ÇORLU DEVLET HASTANESİ TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYOR

Çanakkale destanının ve Tekirdağ’ın kahraman birliği 57. Alay için Çorlu Devlet Hastanesi’nde dev boyutlarda 57. Alay ve Tıbbiyeliler Taburu Temalı rölyef heykel yapılıyor.
12 02 2020
1703 kez okundu
Çanakkale Savaşlarında Yarbay Mustafa Kemal’in ‘Size Ölmeyi Emrediyorum’ sözüyle canlarını ortaya koyarak savunma yapan 57. Alay’ın kahramanlıkları ve ortaya koyduğu başarı hepimizin gururu olmaya devam ederken Çanakkale destanın kahraman birliği 57. Alay için Çorlu Devlet Hastanesi’nde 5 metreye 3 metre büyüklüğünde rölyef heykel yapılıyor.

57. ALAY TEKİRDAĞ İÇİN AYRI BİR ÖNEME SAHİP
19. Tümen’e bağlı 57. Alay Çanakkale Savaşı’nın mihenk taşları arasında yer alıyor. 57. Alay Tekirdağ içinde ayrı bir öneme sahip. 57. Alay 22 Şubat 1915 tarihinde törenle sancak verilmesinin ardından 23 Şubat’ta Halep vapuru ile Tekirdağ’dan hareket ederek 25 Şubat’ta Eceabat’a ulaştı. 57. Alay’da Tekirdağlı şehit sayısı 622 olarak gösteriliyor.
ÇORLU DEVLET HASTANESİ TERAS KATINDA YAPILIYOR
Çorlu Devlet Hastanesi’nin en üst katı, teras katında 57. Alay ve Tıbbiyeliler Taburu temalı rölyef heykeli ile ilgili açıklamalarda bulunan Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi Çağatay Onar; “Aslında 57. Alay’ın Kurtuluş Savaşı esnasında çok önemli fonksiyonlarının çok önemli kahramanlıklarının yanı sıra bizim için önem arz eden farklı bir olayı daha söz konusu. Öncelikli olarak 57. Alay’ın Tekirdağ’ımızdan yola çıkmış olması, bu bölgeyi temsil eden insanlardan ortaya çıkmış olması ve Anadolu topraklarını savunması çok önemli. İkincisi 57. Alay’ın muhteviyatına baktığımız zaman 1915 girişli İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden 765 tanesi gönüllü olarak 57. Alay’a askere yazılıyorlar. Dolayısıyla hekim olması için yetiştirilen kişileri cepheye göndermiş oluyoruz. Bir üçüncüsü de aslında bunların büyük bir kısmının hiçbir savaş teçhizatı ve tecrübesinin olmaması ve Anzak çıkarması sırasında kendi göğüslerini Anadolu toprakları için ve milletimiz için kendilerini feda etmiş olmaları ve bunu savaş teçhizatı olmadan yapmış olmaları çok büyük önem arz ediyor bizim açımızdan” dedi.
ZİYARETÇİ GİRİŞİNE KOYACAĞIZ
“Biz bunu aslında küçük bir rölyef olarak hazırlamayı düşünmüştük” diyen Başhekim Çağatay Onar; “Hem hastanemize başvuranların tarihimizi iyi öğrenmesi ve Tekirdağ’ın tarihini iyi öğrenmesi açısından bu yola çıkmıştık. Ondan sonra bu rölyef iyice genişledi. Anlatmak için, taşımak için insanlara vermek istediğimiz ruhu derinleştirmek istedikçe eser biraz daha büyüdü. O rölyef sonuçta aslında biraz daha çok heykele benzemeye başladı. Anlatmak istediğimiz ruh, insanımız ile hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ne kadar iç içe olduğu, toplumumuzun bölünmez bütünlüğünü korumak milli müdafaa yıllarında bunu, bu ruhla yansıtabilmek çok önemliydi. Tıbbiyelilerin kendi hayatlarını bugünler için feda etmiş olması hakikaten çok büyük bir olay. Dünyada eşi olmayan bir olay. Biz bunu günümüze de taşıyabilmek insanlarımızın bilinçlenmesini sağlayabilmek için böyle bir rölyefe dönüştürme ihtiyacı hissettik, ziyaretçi girişine koyacağız. Amacımız bütünleşmeyi sağlamak ve tarihimiz hakkında insanların daha derin bilgi sahibi olmasını temin etmek” diye konuştu.
1 MİLYON 700 BİN HASTA GİRİŞİMİZ VAR
Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi Çağatay Onar; “Sanatçımız ile tanışıklığımız 6 yıl öncesine dayanıyor. Ben kendisini ameliyat etmiştim. Daha sonra sanat eserlerine gösterdiği ihtimamı gördükten sonra da bu projede de kendisinin bize yardımcı olma arzusu vardı. Tanışıklığımız öyle başladı ama sonradan sanata verdiği önemi görünce bizde onun elinden tuttuk, o da bizim elimizden tuttu. Bu eserde ortaya çıkıyor, çok güzel bir sonuç alacağız. Hastanemiz Trakya’nın en yoğun hastanelerinden bir tanesi, yıllık ortalama 1 milyon 700 bin civarında hasta giriş çıkışı oluyor. Bir bu kadarda hasta yakının girdiğini düşünürseniz aslında Trakya’nın en işlek, en uğrak yerlerinden birisi. Dolayısıyla bu işleklik, bu uğraklık içerisinde insanların bu ruhu, milli mücadele yıllarının ruhunu en azından görsel olarak görüp o yılları hatırlamaları, anımsamaları bu sayede de sağlık çalışanı ve milletimizin bütünleşmesine temin etmeye çalışmak bizim esas gayemiz” şeklinde konuştu.
ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLDU
Heykel Sanatçısı Erdal Kocaman; “Bu proje Çağatay hocamızın bir projesi. 1915 yılında cepheye giden Tıbbiyeli öğrencilerin hiçbirisi geri dönmedi ve 1921’de mezun vermedi. Biz bunların anısına bu düşünceyi önüme koydular. Bunun içerisine Türk kadınlarını da koydum, cephede onlarda vardı. Tıbbiyelilerimizi koydum. 57 Alay’ın sancağı, Türk Bayrağımız, şehitlerimiz, yaşlısından gencine hepsini bu rölyefin içerisinde yerleştirdik. Proje önce çok ufaktı, yakışması için oldukça büyüttük. Heykele dönüştü, çok güzel bir çalışma oldu. 3 Ocak’ta başladım, 18 iş günü içerisinde bütün çalışmasını bitirdim. Yaklaşık bin 800 kilogram kil kullandım. Çok hızlı çalıştım, gece gündüz demedim. Şu anda kili artık bozduk, kalıp aldık. Kalıptan sonra döküm aşamasındayız. Döküm yapıldıktan sonra bunun ağırlığı 300-400 kilograma inecek” diye konuştu
Dev boyutlardaki 57. Alay ve Tıbbiyeliler Taburu rölyef heykelin önümüzdeki haftalarda Çorlu Devlet Hastanesi ziyaretçi girişine konacağı ve açılışının gerçekleştirileceği belirtildi. 
Levent SİLİSTRE
Whatsapp
google_160x600