ÇOCUK İSTİSMARINA YÖNELİK

16 04 2020
29965 kez okundu
handandemirkiran90@gmail.com

Gündemin önemli konularından biri olan affın, çocuk istismarcılarını da kapsaması konusunda haberler karşımıza çıkmaktadır. Çocuk istismarcılarının psikolojik yönünden biraz bahsetmek gerekirse bu kişiler çoğunlukla geçmişinde fiziksel ya da cinsel istismara uğramış kişilerdir. Bu yüzden de psikolojik problemlerinin görülme oranı oldukça yüksektir.

                  Herkesin de bildiği gibi çocuklukta yaşanan olumsuz deneyimler ya da psikolojik travmalar yetişkinlikte sorun haline gelmektedir. Yaşanılan tüm hayat deneyimlerinin kişilik üzerinde olumlu ve olumsuz sonuçları vardır. Hiç kuşkusuz ki çocuk istismarcılığı bu olumsuz sonuçlar arasında yer almaktadır. Hukuk sistemimizde bu kişilere yönelik cezalar açık ve nettir. Çocuk istismarına yönelik suçu ispatlanmış birinin psikolojik tedavisi sağlanmadan aftan yararlanması, aynı suçu tekrardan işlenmesinin önüne geçemeyecektir.

                  Çocukların istismar konusunu anlamaları zordur. Bu yüzden bunu anlatmak yerine psikolojik yönleriyle ifade ederler. Sessiz davranışları, depresif, içine kapanık ve mutsuz olmak çocuklarda bu gibi durumlarda gözlemlenen etkilerdir.

                  Çocuk istismarcıları çoğunlukla çocukların etrafında olabilecekleri işleri tercih ederler.  Koç, bakıcı, öğretmen olarak bile karşımıza çıkabilirler. Aileye yakın kişilerde olabilmektedir. Çocuğu önceden tanıyan ya da çevresinde yaşadığı kişilerden biri olma ihtimali çok yüksektir. Güven oluşturmak için her türlü yolu tercih ederler, oyunları kullanırlar. Bazı karakteristik yönlerinden bahsetmek gerekirse çocuklara dair kitap, oyuncak, kıyafet gibi şeyleri barındırırlar. Suçluluk hissetmez ve empati kurmaktan yoksundurlar. Sıklıkla antisosyal, cinsel yaşamı sorunlu, dürtü kontrol sorunu olan kişilerdir. Alkol ve madde kullanımına yönelik öyküsü görülebilmektedir. Cinsel konularla ilgili uğraşları çok fazladır.

                  Çocuk taciz ve tecavüzü bütün ülkelerde en ağır suçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Çocuk istismarının gizli kalmaması ve mağdurun güvenliğini garanti altına almak oldukça önemlidir. Çocuk istismarcılarının kişilik yapısı ve psikolojik yönü göz önüne alındığında aynı suçu tekrar işlemesi ve hatta mağduriyet yaşattığı çocuk veya çocuklara tekrar istismar uygulaması çok yüksek ihtimaldir. Psikolojik tedavi süreci olmadan aftan yararlandırmak, bu istismarcıları tekrar bu suçu işlemeye yönlendireceğini ve hatta istismar uygulayan ancak bu suçu ortaya çıkmamış kişilerin de bu durumdan cesaret alabileceğini düşünüyorum. Oldukça hassas ve önemli bir konu olan çocuk istismarı toplumumuzu çok yakından ilgilendirmektedir. Çocukluğunda istismara uğramış kişilerin ilerideki hayatında yaşayacağı problemler sadece kendisini değil toplumu da ilgilendirmektedir. Çocuk istismarcıları gibi kişilik bozukluğu olan ve hüküm giymiş kişilerin aftan önce tedavi ve rehabilitelerine yönelik çalışmaların yapılması çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Böylelikle hem suçlunun topluma kazandırılması sağlanmış olur hem de yeni bir suçun oluşması engellenir.

Whatsapp
google_160x600