DEVRİM GAZETESİ OLARAK TESKİ’Yİ 20 MİLYON TL ZARARDAN KURTARDIK!

Günlerden bu yana TESKİ’deki yüksek fiyatlı ihale dosyasıyla ilgili Devrim Gazetesi olarak gündeme getirdiğimiz kararlı haberlerin ardından yüksek fiyatla kiralanan araçların iade edildiği öğrenildi. Bu sayede hem Tekirdağ halkının parası boşa harcanmadı, hem de TESKİ yaklaşık 20 milyon TL zarardan kurtulurken kimin doğru, kimin yanlış olduğu ortaya çıktı.
16 03 2020
4588 kez okundu

TESKİ’deki ihale dosyasında yüksek fiyatlı araç ve iş makinelerinin kiralanmasının ardından günlerden bu yana sürdürdüğümüz doğru ve tarafsız habercilik anlayışımız sonrasında “Devim Gazetesini mahkemeye vereceğim” diyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve TESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Albayrak, bu usulsüzlük iddiaları nedeniyle Devrim Gazetesi’ne teşekkür edeceğine tekzip gönderip mahkemeye vereceğini söyledi. 

YÜKSEK FİYATLI ARAÇLAR GERİ VERİLDİ

Kiralama bedellerinin yüksekliği nedeniyle kamuoyunun dikkatine sunduğumuz ihale dosyasıyla ilgili TESKİ tarafından kiralanan bu araçların geri verilmesi kararı alındı. Geri verilen araçların 21 adet 4x4 pick-up, 5 adet kamyon, 5 adet kepçe, 2 adet vidanjör, 2 adet su tankeri, 1 adet çekici TIR, 1 adet sepetli vinç, 1 adet bakım onarım aracı, 1 adet akaryakıt tankeri, 1 adet passad makam aracı, 2 skoda makam aracı firmaya geri verildi. Bu sayede TESKİ yaklaşık 20 milyon TL zarardan kurtuldu.

GERİ VERİLEN ARAÇLARIN DUDAK UÇUKLATAN KİRALAMA BEDELLERİ

1 Pick-Up aracı 2019 yılında 1 aylık 2 bin 400 TL + KDV’ye kiralayan TESKİ, 2020 yılında aynı aracı 1 aylık kira bedeli 14 bin TL+ KDV şeklinde olması ve bu araçtan 21 adet kiraladı. Kiralanan araçların aylık kiralama ve toplam kira bedelleri ise dudak uçuklattı. 21 adet pick-up 28 ay kiralama bedeli 8 milyon 202 bin TL ödenecekti. 1 aylık 23 bin TL’ye kiralanan bakım onarım aracına 28 ayda 644 bin TL ödenecekti. 1 adedinin 17 bin TL aylık kirası olduğu kamyondan 5 adet kiralayan ve 28 ay kiralanan kamyonlara 2 milyon 380 bin TL ödenecekti. 1 adedinin 1 aylık kira bedeli 16 bin 750 TL olan kepçelerin 5 adedine 28 ayda 2 milyon 345 bin TL ödenecekti. 1 aylık kiralama bedeli 24 bin 900 TL olan vidanjörün 2 adedine 28 ay sonunda 1 milyon 394 bin TL ödenecekti. 1 adedi 1 aylık 25 bin 900 TL’ye kiralanan 2 adet su tankerine 28 ay sonunda 1 milyon 450 bin TL ödenecekti. 1 adedi 1 aylık 29 bin TL’ye kiralanan çekici dorseye 28 ay sonunda 812 bin TL ödenecekti. 1 adedi 1 aylık 18 bin TL’ye kiralanan sepetli vince 28 ay sonunda 504 bin TL ödenecekti. 1 adedi 1 aylık 28 bin TL’den kiralanan akaryakıt tankerine 28 ay sonunda 784 bin TL ödenecekti. Bu kiralama bedelleriyle kiralanan araçları günlerden bu yana gündeme getirmemizin ardından firmaya geri verildi.

MADEM DEDİKODUDAN İBARET NEDEN GERİ VERDİNİZ?

Büyükşehir Meclis Toplantısında Teftiş kurulunun denetleme raporlarını “Dedikodudan ibaret” diye açıklayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve TESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Albayrak’a dedikodudan ibaret olduğunu savunduğunuz teftiş kurulu raporları sonrasında, Devrim Gazetesi olarak yüksek bedellerle kiralanan araçları neden geri verdiğinizi sormak istiyoruz? Dedikodudan ibaretse yaklaşık 20 milyon TL’ye kiralanan araçlar niye geri verildi.

KAMYON KASALARINI NEDEN GERİ VERMEDİNİZ?

Geri verilen araçların haricinde yüksek bedelle kiralanan kamyon kasalarının geri verilmediği dikkat çekiyor. 1 ay içinde yaptırabilme ihtimali varken 10 adet 2 yıllığına kiralan kamyon kasalarına 2 milyon + KDV ödemek yerine bunları neden geri vermediniz? Çamur çekmek için sürekli kullanılacağı öğrenilen ve piyasa şartlarında en yüksek bedelle satın alındığında 10 adet kamyon kasası 900 bin TL ederken 2 yıllığına TESKİ neden 2 milyon TL + KDV fiyat ödeyecek. 

DEVRİM GAZETESİNİN HAKLILIĞI ORTAYA ÇIKTI

En baştan bu yana vurguladığımız yüksek bedelli araç kiralanmasıyla ilgili olarak araçların firmaya geri verilmesi sonrasında Devrim Gazetesi’nin ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Devrim Gazetesi olarak halkın parasının gelişigüzel harcanmaması gerektiğini defalarca kez vurgularken tamda bunu söylediğimizi ve araçların yüksek bedellerle kiralandığını ifade ettik. ‘Halkın Sesi’ olan “DEVRİM Gazetesini mahkemeye vereceğim” diyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve TESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Albayrak’a araçları neden geri verdiklerini ve bu yüksek fiyatlarla bu araçların neden kiralandığını bir kez daha tüm Tekirdağ halkı adına soruyoruz.

Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600