DEPREM TOPLANTISINDAN ÇIKAN SONUÇ:

Tekirdağ’ın deprem bölgesinde olması gerçeğinden hareketle, deprem hazırlıkları konusunda önemli çalışmalara imza atan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, deprem hazırlık çalışmalarını basın mensupları ile paylaştı. Toplantıda sunumlarını gerçekleştiren yetkililerin; “Planlıyoruz, alacağız, yapacağız” ifadeleri dikkat çekti.
04 02 2020
2821 kez okundu

Çorlu Belediyesi seminer salonunda gerçekleştirilen ve Çorlu, Ergene, Çerkezköy, Kapaklı, Saray ve Marmara Ereğlisi’nde yapılan çalışmaların aktarıldığı toplantıda bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, deprem gerçeği ile yüzleşerek bu gerçekle yaşamak zorunda olduklarını belirterek, “Türkiye’nin büyük bir bölümünün olduğu gibi Tekirdağ’da deprem bölgesinde. Bu gerçekle yaşamak zorundayız ancak depreme hazır olmak da bizim elimizde. Hepimizin bildiği gibi deprem değil dayanıksız binalar öldürür. Deprem gerçeğine büyük önem veren bir büyükşehir olarak, Deprem Dairemiz ilk kurduğumuz dairelerden bir tanesi. Bugün de burada deprem konusunda yaptığımız tüm çalışmaları siz değerli basın mensuplarımızla ve dolayısıyla da halkımızla paylaşmak için böyle bir toplantı tertip ettik. Halkımız şunu bilsin ki Tekirdağ büyükşehir Belediyesi, deprem ile ilgili elinden gelen tüm çalışmaları yapmaktadır. Bundan sonra da yapmaya devam edecektir” dedi. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ise, son derece önemli bir konu olan deprem ile ilgili hazırlıkların paylaşılacağı bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

KADİR ALBAYRAK YARIM SAATTE TOPLANTIDAN AYRILDI

Deprem hazırlıkları ile ilgili yapılan toplantıda açılış konuşması sonrasında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın salondan ayrılması dikkat çekti. Toplantının başlamasının hemen ardından yaklaşık yarım saat gibi süre sonra basın mensupları Başkan Kadir Albayrak’a soru sormak için beklerken Albayrak’ın mazeretsiz bir şekilde toplantıdan ayrılması basın mensuplarını şaşkına çevirdi.

SUNUM İLE DEPREM HAZIRLIKLARI ANLATILDI

Konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Emin Pehlivan ve Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener tarafından, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin deprem ile ilgili yaptığı çalışmalar sunum eşliğinde aktarıldı. Toplantıda Afet Yönetim Sisteminin içeriği, il afet ve acil durum planları, acil durum hizmet grupları, kısa zaman içerisinde uygulamaya konulacak telsiz sistemi, afet toplanma alanları, geçici barınma alanları, deprem simülasyon tırı, il genelinde tüm ilçelerde gerçekleştirilen zemin etüt çalışmaları ve kentsel iyileştirme çalışmaları konusunda ayrıntılı bilgiler verildi.

 

SÖYLEMLER DİKKAT ÇEKTİ

Tekirdağ genelinde 250 adet afet toplanma alanının olduğu belirtilirken 14 çadırken alanı ve 15 adet afet konteynırı olduğu bilgileri paylaşıldı. Tekirdağ genelinde 15 adet afet konteynırının sayısının yetersizliği ise dikkat çekti. Yapılan sunumlarda “Arttıracağız, alacağız, yapacağız, planlıyoruz” söylemleri ise basın mensuplarının tepkisine neden oldu. Başkan Kadir Albayrak’ın toplantıdan ayrılması nedeniyle de basın mensuplarının birçok sorusu havada kaldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLÇE BELEDİYESİNDEN YARDIM İSTEDİ

Yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Çorlu’da 1 tane bulunan afet konteynırı ile ilgili yetersizliğin sorulması üzerine, ilçe belediyesi olan Çorlu Belediyesi’nden yardım istedi. Afet konteynırlarının sayısının arttırılması için Çorlu Belediyesi’nin de gereken desteği vermesini isteyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yetkili bürokratlarının depremle ilgili bu hassasiyeti dikkat çekti.

ÇORLU BELEDİYESİ İLE ORTAK ZABITA PROTOKOLÜ İMZALANDI

Öte yandan deprem hazırlıkları bilgilendirme toplantısı öncesi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Çorlu Belediyesi arasında uygulanacak olan Ortak Zabıta Protokolü imzalandı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak imzalanan protokol ile büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri sorumluluk sahaları arasındaki kesişme alanlarında yaşanan yetki karmaşasını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirterek, aynı protokolün önümüzdeki günlerde diğer ilçe belediyeleri ile de imzalanacağını söyledi.

Toplantıya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un yanı sıra, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, daire başkanları, belediyelerin yetkilileri ile basın mensupları katıldı.

Levent SİLİSTRE

 

 

 

Whatsapp
google_160x600