ÇORLU BELEDİYESİ BU MODELİ UYGULAYABİLİR!

21 11 2020
471 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ANIT

Bakırköy Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle cansiperhane çalışan sağlıkçılarımız ve bu süreçte hayatını kaybeden sağlık çalışanları için ‘Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı’ açılışı gerçekleştirdi. Bakırköylü heykeltıraş Dilşad Akçayöz tarafından yapılan anıt,  Bakırköy Dr. Sadi Konuk Devlet Hastanesi giriş kapısı karşısındaki alana konuldu.

Saygı Anıtı açılışına İstanbul Tabip Odası Başkan Vekili Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, milletvekilleri ve STK’lar katıldı. Bakırköylü heykeltıraş Dilşad Akçayöz tarafından yaklaşık sekiz metre yüksekliğinde üç metre çapında olarak yapılan anıt koronavirüs salgını süresince en ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarına atfedildi. Anıtı belediyenin yaptırdığını bildiren Bakırköy Belediyesi Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, pandemi süresince ülkemizde 100’ün üzerinde sağlık çalışanın hayatını kaybettiğini belirterek anıtın sağlık çalışanları için hem vefa, hem teşekkür hem de bir hatıra olmasını amaçladıklarını söyledi. Dr. Kerimoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyayı derinden etkileyen, yaşam biçimimizi değiştiren bu süreci geleceğimize aktarabilmek için bu vefa anıtını yapmayı amaçladık. Sağlık emekçilerinin pandemi süresince göstermiş olduğu olağanüstü çabaya hem bir hekim olarak hem de bir kamu yöneticisi olarak şükranlarımı sunuyorum. Herkese evinde kaldığı bu dönemde en ön safta mücadele eden, salgın sürecinde gece gündüz fedakarca çalışan, evlerine dahi gidemeyen kendi hayatları ile bize hayat veren sağlık emekçilerine minnettarım.”

Devrim olarak Bakırköy Belediyesi’ni kutlarken, son yıllarda çeşitli kültürel yatırımlarıyla dikkati çeken Çorlu Belediyesi de böyle bir anıt yaptırabilir mi?


KABADAYILAR VE KÜLHANBEYLER

‘Kabadayılar’ devre dışı kalıyor, ‘külhanbeyler’ öne çıkıyor! İlhan Selçuk zamanında bu gerçeği ne de güzel özetlemiş: “Kabadayı daha çok mert, içi dışı bir, güvenilir, sözünün eri kişiler için kullanılıyor. Ya külhanbeyi? Ağzı bozuk, sinirli, fırsatını buldu mu, kendisinden küçük olan ya da zor durumda bulunan veya güçsüz kimseye posta koyan, çevreye hava atan, kendini bir halt sanan yürüyüşü ve salınışıyla kabadayı taklidi yapıp içinden pazarlıklı kişiliğiyle takıyeciliği sürdüren, para-pul işinde üç kağıtçılarla birlik olup dürüst davranmayan ve de zoru gördü mü pısan kişi bugünkü toplumun külhanbeyidir.”

(Gazete Pencere’de Necdet Saraç’ın ‘Sistemdeki çürümenin son örneği’ yazısından)


SAĞLIĞIMIZA 201 MİLYAR 31 MİLYON TL HARCADIK

2019 yılındaki sağlık harcaması 201 milyar 31 milyon TL olurken, 2018 yılına oranla yüzde 21,7 arttığı kaydedildi. Bu harcanan tutarın da 156 milyar 819 milyon TL’si genel devlet sağlık harcaması olarak yapıldı.

Geçen yıl sağlık ile alakalı 500 bin 591 haber çıkışı olduğu görüldü. Yine aynı dönemde sağlık kurumları ile alakalı çıkan haber adedi ise 971 olarak gözlenirken, sağlık harcamalarının 811 basın habere konu olduğu görüldü.

HARCAMALAR HER YIL ARTIYOR

Ajans Press’in, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, sağlık harcamaları istatistikleri belli oldu. Böylelikle 2019 yılındaki sağlık harcaması 201 milyar 31 milyon TL olurken, 2018 yılına oranla yüzde 21,7 arttığı kaydedildi. Bu harcanan tutarın da 156 milyar 819 milyon TL’si genel devlet sağlık harcaması olarak yapılırken, özel sektör sağlık harcaması 44 milyar 212 milyon TL oldu. Sağlık harcamalarının büyük bir çoğunluğu da hastanelere yapıldı. Geçmiş yıllardaki sağlık harcamalarına bakıldığında ise 2018’de 165 milyar 2014’te 95 milyar, 2010 yılında ise 62 milyar olduğu gözlendi. 2019 yılındaki kişi başına yapılan sağlık harcaması ise 2 bin 434 TL olurken, bunun 2018 yılında 2 bin 38 TL olduğu kaydedildi.

Whatsapp
google_160x600