ÇORLU KALESİ İLE BÖLGE KALKINACAK!

Çorlu’nun önemli tarihî yapılarından biri olan Çorlu Kalesi’nin gün yüzüne çıkarılması ve kültürel turizme kazandırılması için çalışmalar başladı.
07 04 2021
483 kez okundu

Çorlu Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt’un Covid-19 tanısı nedeni ile katılamadığı toplantıda gündem maddeleri arasında bulunan Çorlu Kalesi için maddi ve teknik destek sağlanması hakkında Belediye Başkanına protokol yapma yetkisi verilmesi konusunun görüşülmesi oy birliği ile karara bağlandı. Alınan karar ile Çorlu Kalesi düzenleme, peyzaj, kent mobilyası konulmasının yanı sıra arkeolojik kazı çalışmaları da belediye ortaklığı ile yapılacak. 

ESNAFA BÜYÜK KAZANÇ GETİRECEK!

Tarihin birçok döneminde İstanbul’dan Trakya’ya ve dolayısı ile Balkanlar ve Avrupa’ya giden askeri yolun üzerinde yer alan,  Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde Bizans Devleti ile çekişmelere sahne olan Trakya bölgesinde her zaman stratejik bir öneme sahip olan bir kentin tarihsel zenginliğine derinlik kazandırarak kültür ve turizm hayatını canlandırması öngörülüyor. Bunun yanı sıra bölgede bulunan ve kaybolmaya yüz tutmuş olan Saray Caddesi, Borsa Meydanında bulunan esnafa da hareketlilik getirileceği düşünülüyor.

Tutku AKBAŞ

 

Whatsapp
google_160x600