BİR KONUĞUM VAR

07 04 2021
111 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Newton ve Einstein Ruhu Türkiye’de…

Eşimin şu an biri 17 yaşında diğeri 16 yaşında iki erkek yeğeni var. Birinin adı Demirkan (kısaca Demo) diğerinin Tunç. Küçüklüklerinden beri zekâ ölçümlerinde zekâları yüksek çıkıyor. Bizler de bununla gururlanıyorduk ama bu bizim için soyut bir kavram kalıyordu.

Demo daha bilime meraklı, Tunç ise harika resimler yapıyor, kızlarla arası iyi, giyim kuşamına özen gösteren biri. Bundan üç sene önce bir gün yazlığa geldiler. Beraber denize gittik. Denizde biz babasıyla yüzerken top oyunu oynayıp topu birbirlerine atmaya başladılar. Onlar konuşurken kulak misafiri oldum. 

Demo, kardeşi Tunç'a; “Rüzgârın hızı biraz daha kuvvetli olsa ve topun kütlesi de şu kadar daha ağır olsa top şuraya düşerdi” diyerek topun düşeceği yeri işaret edince şaşkınlıkla deniz suyu yutuverdim. 

Tunç' da ona; “Senin de topa uyguladığın fırlatma kuvveti de önemli” dedi. Demo neyse de Tunç'un böyle bir cevap vermesi beni çok şaşırttı. Çünkü Tunç'u o güne kadar yaptığı resimler, yakışıklılığı ve çapkınlığı nedeniyle tam bir artist olarak bilirdik.

Denizden çıkıp güneşlenirken artık ister istemez ilgim onlara kaydı.

Demirkan kumda bir midye kabuğu buldu. Tunç'a dönüp “Bak Tunç; bu … kabuğu (şimdi hatırlamadığım Latince bir kelime kullandı)” dedi. Tunç da “Bunun akrabaları Mısır sahillerinde olur buraya kim bilir kaç bin yıl önce gelmişler” deyince ben kafamı neredeyse kuma sokacaktım.

“Ben de kendimi bilgili sanırdım, bunlar ne böyle” diye düşündüm. O sırada onlar bilimsel konuşmalara devam ederken ben uyuyakalmışım.

Akşama doğru eve geldik, duş aldıktan sonra yemek hazırlıkları başladı. Ben mangalı hazırlarken o sırada bahçede gezinen Demo'ya "Gel beraber mangalı yakalım." demek gafletinde bulundum.

Kömürleri mangala yerleştirirken ilk soru hemen geldi. Kömürler sıkıştırmalı ortası delik kömürdü: “Enişte; bunların ortası niye delik?”

“Hadi buyur cevap ver” dedim içimden. Baktı ki benden bir umut yok kendi başladı anlatmaya. “Böyle yapmalarının nedeni oksijenin iç kesimlere girmesini ve böylece çıkan gazı tutuşturması için olabilir” dedi. 

Bunu kömürü yapanların düşündüğünü pek sanmıyorum ama neyse. Bence pres o şekilde imalat için uygundur ve ticari bir açıklaması vardır.

Mangalı yaktım ikinci soru geldi: “Ateşin rengi neden mavi?”

Tabii ki yine kendisi gazlardan ve basınç gibi şu an hatırlayamadığım bir daha da  hatırlayamayacağım cevaplar verdi.  

Mangalın sıcağı bir yanda, soruların stresi bir yanda beni ter bastı. Yaklaşık otuz yıldır mangal yakarım bu sorular hiç aklıma gelmedi. Tek sorduğum soru “Mangaldaki etler pişmiş midir yoksa biraz daha beklesem mi?” oldu.

O sırada Tunç da duştan çıktı. Bahçede gezinmeye başladılar ve ben rahatladım. Sorular biraz daha devam etseydi mangala su döküp sorulara engel olacaktım.

Bahçede gezerken böcek görüyorlar alıp inceliyorlar, bunu gören annesi bağırıyor bırakın o böceği bıktım sizden. Onu iyi anlıyorum o anda. Yemek yenmeden az önce Demo mutfağa uğradı eşime de yemeklerle ilgili tavsiyelerde bulundu. Meğer aynı zamanda gurmeymiş. Eşim de eziklik hissinden nasibini alınca yalnız olmadığımı düşünüp içten içe sevindim.

Akşam yemekten sonra da Demo ile Tunç arasındaki muhabbet devam ediyordu ama ben cesaret edip dinleyemedim çünkü kendimi değersiz hissetme duygusunun beni intihara sürüklemesinden korktum.

Gece Keşan’a döndüler. Eşimle oturup hasar kontrolü yaptık ve sonuçta bu yaşa kadar boş yaşadığımız sonucuna vardık. Biraz yıldızları izledik ve yıldızları izlerken yanımızda olmadıklarına sevindik. Hepimiz öğrenciliğimizde bir şeyler öğreniyoruz ama sınıf geçmek için öğreniyoruz ve bilgiyi yaşam şekli haline getirmiyoruz.

Yeğenlerimi görünce hepimizin başına elma düştüğü halde neden sadece Newton'un  yer çekimini bulduğunu, hepimiz banyo yaptığı halde neden sadece Arşimet'in suyun kaldırma gücünü keşfettiğini, hepimiz gökyüzüne bakarken neden sadece Einstein'in gitmediği uzay ile ilgili çıkarımlar yapabildiğini, teorilerinin doğru çıktığını yıllar sonra somut şekilde anlamış oldum. 

Yaz bittiğinde bir gün biz onlara uğradığımızda annesi ile Tunç iddiaya girmiş. Annesi Tunç'un çalışmadığı için abisi gibi lise giriş sınavında başarılı olamayacağını düşünüyordu. Tunç yine aynı Tunç'tu. Resim yapıyor, saçlarını ne yana yatıracağına bir türlü karar veremiyordu. 

Resim için bir Rus eğitmenden kurs alıyormuş ama “Tunç çok farklı” demiş ve resimlerini Rusya'daki bir yarışmaya göndermiş ve birinci olmuş. Bunu duyunca şu resimlere ben de bir bakayım dedim ama baktığım resim soyuttu.

Picasso'nun resimleri gibi bir resim gördüm. Burada ne anlatıyor dedim, bir kadını andıran resimde üç dört savaş sahnesini anlatıyormuş. O anlatınca biraz anlam verir gibi oldum resme. Diğer resimlerde ise giyim tasarımları yapmış. Hiç görmediğim şekillerde insanlar üzerinde tasarımlar gördüm.

Bunları görünce Tunç'la iddiaya giren annesine dönerek, “Olsun, Tunç da sanatçı olur, tiyatrocu olur hatta artist olur” deyip teselli ettim. 

Bir ay sonra sınavlar açıklandığında Tunç yüzde birlik dilimdeydi ve matematikte bir kaç yanlışı vardı ve annesinden parayı kapmıştı.

Tunç'un bu sayısal başarısının nedeni abisiyle yaptığı o bilimsel sohbetlerdi ve yaşayarak, görerek öğrenmişti.  

Günlük siyasi tartışmaları, ağız dalaşlarını görünce yeğenlerim aklıma geliyor ve içimi bir umut kaplıyor.

Yüzyıllardır dünya çapında çağı değiştirecek bilim insanı yetiştirememiş bu coğrafya galiba bu kez yetiştirecek ama bu beyinleri yönlendirmeyi becerebilir miyiz ondan emin değilim.

Ersoy ÖNGÜN

NOT: Ne dersiniz? Bizler, bu çocukları yetiştirdikten sonra; Batı ülkeleri bu çocuklarımızı elimizden alıp giderler mi? Bunun çok örnekleri var da!

 

 

Whatsapp
google_160x600