ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYUN

Minik Eller Aslı Anaokulu, düzenlediği etkinlikte Psikolog Edanur Selçuk çocukla işbirliği yapmak konusunda velilere eğitim verdi.
04 04 2017
17523 kez okundu

Çocuğa sınır koymak, çocukla işbirliği yapabilmek hakkında açıklama yapan Psşkolog ve Oyun Terapisti Edanur Selçuk, “Çocukların demokratik bir tutumla büyütülmesi gerek.0-6 yaş arası çocuklar istedikleri olmadığı zaman çocuklar ağlıyor, kendini yere atıyor, arkadaşlarına vuruyor. Çocuklar sadece ben merkezciler. İşte bu yüzden sınır koymak gerekiyor. Çocuklar sınır ister çünkü sınır çocuklara kendilerini güvende hissettirir.Çocuklar ne kadar ileri gidebileceğini bilmek ister.Bunu öğrenmeleri açısından sınır koymak son derece önemlidir. Sınır koymanın da bir sınırı var. Sınırların nedeni açıklanmalı,çocuğun da görüşü alınmalı. Koyduğumuz kurallar konusunda tutarlı olmalıyız. Sade net ve anlaşılır olmalı. Sözler ve davranışlar birbirini desteklemeli.Anne babaların ortak noktası kaygı. Tahammül sınırının en zorlandığı anda bile tepkiler ölçülü olmalı. Yıpranmadan,bağırmadan,azarlamadan,tehtit etmeden de çocukla iş birliği yapmak mümkün” dedi.

HEM ÖĞRENDİK HEM EĞLENDİK
Seminer sonundaki atölye çalışmasında Psikodrama tekniği kullanarak yapılan etkinliğin çok keyifli geçtiği belirten Psikolog ve Oyun Terapisti Edanur Seçluk, “Aile katılım etkinliği çok keyifliydi.Ailelerin yaşamış olduğu sorunlara ayna olduk ve canlandırdık. Yaptığımız yanlışları fark ettik ve çok benzer durumlar yaşayan diğer ailelerle paylaştık. Aileler yaşarken yıprandıkları durumlara canlandırdıklarında güldü ve farkındalıkları arttı.
Hem öğrenip hem eğlendiğimiz bu eğitimde tüm samimiyetiyle paylaşımda bulunan, eğitime katılan bütün velilere  ve bize bu fırsatı sunan Minik Eller Aslı Anaokulu’na çok teşekkür ediyorum” sözlerini kaydetti. 
Tutku AKBAŞ


Whatsapp
google_160x600