ÇOCUKLARDA KIŞ HASTALIĞI: ‘’Öksürük’’

Özellikle kış aylarında çocuklarda en çok görülen rahatsızlıklardan biri öksürüktür. Çorlu Özel Reyap Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Esin Öözgür Arabacı, çocuklarda öksürük ile ilgili bilgiler verdi.
02 02 2016
7477 kez okundu

Öksürük, solunum yollarını zararlı etkilerden koruyan vücudun en önemli savunma refleksidir. Bazen çocuğunuzun kendi ağız salgısının solunum yollarına kaçması gibi basit nedenden olabileceği gibi, çoğunlukla da solunum yollarının bakteri ya da virüsler tarafından tutulması gibi daha önemli nedenlerle de olabilmektedir. Mikroplar solunum yollarına girdiğinde vücudun savunma hücreleri onlara karşı koymakta ve onların solunum yollarında ilerlemelerine engel olmaktadır. Öksürük, solunum yollarında ilerleyen bu mikropları ve vücut hücrelerinin savaşı sonucu ortaya çıkan artıkları dışarıya atan vücudun, en önemli savunma mekanizmasıdır.

ÜÇ GRUPTA TOPLANIR
Çoğunlukla, göğüs, boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan öksürüktür. 3 grupta toplanır.
1.Kuru öksürük: Nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içmek, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin hastalanmasından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır, yani kuru öksürüktür.
2.Nöbet şeklinde gelen öksürük: Bu çeşit öksürük, boğmaca, gırtlak veya hava borusunun tahriş olması veya astımdan kaynaklanır. Bu çeşit öksürükte pek az balgam görülebilmektedir.
3.Balgamlı öksürük: Bu çeşit öksürük sık sık tekrarlamaktadır. Hastada hırıltı vardır. Balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte zorluk çeker. Balgamlı öksürük; bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit, kalp hastalıkları veya tüberkülozun bir işareti olabilir.
TEST YAPTIRMAK GEREKEBİLİR
Öksürüğün sebebini bulmak bazı durumlarda zor olabilmektedir. Çocuklar çoğunlukla hastalık belirtilerini anlatamazlar, bazen muayene ile de bir şey bulunamaz ve bu durumlarda akciğer fonksiyon testleri gibi bir takım laboratuvar testleri yapmak gerekebilir. Aileden alınacak küçük bilgiler ısrarlı öksürüklerin sebebinin bulunmasında yardımcı olacaktır. Örneğin Öksürük nasıl ve ne zaman başladı?, Öksürüğün niteliği nasıl?, Öksürüğü arttıran faktörler nelerdir?, Ailede solunum hastalığı/astımı olan var mı?, Öksürük uykuda kayboluyor mu?, Sigaraya maruziyet var mı? gibi soruların cevapları öksürüğün tanı ve tedavisinde büyük önem taşımaktadır.

ÖKSÜRÜĞÜN SESİNE DİKKAT
Öksürük sesi bazen tanıda yardımcı olur. Kısa, kuru ve hırıltılı öksürük astım, bronşit veya zatürrede ortaya çıkar. Balgamlı öksürükler ise genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ile oluşur. Boğmaca ve krup ta da kendine özgü öksürük sesi vardır.
Soğuk algınlığında veya sinüzitlerde öksürük genellikle yatarken ( mukus sürekli boğaz gerisine akmaktadır) artar. Çocuk sabah kalktığında şiddetli öksürerek ve bazen de kusarak bu mukusu temizlemeye çalışır. Israrcı öksürükler ise bronşit, zatürre veya astımda görülür, pozisyonla ilgisi yoktur, gece veya gündüz oluşabilir, egzersizle artar. Çığlık atmak, bağırmak veya gülmek ile şiddetli bir öksürük atağı oluşabilir.
ALDIKLARI HAVA YETERSİZ GELEBİLİR
Bebeklik yaşlarında zatürre ve bronşiolit hastalıkları oldukça ciddi hastalıklardır. 1 yaşın altındaki bebeklerde havayolları henüz çok küçüktür. Bazı virüsler bu küçük hava tüpleri (bronşioller) in zarar görmesine sebep olurlar. Aldıkları hava yetersiz gelmeye başlar, nefes almakta güçlük çekerler ve acil müdahaleye gereksinim duyarlar.  Astım uzun süreli öksürüklerde en çok görülen sebeplerden biridir. Genellikle öksürük dışında başka belirti yoktur. Dinlemekle göğüste tipik solunum sesleri duyulur.
Çocuğumu ne zaman doktora götürmeliyim?

· Çocuğunuz 3 aylıktan küçük ve 38 derece üzeri ateşli ve öksürüğü varsa,

· Çocuğunuzun öksürük nöbetleri ile birlikte aşağıdakilerden biri varsa

· Nefes almakta güçlük, nefes alıp verirken hırıltı,

· Ağlarken veya konuşurken nefes kesilmesi

· Nefes alıp verirken göğsünde gözle görülebilen çökmeler

· Katılmalar, öksürük esnasında 15 sn den fazla süren nefessiz kalmalar.

· Öksüren çocuğunuzda dehidratasyon (vücutta aşırı su kaybı) belirtileri varsa

·Öksüren çocuğunuz öksürük aralarında da göğüs ağrısı çekiyorsa

·Öksürük solunum yoluna yabancı cisim kaçması ile oluştu ise

· Öksüren çocukta verilen ilaçlara rağmen ateş düşmüyorsa

· Öksürükle kan tükürüyorsa çocuk hastalıkları doktoruna başvurmalısınız.


Çorlu Özel Reyap Hastanesi
Uzm.Dr.Esin ÖZGÜR ARABACI
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

 

Whatsapp
google_160x600