CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ SORUNLARI KATLIYOR

05 08 2020
209 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer çiftçi, esnaf ve vatandaşın ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuştuğunu belirtti. Pandemi sürecinin ilçe, köy ve kasabalarda var olan sorunları katladığına dikkat çeken Gürer, “İşsizlik can acıtıyor” dedi.

Gürer, “Tarım politikası olmayan AKP’nin plansız ve öngörüsüz uygulamaları ile tüm alanlarda sorunlar oluştu. Tarımda katma değerli ürün üretecek bir sanayi sektörü oluşmadan sorunlar da aşılamaz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı sisteminin sorunları katladığını, yokluk ve yoksulluğun can acıtır hale gelmesine neden olduğunu belirtip, güçlendirilmiş parlamenter rejime dönülmesi ve sivil yeni demokratik bir anayasa yapılmasının şart olduğunu ifade etti.

Esnaflar için sicil affı çıkarılması ve krediye erişim kolaylığı sağlanması gerektiğini belirten Gürer, kahveci esnafının pandemiden doğrudan etkilenen esnaf grupları içinde olduğunu da vurgulayarak “Birçok işyerinde borcu nedeni ile mağdur ve kira ödeyemez duruma düşen esnaflar var. Mutlak destek sağlanmalıdır” dedi.

“Ne esnafımız, ne çiftçimiz ne de vatandaşlarımız gelecekten umutlu. Üretici ekip biçtiğinin karşılığını alamıyor. Esnaf siftah yapmadan kepenk kapatıyor. Pandemi süreci, zaten var olan sorunları ikiye, üçe katlamış durumda.” ifadelerini kullandı.


CEZAEVLERİNDEKİ KORONAVİRÜS VAKALARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, nisan ayında 15 günde cezaevlerindeki koronavirüslü sayısının yüzde 606 arttığını hatırlatarak, “Cezaevlerinde kaç koronavirüs vakası olduğu bilinmiyor ve açıklanmıyor. Konu hakkında vermiş olduğum bilgi edinme başvurusuna Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol tarafından 17 Haziran’da açıkladık diye yanıt veriliyor. 48 gündür cezaevindeki Kovid-19 verileri açıklanmıyor” diye konuştu. CHP’li İlgezdi 48 gündür yeni veri paylaşmayan Adalet Bakanlığını eleştirerek, “17 Haziran verisine göre 6 tutuklu veya hükümlü yaşamını yitirdi, virüs tanısı konulup iyileşen tutuklu ve hükümlü sayısı 374 olarak açıklandı. Aktif vaka sayısı ise 72 idi. 48 günde ne olduğunu kimse bilmiyor” dedi.

“Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü verileri açıklamazken açık cezaevinde kalan mahkumların coronavirüs iznini 31 Temmuz tarihi itibarıyla üçüncü kez 2 ay daha uzatılmıştır” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, “Cezaevlerinde giderek artan bir risk söz konusudur ancak bakanlık koronavirüs ile mücadele etmek yerine, veri gizleyerek basından ve kamuoyundan vakaları gizleme derdindedir” diye konuştu.

Bakana tekrar verileri şeffafça açıklama çağrısı yapan İlgezdi, “Koronavirüs tespit edilen tutukluların tedavi edilmediği ile ilgili haber sürekli basında yer alıyor. Bu iddiaların derhal araştırılarak, hasta tüm tutuklu ve hükümlülerin sağlık hizmetinden yararlanmaları sağlanmalıdır” açıklamasında bulundu.


‘TURİZME KANAT GERENLER’ ÇIKTI

Türk Turizmi konusunda en büyük emeği gösteren Nazmi ve Metin Kozak kardeşler, 10 ciltlik Türkiye ‘Turizm Tarihi’nden sonra bu kez de Osman Hamdi’den bugüne kadar turizme emeği geçenleri ‘Turizme Kanat Gerenler’ başlığı altında 6 ciltte topladı.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkiye’de turizm, ulaştırma, yeme-içme ve öğretim gibi alanlarda öncü ve farklı işlere imza atmış 262 kişinin biyografisi 6 cilt halinde yayınlandı. Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi Kozak ile kardeşi Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Kozak tarafından hazırlanan kitaplarda, 186 yazar 262 kişinin biyografileri yer aldı. 6 cilt ve 2869 sayfadan oluşan kitaplar Detay Yayıncılık tarafından yayımlandı. Türkiye’de turizm, ulaştırma, yeme-içme ve öğretim sektörlerine yönelik en kapsamlı biyografi çalışmasının yanı sıra eğitim-araştırma, konaklama, seyahat, gastronomi-eğlence, kadın turizmciler, kamu ve meslek kuruluşları, rehberler, ulaştırma ve diğerleri yer alıyor. Bu isimler 140 yılın önceleri olarak tanıtılıyor.

Whatsapp
google_160x600