BU SATICILAR NE KADAR HİJYENİK?

Çorlu’da adeta açık pazara dönüşen ve kaldırım kenarında seyyar satıcılık yapan kişilere çevrede bulunan esnaf ve vatandaşlar tepki göstererek satıcıların denetlenmesini istedi.
28 03 2020
1258 kez okundu

Eski Pazartesi Pazarının bulunduğu bölgede kaldırım kenarında seyyar satıcıların günden güne artması, çevrede dükkanları bulunan esnafı ve yoldan geçen vatandaşı tedirgin ediyor. Koronavirüsün tespit edilmesinin ardından birçok iş yeri ve firma ürünlerini hijyenik koşullarda satarken, kaldırım kenarında bulunan seyyar satıcılara esnaf sert tepki gösterdi. Esnaf, “Biz hem kiramızı hem vergimizi ödüyoruz. Adamlar buraya gelip seyyar tezgahlarını açıp satıcılık yapıyor. Biz tüm hijyenik koşulları sağlarken bu kişiler hem vatandaşın sağlığı ile oynuyor hem de bizim işlerimize engel oluyor. Bunları kim, nasıl denetleyecek?” dedi.‘BURAYA SEMT PAZARI KURDULAR’
Çevredeki işyeri sahipleri ise; “Biz kiramızı nasıl ödeyeceğiz diye düşünürken buraya gelip gelişigüzel tezgah açanlara kim dur diyecek. Bize her türlü tedbiri alın diyorlar ama bunlarda ne tedbir var, ne hijyen var. Çalışanlarımızın maaşını nasıl ödeyeceğiz, kiramızı nasıl ödeyeceğiz diye düşünürken birde bunlar çıktı. Buraya semt pazarı kurdular, bu kadar rezillik olmaz. Kaldırım üzerinde vatandaşlar yürümeye yer bulamıyorlar” şeklinde konuştular.


AÇIK PAZARA DÖNÜŞTÜ

Çobançeşme mevkiinin adeta açık pazara dönüştüğünü belirten vatandaşlar; “Bunları hiç kimse görmüyor mu? Bu zamanda bile zabıta ekiplerinin koronavirüs nedeniyle uğraşlarını fırsat bilerek burada neredeyse açık Pazar kurdular. Kaldırım üzerlerine her gelen tezgah açıyor. Bu nasıl bir vurdumduymazlıktır. Herkes daha hijyenik nasıl olur düşüncesindeyken bu tür fırsatçılara Çorlu Belediyesi’nin ve Zabıta ekiplerinin dur demesini istiyoruz” şeklinde konuştular.


VATANDAŞ TEDİRGİN

Yoldan geçen vatandaşlar da satıcıların hijyen koşullarına uymadığını belirterek “Ellerinde eldiven yok kendileri seçerek ürünleri koyuyorlar. Sebze meyve satışı yapan bu kişiler kim tarafından denetleniyor. Hem kaldırım işgali yapıyorlar hem de çevredeki esnafa zarar veriyorlar” diye konuştular.

NE ARARSAN VAR!

Kaldırım üzerlerine kurulan tezgahlarda ise pek çok sağlıksız şekilde ürün satılıyor. Koronavirüs nedeniyle her gün yapılan açıklamalara aldırış etmeyen seyyar satıcılar soğandan sarımsağa, çilekten domatese, köy ekmeğinden zeytine, bir çok sebze ve meyvenin satıldığı seyyar tezgahlar vatandaşları tedirgin ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle yetkililer peş peşe önlemler alırken seyyar satış yapanların bunu dikkate almamaları ise tepkilere neden oluyor.Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600