BEŞİNCİ KOL VE AKP’NİN DEFİNE ARAMASI!.

14 12 2020
524 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Ben, “beşinci kol” tanımıyla ilk olarak lise askerlik dersinde tanıştım. Bize bu dersi veren asker öğretmenimiz şöyle söylemişti: “Askeri faaliyetler içerisinde beşinci kol faaliyetleri de önemli bir rol alır ki; bu faaliyetler düşmanın ruhsal halini çökertmek ve düşmanı; kaybedeceklerine inandırarak, savaşma gücünü kırmak amacıyla yapılır.” 

Bu yazıma başlarken, bu bilgimle yetinmedim ve beşinci kol faaliyetini araştırdım. Bu tanımın ortaya çıkışı şöyleymiş: Beşinci kol (fifth column) ellerindeki her türlü araca başvurarak bir ulusun dayanışmasını ve bütünlüğünü yok etmeye çalışan yıkıcı yeraltı grubuna ve bu harekete verilen isim. İspanya iç savaşı (1936-39) sırasında faşistlerin dört koldan Madrid'e doğru ilerlediği bir sırada, hükümeti çeşitli sabotaj ve eylemlerle içeriden yıkmaya çalışan Francisco Franco taraftarları beşinci kol diye nitelendirilmiştir. Beşinci kolun başlıca yöntemlerinden biri yıkıcı unsurların, hedef ülkenin tüm yapısına, özellikle de siyasal karar alma ve ulusal savunma merkezlerine sızmasıdır. Benzeri uygulamalar Nazi Almanya’sı tarafının Avusturya, Çekoslovakya, Norveç gibi ülkelerin ele geçirilmesinde uygulanmıştır. 1940 yılında Nazi Almanya’sının Norveç'e saldırısında vatan haini olarak tanımlanan dünya grubu beşinci kol olarak çok etkili bir rol oynamıştır.

Şimdi; bu bilgiyi bir tarafa koyup, saklı tutalım ve yaşadığım iki olaya gelelim:

Efendim, bu yaz Erikli Sahili’nde iki değerli kardeşimle tanıştım. Biri devlet memuru diğeri ise; işletmeciydi. Bu iki kişiden biri olan devlet memuru ile sohbet ederken, söz bir ara “Kanal İstanbul’a” geldi! Karşımdaki kişi bana şunu söyledi: “Hocam, İstanbul Boğazı etrafında büyük bir altın rezervi var.   Bu rezervi rahatça çıkarmak için; İstanbul Boğazına alternatif olarak, Kanal İstanbul’u açmak zorundayız!.” Bu cevap karşısında ben sustum ve bir şey demedim.

Ancak; üzerinden birkaç gün geçmişti ki; Saros Körfezi’nde işletmecilik yapan bir kardeşimle konu nasılsa; Sazlıdere’de yapılması düşünülen doğal gaz dolum tesislerine geldi! Karşımdaki: “Hocam, doğal gaz bahane.. Burada Büyük İskender’in hazinesi varmış!. Onu arayacaklar ve bulduktan sonra inşaatı sonlandıracaklar!!

Yani; sizin de anladığınız gibi; Kanal İstanbul ve Sazlıdere gaz tesisleri yapımı bahane! Esas olan bu bölgelerde altın veya bir başka deyişle hazine aramakmış!.

İşte size; Kanal İstanbul ve Sazlıdere Gaz dolum tesislerinin yapılmasını haklı çıkarmak ve bölge halkını ikna etmek üzere hazırlanmış bir beşinci kol faaliyeti..

Gülümsüyor olabilirsiniz ama; bakın beşinci kol faaliyetleri insanları nasıl etkiliyor ve kontrol altına alabiliyor! Anlaşılacağı üzere; meğer AKP gerek “Kanal İstanbul” projesi ve gerekse; Sazlıdere gaz dolum tesislerini bahane ederek, define veya hazine arayıcılığı yapmaya soyunmuş! İşte, AKP’nin Türkiye’yi uçurtacak projeleri!..

Eh, haksız da değiller. Bu kadar ihtişama para mı dayanır?

 

 

Whatsapp
google_160x600