönetim sistemini ret ettiğini göremedi.

Demem o dur ki; AKP’nin halkımızın kendisine verdiği dürüstlük çiçeğini görme vaktini çoktan kaçırmıştır ve kendisine sahte çiçekler yollayanlar ile birlikte siyaset sahnesinden silinip, gidecektir…

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600