CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ İLHAMİ ÖZCAN AYGUN; “TRAJİKOMİK BİR TİYATRO SEYRETTİK”

Kazanın olduğu andan itibaren mağdur ailelerin yanında olan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulunda Çorlu’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili konuşarak; “Önceki hafta trajikomik bir tiyatro seyrettik” dedi.
30 06 2020
1540 kez okundu

Çorlu’da 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen Tren Kazası nedeniyle CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Önceki hafta Çorlu’da Tren Kazasının 5. Duruşması görülen ve duruşmaları da en başından bu yana takip eden Milletvekili Aygun, kürsüden çarpıcı açıklamalarda bulundu.
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun; “8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 25 canımızın aramızdan ayrılmasına yol açan tren kazası hakkında konuşmak üzere söz almış bulunmaktayım. Tam 723 gün geçti arkadaşlar. 723 günden beri bu tren kazasında hayatını kaybedenlerin aileleri adalet arıyorlar. Ama gelinen noktada maalesef içler acısı. Tarihler 8 Temmuz 2018’i gösterdiğinde Edirne-Uzunköprü / İstanbul-Halkalı demiryolu hattı üzerinde sefer yapan tren 5 vagonu ile beraber Tekirdağ, Çorlu, Sarılar’da devrildi. Bu kazayla beraber yaşanan acılar bitmedi. Maalesef her gün yeniden deşilen yara gibi acılar demleniyor” dedi.
BU AİLELERİN ACILARI KÜÇÜMSENDİ
Milletvekili Aygun; “Bu elim kazada, göz göre göre gelen kazada çocuğunu, anne babasını kaybeden aileler sadece yakınlarını değil aynı zamanda devlete olan güvenlerini de yitirdiler. Bu ailelerin acıları küçümsendi. Devlet Demiryolu yetkilileri tarafından çocuğunu kaybeden ailelere hiç utanmadan daha çok gençsiniz, yine çocuk yaparsınız denildi. Anayasa Mahkemesi önüne gittiler, seslerini haykırmak, bireysel başvuruda bulunmak istediler fakat acılı ailelerin üstlerine biber gazı ile şiddet uyguladılar. Vekilleri ayırın, diğerlerini süpürün dediler. Sonra da biber gazı sıkan polisleri darp ettikleri gerekçesi ile bu mağdur aileleri yargılıyoruz şimdi” diye konuştu.
DEFALARCA AK PARTİ VE MHP GRUBU REDDETTİ
“Biz bunu defalarca meclis gündemine getirdik” diyen Aygun; “Defalarca Ak Parti ve MHP grubu reddetti. Verdiğimiz araştırma önergelerinin görüşülmesi devamlı reddedildi. Soru önergeleri verdik Ulaştırma ve Altyapı Eski Bakanı Mehmet Turan’dan gayri ciddi yanıtlar aldık. Şimdi bu yanıtları yalanlayan belgeleri ortaya çıktıkça vatandaşın temsilcisi olarak bulunduğumuz mecliste yalan rüzgarıyla karşı karşıya kaldığımız anlaşılıyor. Su akar yolunu bulur, yalanlar bir gün anlaşılır” şeklinde konuştu.
TRAJİKOMİK BİR TİYATRO SEYRETTİK
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun; “Önceki hafta bu büyük kazanın görüldüğü mahkemenin 5’inci duruşması için Çorlu’daydık. Duruşmada kazanın büyüklüğü ile ters orantılı olarak trajikomik bir tiyatro seyrettik. Kazanın olduğu mevkideki çiftliklerden 3 kişi tanık olarak getirilmişti. Mahkemede bu tanıklara sorulan sorular gördükçe vay halimize diyorum. Mahkemede bu tanıklara kaza olan gün çok yağmur yağdığı söyletilmeye ve kazanın sorumluluğu doğal afete yıkılmaya çalışıldı. Tanık çok yağmur yağdığını leğenin dolmasıyla anladığını söyledi. Bir başka tanık çok yağmur yağınca tavukların kümese akın ettiğini söylüyor. Hakim tavukların telef olup olmadığını merak etti ve bu yönde sorular yöneltti. Ama ne hikmetse kazaya en yakın olan bölgedeki ambulans ve AKUT’un da konakladığı Akın Çiftliği’nden bir tane tanık getirilmedi” dedi.
KAZADAN ÖNCE ŞEFTİ, KAZADAN SONRA DANIŞMAN YAPILDI
Milletvekili İlhami Özcan Aygun; “Menfez ve köprülerden sorumlu şef Mümin Karasu ödüllendirildi. Ne iş yapardı derseniz Devlet Demiryolları 1. Bölge Müdürlüğü Haydarpaşa Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü’nde servis müdürü vekiliyken birden Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne danışman yapıldı. Acaba neden danışman yapıldığını yüce meclise soruyorum. Şimdi yine bir heyet oluşturuldu. 16 Temmuz’da bölgede keşif yapılacak. Ama geldiğimiz noktada bakıyoruz ki maalesef 2 heyet kurulmasına rağmen 723 günden beri daha bir arpa boyu yol alınmadı. Yoldaki bakım ve onarım eksiklikleri ve yol çavuşu sayısı sıkıntılarını eski bakan Turhan’a defalarca sorduk ve seçilmiş milletvekili olan bize gayrı ciddi cevaplar verdi. Ama güneş balçıkla sıvanmadı. Geçtiğimiz günlerde iç yazışmalarda çıkan 3 tane yazı ile beraber sayın bakanın ve Devlet Demiryollarının yalanları gün yüzüne çıktı. Yazıktır, günahtır, devletin vekiline yalan söylenmez” diye konuştu.
SUÇ VE SUÇLU BURADA
CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun; “Kaza olan menfez ve kazadan sonra yapılan menfez ortada. İç menfezlerin bakım ve onarıma gerek olmadığı söyleniyor. Ama ne hikmetse kazadan sonra yapılan menfezin hali ortada.  İşte sayın genel müdürüm suç ve suçlu burada. Dedik ki yol bekçileri lazım ve Çerkezköy’den Haydarpaşa’ya 4 tane yol bekçisi var. Ama iç yazışmada 67 tane yol bekçisi ihtiyacı olduğu söyleniyor Haydarpaşa 1.Bölgenin Sayın bakan diyor ki elektronik sistem kurduk ne gerek var. O sistem hatırlarsınız Ankara’da da hızlı trende de patladı. Orada da 7 tane canımızı yitirdik. 25 tane canımızı da Tekirdağ’da yitirdik. Kalkıyor bana diyor ki yol bekçisine gerek yok ama iç yazışmalara geldiğimiz zaman da 67 tane yol bekçisi isteniyor” şeklinde konuştu.
EN ALTTAN YUKARIYA KADAR SUÇLULARI BULALIM
Milletvekili İlhami Özcan Aygun; “Bir de meclis başkanımız var Tekirdağlı. İlk araştırma önergesini verdiğimizde dedi ki AK Parti ve MHP o zaman yine reddetmişti, biz yakın zamanda daha geniş bir şekilde bunu genel kurula getireceğiz dediler. Tam 723 gün geçti hala daha araştırma önergesi gelmedi. Buradan sayın başkana da sesleniyorum. Gelin hep beraber vermiş olduğumuz araştırma önergelerini gündeme alalım. Mahkeme bir yerden yüce meclis de bir yerden araştırma grubu kursun buradaki suçlular kimse en alttan yukarıya kadar suçluları bulalım, mahkeme önüne çıkartalım diyorum” dedi.
Ahmet Can AYDIN

Whatsapp
google_160x600