CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesine Tarım Bakanı Pakdemirli yanıt verdi

20 07 2020
297 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

242 ÇİFTÇİYE KENEVİR ÜRETİM İZNİ VERİLDİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretime izne tabi olan ürünler arasında yer alan kenevir bitkisi üretimi için geçen yıl 242 çiftçiye izin verildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, Tarım bakanlığından izinli haşhaş, kenevir, çeltik ürünü yetiştiriciliği için 2018 ve 2019 yıllarında izin alan çiftçi sayısı kaçtır? Belirlenen ekim alanları ne kadardır? İzin için başvuran çiftçiler içinde izin verilmeyen çiftçi sayısı kaçtır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi. 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli, kenevir bitkisi için 2018 yılında 41, 2019 yılında ise 242 çiftçiye üretim izni verildiğini bildirdi. 

3039 sayılı Çeltik Ekimi Kanunu çerçevesinde kurulan Çeltik Komisyonları marifeti ile 2018 yılı üretim sezonunda 21 bin 266 üretici, 2019 yılı üretim sezonunda ise 21 bin 842 üreticinin ruhsatlandırıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, “2019 yılı için üreticilerimize, 2.075 dekar alan için lif sap ve tohum amaçlı ekim izni verilmiştir” açıklamasında bulundu. 

////////

CHP, hukuk, demokrasi ama...
İNATLAŞMA KURULTAYI SAKATLAR

25-26 Temmuz’da yapılacak CHP kurultayı ile ilgili medyada da yer bulan tartışmalı konuları ve hukuki durumu siyasi partiler ve seçim hukuku uzmanı olan ve CHP milletvekilliği de yapmış Sabri Ergül’e sormak gerekiyor. Kılıçdaroğlu’nun tavrını nasıl değerlendiriyor? İlginç tespitler yapıyor Ergül:

“Millet ittifakının kurulması ve güçlendirilerek sürdürülmesi Türkiye için, iç barışımız, huzurumuz ve demokrasimiz için yaşamsal önemdedir. Bu konuda katkısı olan başta Kılıçdaroğlu olmak üzere genel başkanları, partilerin yöneticilerini kutlamak gerekir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun nötr lisan-ı hali, ketumiyeti, dar kadroculuğu bu olayda işe yaramıştır denilebilir. Kabulde zorlansak da Türkiye’de siyasi partiler ‘tek adam’ partileri olmuştur ve maalesef CHP’de bu klasmandadır!”

- Peki, hukuki durum nedir?

“Genel başkan ve/veya PM’nin kurultayı kamuoyuna, izleyici ve medyaya ‘kapalı’ yapma yetkisi hukuken yoktur. Kurultay yönetmeliğinin 13. maddesine göre, ‘Kurultay oturumları açıktır.’ Kurultayın kapalı yapılması ancak kurultay genel kurulunun vereceği karar sonrası mümkündür. Divan seçiminden sonra ‘kapalı’ önergesi üzerinde lehte-aleyhte konuşulur; oylamada ‘evet’ çıkarsa divan başkanı izleyicileri ve medyayı salon dışına davet eder ve kapalı oturuma geçilebilir. TBMM’de de aynı usul geçerlidir. SPY 14. madde ile tüzüğün 46. maddesi kurultayın kimlerden oluşacağını hükme bağlamıştır. Kurultay doğal üyeler, il kongresince seçilen üyeler ve onur üyelerinin katılımı ile toplanır ve kararlarını alır. Aksine bir uygulama kurultayı hukuken sakatlar, mahkemelere düşürür. İçişleri Bakanı’nın emrindeki polisin salona girecek ve girmeyecekleri denetleme gibi bir görevi ve yetkisi yoktur.”

 

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600