ÇORLU ‘ÇÖP’ MERKEZİ OLUYOR

16 09 2020
865 kez okundu

Çorlu’nun Yenice Mahallesi sınırları içinde kalan, TESKİ evsel atık tesisinin yakınında bulunan alana kurulması planlanan ‘çamur susuzlaştırma tesisi’ Tekirdağ Valiliğince ÇED gerekli değildir ‘kararı’ ile onaylandı. Valiliğin bu kararı sonucu Çorlu bir atık tesisi daha kazanmış oldu! Ayrıca kurulması planlanan çamur susuzlaştırma tesisinde günlük 96 ton atığın işlenmesi planlanmakta. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un bu konu ile ilgili yapacağı açıklama kamu oyu tarafından merakla bekleniyor. 

GÖZDEN ÇIKARILIYOR
Çorlu’yu merkez ilçe Süleymanpaşa’ya bağlayan halkın sahil yolu dediği hattın üzerine çok sayıda atık tesisinin art arda inşa ediliyor olması bölgenin nasıl bir tehlikeli planlama ile gözden çıkarıldığını gösteriyor.

ÇORLU BELEDİYESİNİN HABERİ VAR MI?
Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un, bölgeye yapılacak olan 4. atık tesisi olan çamur susuzlaştırma projesinden haberi var mı? Çorlu Belediyesi olarak herhangi bir girişimde bulunup bulunulmadığından kamuoyu merakla bekliyor.

DEV BİR ATIK SANAYİ BÖLGESİ
Birkaç km içinde evsel atık arıtma tesisi, özel bir şirkete ait tehlikeli atıklarda dahil 41 çeşit atığın bertaraf ve depolanması işini yapan tesis ve son olarak Büyükşehir belediyesine bağlı evsel atık tesisi olmak üzere ‘dev bir atık sanayi bölgesi’ haline gelmeye başlayan Çorlu bu çamur susuzlaştırma tesisi ile beraber yakın gelecekte ülkemizin çöp konusunda önemli merkezlerinden biri olacağını gösteriyor.     ÇAMUR SUSUZLAŞTIRMA TESİSİ KURULACAK
Projeye esas 3586 no’lu parsel toplam 699.691 metre kare olup 339.000 metre karelik alan tarım dışı kullanım alanı olarak belirlenmiştir. Onaylı toprak koruma projesi bulunan tarım dışı kullanım alanı sınırları içerisinde 99.000 metre karelik alanda proje sahibi tarafından 2 sınıf düzenli depolama faaliyeti yapılması ile ilgili Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yapılmış ÇED gerekli değildir belgesi alınmıştır. Aynı zamanda söz konusu parselin 99.840,50 metre karelik kısmı proje sahibi tarafından ruhsatlı maden alanı olarak işletilmekte olup belirlenen tarım dışı kullanım alanı içerisinde, bozulmuş olan 35.000 metre kare alanda (bozulma alanı) Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin ‘hafriyat toprağı dökme sahası’ faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Bahse konu tüm faaliyetlerle çakışmayacak şekilde yine tarım dışı kullanım alanı sınırları içerisinde yer alacak şekilde 1000 metre karelik alanda çamur susuzlaştırma tesisi kurulması planlanmaktadır. 2. Sınıf süzenli depolama faaliyeti ile ilgili verilen ÇED gerekli değildir belgesi tarım dışı kullanım izni görüşü belirtilen alanları gösterir harita ve toprak koruma projesi onay sayfası ise ekte verilmiştir.

GÜNLÜK 96 TON ATIK İŞLENECEK
Kurulması planlanan çamur susuzlaştırma tesisinde günlük 96 ton atığın işlenmesi planlanmaktadır. Öncelikli olarak Marmara Bölgesinin Trakya bölümünde oluşan tehlikeli ve tehlikesiz niteliğe sahip çamurları, çamur susuzlaştırma ünitesine alınarak kurutulduktan sonra ek yakıt olarak çimento fabrikalarına gönderilecektir. Ayrıca 2. Sınıf düzenli depolama tesisinin yapılmasının ardından da kabul edilecek olan arıtma çamurları ön işlem olarak kurutma projesinden geçirilerek depolama sahasına nem oranı düşük çamurların depolanması ve sızıntı surlarının azaltılması hedeflenmektedir. Söz konusu faaliyetin yatırım bedeli yapılacak olan inşaat çalışmaları 300 bin TL makine ekipman bedelleri 600 bin TL ve alınacak izinlerle diğer giderler 50 bin TL göz önünde bulundurulduğunda toplam 950 bin TL olarak hesaplandı.

Göksel GÜRSOY

Whatsapp
google_160x600