ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR!. (2)

07 07 2020
527 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, Gelibolu Yarım adasında yine ciğerlerimiz yanıyor!.. 1994 yılında büyük dehşetin yaşandığı 4 bin hektardan fazla alanın kül olduğu Tarihi Gelibolu Yarımadası bugün bir kez daha aynı acıyı yaşıyor. Bölgede o zaman dikilen ağaçlar şimdi büyümüş olsa da bugünkü yangında ekipler özellikle alevlerin tarihi alana, şehitliklere ulaşmaması için çalışıyor.

06.07.2020 tarihinde Yalova ve Kumköy yangından etkilenirken, burada kısmen tahliye işlemleri gerçekleştirildi.

Evet,  tüm bu acıları yaşarken ve bir taraftan orman yangınlarını sorgularken, diğer taraftan da; bu gün sizlerle bir önceki yazımı tamamlayacağını umduğum ve günümüzde yaşananları sorgulama ihtiyacı duyacağınız, kısa bir alıntıyı paylaşmak istedim…

Çanlar Kimin İçin Çalıyor 1940 yılında Amerikalı yazar Ernest Hemingway tarafından yazılmış savaş romanıdır.

Hemingway kitabında, İspanyol İç Savaşı sırasında dağlarda faşistlere karşı savaşan gerilla güçleri arasında bulunan Amerikalı bir İspanyolca profesörü olan Robert Jordan'ın gözünden savaşın anlamsızlığını sorgular. Robert Jordan patlayıcı konusundaki uzmanlığı dolayısıyla Segovia şehrine yapılacak bir saldırıyı desteklemek için bir köprüyü havaya uçurmakla görevlidir. Romandaki tüm karakterler bu görevin ölümlerine sebep olacağını düşünmekte ve ölüm sebeplerini sorgulamaktadırlar.

Kitabın adı, şair John Donne'ın bir katedralde başrahip olduğu dönemdeki vaazlarından birinden alıntıdır. Vaazların metinleri sonradan yayınlanmıştır.

"Ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına; anakaranın bir parçasıdır, bir damladır okyanusta; bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür Avrupa, sanki yiten bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi, ölünce bir insan eksilirim ben, çünkü insanoğlunun bir parçasıyım; işte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını; senin için çalıyor." John Donne

Umarım; John Donne’nin paragrafını tekrar tekrar okumuşsunuzdur…

Sevgilerimle..

 

 

Whatsapp
google_160x600