CUMHURİYET MEYDANI DUMAN DUMANA!

Çorlu’da 2020 yılında olmamıza rağmen bazı iş yerlerinde kullanılan odun ve kömür nedeni ile havaya salınan dumanları gören vatandaşlar, yetkililere seslenerek iş yerleri ve apartmanların denetlenip denetlenmediğini merak ettiklerini belirttiler.
13 02 2020
3657 kez okundu
Cumhuriyet Meydanı’nda akşam saatlerine yakın gökyüzüne aniden yükselen dumanları gören vatandaşlar, kısa süreli panik yaşadı. İlk olarak yangın çıktığını zanneden vatandaşlar, daha sonra bir iş yerinin bacasından yükselen dumanları görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Dumanların her akşam aynı saatlerde aynı şekilde çıktığını belirten bazı esnaflar ise hiçbir kurumun denetleme yapmamasından ve dumanın boğazları yakmasından şikayetçi.

DENETLEMEYİ KİM YAPIYOR?
Vatandaşlar, “Yıl olmuş 2020 hala doğalgaz kullanmayan iş yeri ve binalar var. Belediye ya da kurumlar bu iş yerlerini denetliyor mu? Bunların kirlettiği havayı solumak zorunda mıyız? Dumanları ilk gördüğümüzde büyük panik yaşadık. Şehrin merkezinde alışık olmadığımız bir durum. Çevre ve insan sağlığını düşünmeyen bu iş yerlerini denetlemek kimsenin aklına gelmiyor mu? diye konuştu.
BOĞAZIMIZ YANDI
Şehrin merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda adeta yangını andıran bir dumanı gören vatandaşlar; “Bu çevre kirliliğine kimse dur demeyecek mi? Bir yanda fabrikalar havamızı kirletiyor, bir yanda evlerde yakılan katı atıklar havayı kirletiyor. Gelişigüzel yakılan yakıtlar nedeniyle boğazımız yandı. Ne yandığı ve ne yaktıkları belli değil. Cumhuriyet Meydanı’nda dakikalarca pek çok kişi aynı şeyden şikayet etti. Hiçbir yetkili kurum bunu görmüyor mu? Her yer duman dumana giderken birilerinin bunu görmemesi çok anlamsız” dediler.
KİMİN SORUMLULUĞUNDA?
Çorlu’da doğalgaz olmasına rağmen neden hala katı atıkların yakıldığını merak ettiklerini ifade eden işyeri sahipleri ise; “Çorlu Belediyesi bunlara bu tür yerlere neden yaptırım uygulamıyor? Çorlu’da bağlar bölgesinde ve Salı Pazarı bölgesinde de akşamüstü saatlerinde aynı sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Cumhuriyet Meydanı’nda herkesin gözü önünde bunun olması biraz garip değil mi? Bunları özellikle mi görmüyorlar yoksa görmek mi istemiyorlar” şeklinde konuştular.
Çevre sorunlarının yaşandığı Çorlu’da doğalgaz olmasına rağmen şehrin bazı bölgelerinde hala katı yakıt kullanımı nedeniyle vatandaşlar sorunlarını dile getirirken yetkili kurumların bunlarla ilgili herhangi bir denetim yapıp yapmadığı ise merak ediliyor.
Levent SİLİSTRE
Whatsapp
google_160x600